Wakacje w Barcelonie. Co warto zwiedzić?

Barcelona to jedno z najpiękniejszych miast Hiszpanii. Miasto jest dumą Katalończyków i obowiązkowym punktem programu turystów spędzających wakacje za granicą. Każdy, kto tu przyjeżdża, chce koniecznie zobaczyć bazylikę Sagrada Familia – najbardziej charakterystyczny zabytek Barcelony.

Stolica Katalonii

Według starej legendy założycielem Barcelony był Herkules. Nazwa miasta pochodzi zaś od jednej z łodzi Jazona i Argonautów – „Barca nona”. Rozbitą na katalońskim wybrzeżu łódź znalazł Herkules. Zachwyciła go okolica. Tyle legenda. Z historii wiadomo, że ludzie żyli w tym miejscu  już na kilka wieków p.n.e. Od XIII wieku Barcelona jest prawdziwą potęgą morską. XX wiek i rządy generała Franco to trudny okres w historii miasta.

Obecna Barcelona to ulubione miejsce turystów z całego świata, na wakacje za granicą często wybierają oni właśnie stolicę Katalonii. Miasto liczy około 1,6 mln stałych mieszkańców. Barcelona posiada dziewięć zabytków wpisanych na listę UNESCO. Najważniejszym jest oczywiście Sagrada Familia, kościół budowany od ponad stu lat. Większość zabytków zostało zaprojektowanych przez Antonio Gaudiego, słynnego architekta z Katalonii. Są wśród nich: Casa Batlló – dom mieszkalny położony blisko centrum miasta. Jego falista fasada z daleka przyciąga wzrok turystów. Kolejny budynek autorstwa Gaudiego to Casa Mila, ukończony w 1912 roku. Pofałdowana fasada, żelazne, kute balkony – dom, który jest prawdziwym dziełem sztuki.

Park Güell

To jedno z najpiękniejszych miejsc w Barcelonie. Baśniowe budowle to kolejne dzieło wielkiego mistrza Gaudiego. Do parku prowadzi droga stromymi uliczkami, za to po dotarciu na miejsce turyści mogą podziwiać imponującą panoramę miasta. Gaudi zrealizował wizję i marzenie Eusebiego Güella, bogatego przemysłowca zafascynowanego ogrodami angielskimi. Na terenie parku znajduje się dom, w którym przez kilka lat mieszkał Gaudi i w którym zmarł jego ojciec. Dziś znajduje się tam muzeum genialnego architekta. Spędzając wakacje w Barcelonie, warto tam zajrzeć. Przy wejściu do parku turyści zobaczą dwie budowle imitujące piernikowe domy Jasia i Małgosi.. Jednym z symboli Barcelony jest słynny mozaikowy smok. Do otwartej Sali Kolumnowej prowadzą schody. Znajduje się tu 86 kolumn podtrzymujących olbrzymi taras. Zwiedzając park, turysta czuje się jak w lesie ze świata baśni.

Bazylika Sagrada Familia

Bazylika Sagrada Familia to ten zabytek Barcelony, którego nie odpuści żaden turysta z zagranicy, przebywający tu na wakacjach. Świątynia od 130 lat wciąż jest w budowie. Genialny Antoni Gaudi pracował nad swoim dziełem do ostatnich chwil życia, nieopodal miał swoją pracownię. Sagrada Familia, Święta Rodzina, to zabytek i powstająca budowla jednocześnie. Do dziś miejsce to jest placem budowy.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://travelers.pl/bazylika-sagrada-familia

Gaudi powziął postanowienie, że zbuduje idealną świątynię. Budował bez gotowego planu, na bieżąco wcielając w życie swoje pomysły. Na pierwszy rzut oka świątynia Sagrada Familia przypomina budowlę powstającą na plaży z przesiewanego przez palce mokrego piasku. Innym kojarzy się z koronkową robótką. Trzy fasady kościoła symbolizują tajemnice Narodzenia, Męki i Chwały. Tylko ta pierwsza powstała za życia architekta. Gaudi zaprojektował kilkanaście  wież górujących nad kościołem. Dwanaście miało być poświęcone apostołom, jedna Maryi Pannie, zaś najwyższa  – Jezusowi. Gdy Gaudi zmarł, istniały jedynie cztery wieże. Zarysy planów świątyni spłonęły podczas wojny domowej w Hiszpanii. Władze miasta zdecydowały, że budowa bazyliki będzie kontynuowana. Kolejne wieże projektowano, sugerując się dotychczasowym dziełem Gaudiego. Budowa kościoła Templo Expiatiorio de la Sagrada Familia trwa do dziś.

Gdy turysta wnikliwie przyjrzy się rzeźbom na fasadach, zauważy sceny z narodzin Chrystusa, z lat dziecięcych, drogę krzyżową, ukrzyżowanie i Zmartwychwstanie. Na jednej z wież bazyliki znajduje się taras widokowy, skąd rozpościera się oszałamiający widok na Barcelonę. We wnętrzu świątyni pomieści się do 10000 wiernych. Wnętrze kościoła przypomina las. Takie odczucie osiągnięto dzięki licznym kolumnom. Z ich trzonów wyrastają mniejsze, niczym gałęzie. W krypcie znajdującej się w absydzie spoczywają zwłoki tragicznie zmarłego Gaudiego.

Barcelona to jedno z najpiękniejszych miast Europy, planując zagraniczne wyjazdy, koniecznie trzeba uwzględnić to miasto.