Zjawisko nadwagi i otyłości to w dzisiejszych czasach ogromne zagrożenie i poważne choroby, które powoli niszczą nas samych. Żyją z nimi miliony ludzi na całym świecie, nie zdając sobie sprawy z tego, jak ważna jest prawidłowa i zdrowa waga. Chcąc rozwinąć ów temat, opowiemy dzisiaj o chorobach współistniejących przy nadwadze i otyłości, a także poruszymy kwestię BMI, które może okazać się pomocne dla osób walczących o odpowiednią wagę swojego ciała.
Skutki i schorzenia, wynikające z niewłaściwej masy ciała
Zbyt duża masa ciała wiąże się ze współistniejącymi schorzeniami. Jest ich wiele, a prawdopodobieństwo występowania choćby jednego jest bardzo duże. Wypiszemy niektóre z nich, a następnie krótko opiszemy.
Choroby współistniejące przy nadwadze i otyłości to m.in.:
- Nadciśnienie tętnicze
- Zwyrodnienia stawów
- Cukrzyca typu 2
- Liczne choroby układu krążenia
- Zaburzenia oddychania, miesiączkowania (u kobiet), a nawet psychiczne
- Zwiększone ryzyko choroby nowotworowej
- Miażdżyca
- Niedoczynność tarczycy
Wypisane schorzenia to tylko część zdecydowanie większej całości, ale to o tych najczęściej się mówi w przypadku ponadnormatywnej masy ciała.
Nadciśnienie tętnicze i inne choroby układu krążenia
Szacuje się, że u aż 65% otyłych może występować ten problem, co obrazuje nierozerwalny związek nadciśnienia z niezdrowym bilansem kalorycznym. Co więcej, by lepiej zobrazować tę przypadłość, warto zauważyć, że im wyższy wskaźnik BMI (o którym później), tym wyższa będzie wartość ciśnienia krwi.
Nadciśnienie tętnicze to jedno, ale miażdżyca czy choroba wieńcowa, to kolejne schorzenia związane z przeciążonym przez zbyt dużą wagę układem krążenia.
Cukrzyca typu 2
Ryzyko zachorowania na cukrzycę rośnie wprost proporcjonalnie wraz ze wzrostem masy ciała. 80% osób z cukrzycą stanowią te, które mają niezdrowy współczynnik BMI.
Zwyrodnienia stawów
Problem stricte fizyczny, ale niezwykle utrudniający normalne funkcjonowanie. Przez zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej zgromadzonej w organizmie, stawy osoby otyłej są przeciążone, sprawiając bardzo duży ból przy jakimkolwiek wysiłku.
Zaburzenia oddychania, miesiączkowania i psychiczne
Osoby otyłe borykają się z trudnościami w prawidłowym oddychaniu. Przyczyną jest zaburzony bilans kaloryczny, zwiększający wagę, która im większa, tym mniejsza pojemność płuc. Uniemożliwia to jakąkolwiek aktywność znacznie obciążającą wydolność płuc.
Co więcej, kobiety mające nadwagę mogą mieć problemy z prawidłowym miesiączkowaniem. Może być ono znacznie zaburzone, pozbawione charakterystycznych objawów lub wręcz przeciwnie — te mogą się nasilać.
Ponadto zbyt duża waga może wpływać na zdrowie psychiczne. Ludzie otyli bardzo często mają wiele kompleksów czy kompulsji takich jak np. „zajadanie stresu”.
Nadwaga i otyłość niosą za sobą wiele poważnych zdrowotnych konsekwencji. Utrzymanie swojej wagi w normie zapobiega niechcianym chorobom. Jednym ze sposobów na kontrolowanie jej poziomu jest korzystanie z kalkulatora BMI.
Kalkulator BMI
BMI, czyli Body Mass Index, to wskaźnik otyłości, który opiera się na wzroście i wadze dorosłego człowieka. Choć istnieje BMI dzieci, to nie jest tak powszechne, dlatego mówi się głównie o BMI dorosłych.
Założenia kalkulatora są bardzo proste. Aby otrzymać właściwy dla nas wynik BMI, wystarczy podzielić masę naszego ciała (kg) przez nasz wzrost (m)2.
Co ciekawe i istotne, pomiary w skali BMI nie są wskazane do wykonywania na ciężarnych kobietach, profesjonalnych sportowcach czy osobach starszych. Wynika to z faktu, iż każda z tych grup ma niestandardową wagę, ciężką do określenia w porównaniu do reszty populacji.
Zalety korzystania z BMI przy nadmiernej wadze
Mając problem z nadwagą kalkulator BMI, może okazać się pomocny przy regularnych pomiarach swojej wagi, w celu jej bieżącej kontroli. Zadziała to oczywiście tylko pod warunkiem, że pomiary będą jedynie dodatkiem do dopasowanej diety i aktywności fizycznej.
To zdrowy i jasno wytyczony tryb życia zmieni nasze oblicze i sprawi, że schudniemy. BMI powinno stanowić reprezentację postępów i ewentualny cel wagowy, do którego chcemy dążyć.
Co więcej, wcześniej opisane BMI dorosłych jest niezwykle łatwe w sprawdzeniu. Musimy znać swój aktualny wzrost oraz wagę, dlatego dobrze jest wyposażyć się w zaawansowany system pomiaru masy ciała oraz wyrobić regularność w notowaniu postępów procesu odchudzania.
Minusy kalkulatora BMI
Nie ma za wiele wad tego wskaźnika, a przynajmniej takich, które mogłyby być dla nas szkodliwe.
Warto jednak pamiętać, że jest to wzór bardzo uogólniony i nigdy w pełni nie odda charakteru naszego przypadku, gdyż nie jest zindywidualizowany.
Powinniśmy również nie zamartwiać się nadmiernie samym wskaźnikiem BMI, bo jak zostało powiedziane wcześniej, ma być on pomocnym dodatkiem do najważniejszego — diety i aktywności fizycznej.
Podsumowanie
Nadwaga i otyłość to poważne problemy naszych czasów. Chcąc się z nich wydostać, należy przyjąć określoną dietę i aktywność fizyczną, a także skorzystać ew. z pomocy kalkulatora BMI, który pomoże nam kontrolować poziom masy ciała. Wskaźnik BMI nie jest wyrocznią, ale ma spore zalety, dlatego warto z niego korzystać, aby proces zrzucania wagi przebiegał jak najbardziej sprawnie.