Żel do mycia twarzy czy pianka? Co wybrać?

Na rynku dostępne jest wiele kosmetyków do oczyszczania twarzy. Pianki, żele, mydła, a nawet olejki. Najczęściej jednak wybierane są żele i pianki. Dwa kosmetyki o podobnych formułach, ale zupełnie innych konsystencjach. Żel jest gęsty, a pianka lekka. Czy to jedyne różnice między nimi? Który z nich będzie lepszy do mycia twarzy? Sprawdź!

Czym się różni żel od pianki do mycia twarzy?

Z zasady i żel i pianka mają po prosto oczyszczać. Już wiesz, że oba kosmetyki mają różną konsystencję. Pianka jest lekka, aksamitna jak chmurka, a żel do mycia twarzy może być kremowy lub mniej gęsty o konsystencji zastygającej galaretki.

Pianka delikatnie oczyszcza skórę, usuwając zanieczyszczenia i makijaż. Dedykowana jest zwykle do cery wrażliwej, suchej, alergicznej, nie drażni bowiem skóry. Żel z kolei zdecydowanie usuwa zanieczyszczenia, nadmiar sebum i makijaż z twarzy. Rekomendowany jest dla osób o tłustej lub mieszanej cerze, ponieważ mają lepszą zdolność do usuwania nadmiaru łoju ze skóry.

Wady i zalety żeli do mycia twarzy

Żele do mycia twarzy są zazwyczaj skuteczne w usuwaniu zanieczyszczeń, nadmiaru sebum i makijażu. Mają silne właściwości oczyszczające. Do tego często w składzie mają substancje wspomagające regulację łojotoku. Mogą więc pomóc w utrzymaniu skóry matowej i zmniejszeniu widoczności błyszczenia. Wiele żeli do mycia twarzy zawiera składniki nawilżające, które pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. A jakie mają wady?

Przede wszystkim niektóre z nich mogą zawierać substancje myjące o właściwościach drażniących lub wysuszających skórę. To znacząca zawęża grono osób, które mogą sięgać po żele do mycia twarzy. Sucha, wrażliwa cera po użyciu takiego kosmetyku może być nadmiernie przesuszona i napięta. Poza tym niektóre żele do mycia twarzy mogą zawierać składniki lub substancje zapachowe, które mogą uczulać lub podrażniać skórę wrażliwą.

Wady i zalety pianek do twarzy

Pianki do mycia twarzy mają łagodną formułę i delikatnie oczyszczają skórę. Nie powodują nadmiernego wysuszania ani podrażnień. Często zawierają składniki nawilżające, odżywcze i kojące, które pomagają utrzymać prawidłowe nawilżenie skóry. Ich lekka konsystencja sprawia, że łatwo je zmyć ze skóry. Są łatwe w użyciu i nie pozostawiają tłustej, lepiej warstwy. Ze względu na swoją delikatną formułę, pianki do mycia twarzy są często polecane dla osób z wrażliwą lub skłonną do alergii skórą. Mogą pomóc w łagodzeniu podrażnień i zaczerwienienia skóry.

Mimo licznych zalet pianki do mycia twarzy nie są pozbawione wad. Największą z nich jest mniejsza skuteczność w usuwaniu sebum. Z tego względu osoby z cerą tłustą lub mieszaną i ze skłonnością do powstawania zaskórników rzadziej sięgają po pianki. Ze względu na lekką konsystencję, może być konieczne użycie większej ilości produktu w porównaniu do żeli, aby dokładnie oczyścić całą twarz.

Który kosmetyk do oczyszczania wybrać?

To zależy, jakie potrzeby ma Twoja skóra. Nie zawsze to, co działa dobrze dla jednej osoby, będzie tak samo skuteczne dla drugiej. To, że pianki dedykowane są do mycia wrażliwej, suchej skóry, nie oznacza, że nie możesz jej użyć do pielęgnacji cery trądzikowej. Wręcz przeciwnie. Cera z wypryskami często potrzebuje łagodnego oczyszczania, które nie będzie zaostrzało stanów zapalnych. Kluczem jednak jest wybór odpowiedniego kosmetyku. Na co zwrócić uwagę?

Przede wszystkim na skład produktu. Niech znajdą się w nim łagodne substancje myjące, ekstrakty roślinne oraz substancje nawilżające, takie jak kwas hialuronowy. Unikaj za to kosmetyków na bazie alkoholu i tych, które zawierają drażniące substancje pianotwórcze.