Nie jesteś skazana na przetłuszczające się włosy!

Musisz myć włosy każdego dnia? A może już pod wieczór Twoja fryzura wygląda raczej niewyjściowo? Prawdopodobnie nie znalazłaś jeszcze dobrego szamponu do włosów przetłuszczających się! Sprawdź, skąd bierze się nadmierne przetłuszczanie się skóry głowy oraz jak z tym walczyć.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Problem najczęściej wynika z zachwianej równowagi hormonalnej – i właśnie dlatego boryka się z nim młodzież. „Zaliczenie” okresu dojrzewania nie jest jednak gwarantem, że przypadłość minie. Wiele osób zmaga się z nią całe życie. Wpływ na wzmożony łojotok skóry głowy może mieć także nasza pielęgnacja. Codzienne mycie mocnym szamponem na przetłuszczające się włosy, tzn. takich, który zawiera agresywne detergenty, nakładanie masek o ciężkiej formule – nie tylko na włosy, ale także na skórę głowy – zamiast pomóc w walce z problemem, może go jeszcze bardziej nasilić. Agresywnie oczyszczana albo nadmiernie obciążana skóra „odwdzięczy się” wzmożoną produkcją łoju, a włosy będą przetłuszczać się jeszcze szybciej. 

Co jeszcze? Błędów pielęgnacyjnych część dalsza. Niedokładne mycie głowy to prosta recepta na szybko przetłuszczające się włosy. Jeśli nie zrobimy tego w odpowiedni sposób, nie pozbędziemy się warstewki łoju. W rezultacie skóra będzie produkować go jeszcze więcej. Włosy najlepiej myć dwa razy – nałożyć szampon, masować skórę głowy, spłukać specyfik, powtórzyć czynność, a następnie zastosować odżywkę lub maskę. 

Przyczyna czasami tkwi jednak w chorobie. Może to być łojotokowe zapalenie skóry, ale też wspomniane problemy hormonalne. Jeżeli podejrzewasz, że tak jest w Twoim przypadku, zgłoś się do lekarza. 

Jaki szampon na przetłuszczające się włosy wybrać? 

Prawdopodobnie konieczna będzie zmiana kosmetyków. Sprawdź, czy w swojej kosmetyczce masz produkty do pielęgnacji i stylizacji włosów zawierające wysuszający alkohol, silikony oraz obciążające olejki i pozbądź się ich. Jaki powinien być więc szampon do włosów przetłuszczających się? Po pierwsze, wcale nie musisz unikać mocnych detergentów, jednak ogranicz ich stosowanie. Najlepiej mocniejszego szamponu używać 1, maksymalnie 2 razy w tygodniu, a na co dzień wybierać środek z łagodnymi substancjami myjącymi. W praktyce potrzebne Ci będą dwa szampony do włosów przetłuszczających się u nasady. Poniżej przedstawiamy nasze propozycje. 

OnlyBio szampon do włosów przetłuszczających się

Znany także jako OnlyBio szampon balansujący. Zawiera łagodne detergenty, wyprodukowane z kokosa, nadaje się więc do mycia nawet każdego dnia. Działanie balansujące zawdzięcza ekstraktowi z drożdży, które doskonale regulują pracę gruczołów łojowych. Z kolei olejek canoli łagodzi nieprzyjemne doznania, świąd itp. 

Vianek Normalizujący Szampon do włosów 

Kolejny naturalny szampon do włosów przetłuszczających się, idealny do częstego stosowania. Oprócz regulowania łojotoku wzmacnia cebulki włosów – bo trzeba wspomnieć, że problem z przetłuszczaniem często powoduje wzmożone wypadanie włosów. 

Szampon do włosów Garnier Fructis 

Popularny, dobry szampon do włosów przetłuszczających się. Nada się jako preparat do mocniejszego odświeżenia włosów. Znakomicie oczyszcza skórę z nadmiaru sebum. Nie zawiera silikonów ani parabenów. 

Profesjonalny szampon do włosów przetłuszczających się oraz odpowiednia technika jego stosowania to nie wszystko. Pamiętaj o tym, aby nie myć włosów w gorącej wodzie, która podrażnia skórę. Uważaj też, aby nie przetrzymywać brudnych włosów – niektórzy zalecają, aby nie myć głowy np. przez tydzień, jednak to mit obalony przez dermatologów i trychologów. Nie stosuj też zbyt często suchych szamponów. Obchodź się ze swoimi włosami bardzo delikatnie, a ich stan z tygodnia na tydzień będzie coraz lepszy.