Odkurzacze bezprzewodowe – jak wybrać?

Odkurzacze bezprzewodowe w ostatnich latach mocno zyskały na popularności. Coraz śmielej zastępują tradycyjne, znacznie cięższe modele z nieporęcznym kablem. Jeśli należysz do grona zwolenników nowoczesnych i wygodnych rozwiązań koniecznie zainteresuj się taką opcją. Co charakteryzuje odkurzacze bezprzewodowe? Na jakie opcje powinieneś zwrócić uwagę przed zakupem? Które parametry są szczególnie istotne?

1. Odkurzacze bezprzewodowe – czym się wyróżniają?

2. Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

3. Na jakie parametry odkurzacza zwrócić szczególną uwagę?

4. Przydatne akcesoria

Obecnie odkurzacze bezprzewodowe ma w swojej ofercie większość producentów. Najtańsze modele, na przykład Hoover HFREE HF18GH 011 lub BEKO PractiClean CRX221DR, to koszt zaledwie kilkuset złotych. Droższe modele – przykładem jest Samsung Jet 90 Multi lub Samsung Jet 75 Multi – mają natomiast więcej opcji i udogodnień.

Odkurzacze bezprzewodowe – czym się wyróżniają?

Odkurzacz bezprzewodowy, czasem określany także jako odkurzacz ręczny lub odkurzacz akumulatorowy, to lekki sprzęt, który dzięki wmontowanej baterii nie wymaga stałego podłączenia do prądu. Pozwala to na rezygnację z plączącego się kabla i mało poręcznej rury na rzecz prostej, kompaktowej konstrukcji.

Dodatkowo urządzenia bezprzewodowe to odkurzacze bezworkowe. Mają wbudowany pojemnik, który wystarczy raz na jakiś czas opróżnić. Na uwagę zasługują modele, w których znajduje się idealna do dywanów i mebli tapicerowanych funkcja prania, mała ssawka i ssawka szczelinowa, które można odłączyć i dotrzeć za ich pomocą do wszelkich zakamarków.

Rodzaje odkurzaczy bezprzewodowych

Istnieje kilka wariantów odkurzaczy bezprzewodowych. Ze względu na konstrukcję podzielić je można na:

 • odkurzacze jednoczęściowe – przeznaczone do odkurzania powierzchni płaskich: podłóg twardych oraz dywanów; wyposażone są w szczotkę uniwersalną,
 • odkurzacze 2 w 1 – wyposażone w wyciągany mniejszy odkurzacz, którego można użyć do sprzątania samochodu, mebli i wyżej położonych elementów; praktyczna ssawka szczelinowa krótka lub długa z łatwością wydobędzie okruchy z kanapy lub zza regału,
 • odkurzacze z silnikiem przy rączce, nazywane także odkurzaczami 360 – za ich pomocą łatwo sprzątniesz mieszkanie od podłogi aż po sufit; są wyposażone w wypinaną elektroszczotkę pozwalającą uzyskać dostęp do ukrytych lub wyżej położonych miejsc.

Poszczególne odkurzacze różnią się także wariantem stelaża. Część z nich jest wolnostojąca, dlatego urządzenie można odstawić w dowolne miejsce. Niektóre natomiast wymagają, by po każdym sprzątaniu odprowadzić je do bazy.

Na jakie parametry odkurzacza zwrócić szczególną uwagę?

Aby urządzenie było w pełni funkcjonalne, powinno działać w określony sposób. Przed zakupem zwróć szczególną uwagę na:

 • Moc ssącą

W najtańszych odkurzaczach dostępnych na rynku ten parametr wynosi 50 W, jednak bez problemu znajdziesz również odkurzacze bezkablowe o mocy 250 W. Taka moc gwarantuje dokładne zbieranie zanieczyszczeń. Trzeba jednak mieć świadomość, że ten parametr powinien być mierzony na końcu wlotu, gdzie zanieczyszczenia są zasysane siłą powietrza.

 • Czas pracy / zasięg pracy (m kw)

Naładowany akumulator odkurzacza ma ograniczony czas pracy, a wartość ta zmienia się w zależności od tego, czy pracujesz na minimalnych czy na maksymalnych obrotach. Optymalnym rozwiązaniem jest czas pracy około 30 minut – tak, aby można było skutecznie odkurzyć podłogi w całym mieszkaniu.

 • Filtry

W odkurzaczach bezprzewodowych znajdują się wbudowane filtry. Za najskuteczniejszy uważa się filtr HEPA, który dobrze radzi sobie z drobnoustrojami, kurzem, pyłem, brudem, sierścią. Przyda się alergikom oraz rodzicom małych dzieci. Niezależnie od wybranego wariantu należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie filtrów.

 • Głośność pracy

Może wydawać się, że to mniej istotny parametr, na dłuższą metę ma jednak ogromne znaczenie. Odkurzacze bezworkowe ze względu na swoją konstrukcję są głośniejsze od workowych, jednak nie oznacza to, że ich praca zawsze musi być przykra. W przypadku większości modeli możesz liczyć na hałas na poziomie 75 – 80 dB.

 • Waga

Im lżejszy sprzęt, tym wygodniejsza praca. Waga dostępnych na rynku modeli bezprzewodowych waha się od około 2 do nawet 7 kilogramów, więc różnice są znaczne.

 • Regulacja mocy ssania

Szczególnie cenny jest tryb turbo, który pozwala wyciągnąć zabrudzenia nawet z dywanów i wykładzin.

 • Pojemność zbiornika na śmieci

W odkurzaczach bezworkowych najmniejsze pojemniki mają około 250 ml, największe zaś nawet 1,5 litra. Tak czy inaczej musisz jednak pamiętać o regularnym opróżnianiu, nie koncentruj się więc na tym parametrze szczególnie.

Przydatne akcesoria

Kupując odkurzacz, możesz zaopatrzyć się w urządzenie solo lub zestaw z dodatkowymi końcówkami. Dużą popularnością cieszą się:

 • elektroszczotka,
 • szczotka wielofunkcyjna uniwersalna,
 • miękka ssawka do odkurzania mebli,
 • szczotka szczelinowa,
 • ssawka podłogowa,
 • szczotka płaska,
 • szczotka okrągła.

Dużą popularnością cieszą się odkurzacze bezprzewodowe z wbudowanym oświetleniem LED.