Czy można przekłuwać uszy niemowlakom?

Kolczyki dla niemowląt to niezwykle kontrowersyjny temat, który często dzieli współczesne młode mamy. Dawniej nikt nie myślał nawet o tym, aby kilkumiesięcznemu dziecku zakładać kolczyki. Dzisiaj takie rozwiązanie bywa rozważane przez osoby, które argumentują zabieg, chociażby chęcią oszczędzenia maluchowi przykrych wspomnień. Czy jednak zakładanie kolczyków niemowlakowi to dobre rozwiązanie?

Jakie argumenty przemawiają za przebiciem uszu niemowlęcia?

Część mam decyduje się na jak najwcześniejsze przekłucie uszu dziecka, uzasadniając to faktem, że niemowlę nie będzie pamiętało w przyszłości bólu związanego z zabiegiem. Wskazują również na higieniczność przekłuwania uszu sterylnymi narzędziami oraz szybkość całej procedury. Inne mamy decydują się na ten krok jedynie ze względu na to, jak pięknie prezentują się kolczyki dla niemowląt na uszach małych dziewczynek. Z reguły są to urocze misie, serduszka czy perełki, które gwarantują, że nikt nie pomyli kilkumiesięcznej dziewczynki z chłopcem. Czy jednak dla samego wyglądu naprawdę warto narażać dziecko na taki zabieg i komplikacje związane z ewentualnością źle gojącej się rany?

Dlaczego nie warto przebijać uszu niemowlakom?

Pomysłowi zakładania kolczyków niemowlakom sprzeciwiają się wszystkie mamy, zdające sobie sprawę z ryzyka przeprowadzenia takiego zabiegu u dziecka, które może w bardzo gwałtowny i nieoczekiwany sposób zareagować na ból towarzyszący przekłuciu. Biorąc pod uwagę możliwe konsekwencje takiej sytuacji, przebijanie uszu może okazać się zupełnie zbędnym, stresującym doświadczeniem i dla malucha, i dla mamy.

Kolejną ważną kwestią jest proces gojenia się rany po przekłuciu. Niemowlę większość czasu spędza w pozycji leżącej, a włożony w ucho kolczyk będzie je uwierać w tracie snu. Co gorsza, małe dziecko nie rozumiejąc idei posiadania takiego ciała obcego w płatku ucha, może zwyczajnie ciągnąć za biżuterię, co z pewnością wywoła ból.

Kłopotliwe jest także pielęgnowanie rany po przebiciu uszu, zwłaszcza jeśli wda się w nią zakażenie. Czy zatem warto zakładać kolczyki niemowlęciu? Zdaniem większości doświadczonych mam i pediatrów, znacznie lepiej jest trochę z tym poczekać. Jeśli jednak rodzic uprze się na jak najwcześniejsze przekłucie uszu, powinien dopilnować, aby dziecko nosiło później odpowiednią biżuterię. Kolczyki dla niemowlaka nie mogą alergizować. Poza tym dzieciom najlepiej jest przebijać uszy za pomocą specjalnego, sterylnego aparatu do zakładania pierwszych kolczyków. System Blomdahl oferuje nawet procedurę przekłucia dwojga uszu jednocześnie, co oszczędza dziecku stresu.

Kiedy przebić dziecku uszy? Jakie kolczyki wybrać?

Obok pytania, ile kosztuje przebicie uszu u dziecka, często pojawia się także dylemat odpowiedniego wieku dla takiego zabiegu. Wiele osób opowiada się za odczekaniem z taką decyzją do czasu, aż maluch będzie nieco bardziej świadomy całej procedury. Zrozumienie, że kolczyka nie można szarpać czy dotykać brudnymi rączkami jest bardzo istotne dla procesu gojenia się rany. Niektórzy czekają z zabiegiem zakładania pierwszych kolczyków nawet do wieku, kiedy dziecko – a często już nastolatka – sama podejmuje taką decyzję. Jakie kolczyki wybrać wtedy, aby gojenie się płatka ucha przebiegało jak najsprawniej? Wbrew panującemu przekonaniu, że najlepsze są kolczyki złote lub srebrne, czyli takie, które nie zawierają niklu, tak naprawdę za najbezpieczniejszą w przypadku dzieci uznaje się biżuterię z medycznego plastiku lub z czystego tytanu. Warto pamiętać również, że pierwsze kolczyki muszą być niewielkie i nieskomplikowane, aby nie zaczepiały się o włosy czy odzież.