Remont mieszkania – wykonać samemu, czy zatrudnić ekipę?

Moment podjęcia decyzji o remoncie i odnowieniu domu lub mieszkania, wiąże się też ze strategiczną decyzją o sposobie jego przeprowadzenia. Czy remontować samodzielnie, czy też zdać się na zewnętrznych wykonawców? Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

Czas na remont

Mieszkać pięknie, a przynajmniej schludnie i funkcjonalnie, chce każdy. Nasze lokale mieszkalne z czasem tracą wiele ze swojego uroku, niektóre instalacje należy okresowo wymieniać, czasem też po prostu chcemy diametralnie zmienić przestrzeń, w jakiej żyjemy – to wszystko są dobre powody do remontu. Remont pozwala również na przebudowę, nową aranżację, wymianę sprzętów, odnowienie i odrestaurowanie rzeczy, wśród których prowadzimy życie.

Lepiej remontować samemu czy wynająć profesjonalną ekipę?

W końcu stykamy się z tym pytaniem: jeśli wykonujemy remont, to czy lepiej powierzyć go ekipie remontowej, czy prace wykonać własnoręcznie? Musimy zdecydować się na jedno z tych rozwiązań.

Tak naprawdę istnieje też rozwiązanie łączące obie opcje: część działań remontowych bierzemy na siebie, pozostałe zlecamy. Jest bowiem kilka elementów naszej “sytuacji remontowej”, które trzeba rozważyć. Po pierwsze, niektórzy będą chcieli po prostu zaoszczędzić, jeśli przynajmniej niektóre prace remontowe będą wykonywać sami. Ekipa remontowa to przecież kolejny wydatek. Z drugiej strony możemy liczyć na to, że zatrudnienie ekipy remontowej zakończy się dobrym wynikiem, ponieważ praca zostanie powierzona profesjonalistom. Nie bez znaczenia jest także przekonanie niektórych z nas, że własny dom najlepiej remontować samemu, ponieważ przyjemnie jest samodzielnie urządzać sobie własne miejsce do życia. Prawda jest taka, że w niektórych “twardych” przedsięwzięciach remontowych trudno będzie poradzić sobie własnymi siłami, ale tak naprawdę malowanie ścian, zakup mebli lub nawet ułożenie podłogi możemy wykonać bez niczyjej pomocy.

Jeżeli tylko mamy trochę czasu na pracę własną, wtedy być może najlepiej przyjąć taką strategię: robię we własnym zakresie to, co mogę i potrafię, a resztę zlecam ekipie. Kontrargumentem mogłoby być to, że prace remontowe zlecone wyspecjalizowanej ekipie będą najpewniej przebiegać szybciej i – oddane w ręce specjalistów – pozostaną spójne projektowo. W grę wchodzi również i ta okoliczność, że przecież w czasie remontu też trzeba gdzieś mieszkać. Nie ma zatem jednego rozwiązania, a chyba najczęstszy jest wybór hybrydowy, czyli wkład własnej pracy łączony z pomocą ekipy remontowej. Wspaniale jest urządzić sobie własnoręcznie dom, ale chcemy również, aby trudne technicznie prace remontowe zostały wykonane fachowo.

Drabina – niezbędny sprzęt remontowy

Ekipy remontowe swoje drabiny już mają – a my? Bez drabiny ani rusz w czasie remontu. To wyposażenie konieczne, które zostaje z nami także po zakończeniu prac. Z tego już prostego powodu, że często w czasie prowadzenia działań remontowych będziemy zmuszeni sięgać wysoko (np. pomalować sufit, powiesić żyrandol, itd.), należy zaopatrzyć się w porządną drabinę. Świetny sprzęt (także dla profesjonalistów) znajdziemy tutaj: https://www.drabiny-krause.dmn.pl/oferta/drabiny-aluminiowe/drabiny-jednostronne,258. Sprawdzonym producentem świetnych drabin domowych i do remontu jest także Alve.pl.

Chcemy i możemy mieszkać pięknie. Remont jest środkiem do tego celu.