Etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia – od noworodka do małego dziecka

Dzieci bardzo szybko rosną i rozwijają się w niemalże ekspresowym tempie. Największe zmiany w ich organizmie zachodzą w pierwszym roku życia, kiedy z miesiąca na miesiąc dziecko z kompletnie uzależnionego do mamy noworodka staje się ciekawym świata niemowlęciem, które już wkrótce zrobi swoje pierwsze samodzielne kroki.

Etapy rozwoju dziecka między 1. a 6. miesiącem życia

Warto znać poszczególne etapy rozwoju dziecka w pierwszym roku życia, aby zyskać pewność, że maluszek rośnie prawidłowo, a w razie dostrzeżenia nieprawidłowości, skonsultować swoje wątpliwości ze specjalistą.

Rozwój dziecka zdecydowanie najszybciej przebiega w pierwszych dwóch latach życia. To jednak na pierwszy rok przypadają największe i najszybciej zauważalne zmiany. Noworodek, czyli dziecko, tuż po narodzinach może niechętnie reagować na zmienne bodźce (światło, hałas, zmiany temperatur), a swoje niezadowolenie wyraża krzykiem, który jest podstawowym narzędziem komunikacji z rodzicami. Silny jest odruch ssania oraz odruch chwytny. Pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko leżąc na brzuszku utrzymuje w górze główkę przez przynajmniej 3 sekundy. Jest w stanie śledzić wzrokiem poruszającą się w linii prostej zabawkę oraz coraz częściej trzyma otwarte dłonie.

Pod koniec 2. miesiąca życia niemowlę unosi główkę pod kątem 45 stopni i utrzymuje ją przez co najmniej 10 sekund. Dziecko reaguje na dźwięki oraz wymawia pierwsze głoski gardłowe, coraz częściej przypatruje się twarzy bliskich i śledzi ją. Pod koniec 3. miesiąca życia niemowlę wypowiada pierwsze łańcuchy sylabowe oraz poszukuje źródła usłyszanego dźwięku. Na 4. miesiąc przypadają zabawy z wkładaniem przedmiotów do ust, a w 5. miesiącu maluch opanowuje umiejętność przewracania się z plecków na brzuszek. W 6. miesiącu życia niemowlę jest w stanie odróżnić znaną osobę od obcej, otwiera usta na widok łyżeczki oraz gaworzy.

Etapy rozwoju dziecka w drugim półroczu życia

Na 7. miesiąc życia dziecka przypada zaciekawienie czynnościami wykonywanymi przez bliskie osoby – maluch chętnie obserwuje krzątających się po domu rodziców, gaworzy oraz bawi się swoimi stopami. Stuka zabawkami o podłogę oraz świadomie po nie sięga. W 8. miesiącu większość dzieci podejmuje pierwsze próby siadania z podparciem, pojawia się także szeptanie. W kolejnym miesiącu maluch zaczyna pełzać oraz doskonali umiejętność siadania – w pozycji siedzącej jest w stanie wytrzymać coraz dłużej. W tym czasie pojawiają się także pierwsze próby stania na dwóch nogach z podparciem. Dziecko rozpoznaje bliskich, potrafi napić się z kubeczka oraz świadomie sięgnąć po konkretną zabawkę.

Pod koniec 10. miesiąca życia dziecko raczkuje, siada samodzielnie oraz stoi trzymając się mebli. Naśladuje sylaby zasłyszane od dorosłych. Między 11. a 12. miesiącem życia niemowlę raczkuje w sposób skoordynowany, utrzymuje równowagę w pozycji siedzącej, chwyta małe przedmioty oraz wymawia pierwsze sylaby z sensem – to właśnie na tym etapie rozwoju dziecka często słyszymy pierwsze „mama”. Dziecko jest także w stanie podać wskazany przedmiot oraz naśladować dźwięki wydawane przez zwierzątka.