Oświetlenie warsztatu — na jakie lampy się zdecydować?

Nie da się ukryć, że żaden warsztat nie mógłby istnieć bez odpowiedniego oświetlenia. Mowa tutaj zarówno o warsztatach domowych, w których możemy oddawać się pasji majsterkowania, jak i o warsztatach przemysłowych czy samochodowych. Każde pomieszczenie tego typu musi posiadać przynajmniej kilka źródeł światła. Rynek oferuje tutaj mnóstwo możliwości, choć tylko niektóre lampy mogą zagwarantować zadowalający efekt.

Czym oświetla się warsztat?

Jeszcze kilkanaście lat temu warsztaty oświetlały tradycyjne świetlówki. Były one jednak niewydajne i pobierały dużo energii. Dlatego też zaczęto korzystać z oświetlenia typu LED — rozwiązania lepszego pod każdym możliwym względem. Cechą szczególną żarówek LED są energooszczędność, wytrzymałość oraz długa żywotność. Wykorzystuje je się w domach i mieszkaniach jako oświetlenie główne lub dekoracyjne. Często też spotykane są one w warsztatach, choć nie chodzi tutaj o klasyczne żarówki, które wkręcamy w salonie czy w łazience. 

Warsztat jest pomieszczeniem, w którym najczęściej jest dużo pyłu, kurzu i wilgoci. Większość lamp nie jest odpornych na tak trudne warunki, nie wspominając już o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia. Remedium okazują się tzw. oprawy hermetyczne, czyli wysokiej jakości oświetlenie przemysłowe. Mowa o lampach, które dostosowane są do pracy w absolutnie niesprzyjających warunkach. Cechują się one odpornością na wilgoć, uszkodzenia mechaniczne oraz pyły. 

Oprawy hermetyczne do każdego warsztatu

Oprawy hermetyczne są specjalistycznym sprzętem oświetleniowym, który instaluje się w warsztatach samochodowych, halach produkcyjnych czy zakładach przemysłowych. Generuje on mocne światło, które nie oślepia pracowników, a jednocześnie rozświetla każdy zakamarek pomieszczenia. Oprawy hermetyczne liniowe mogą być też wykorzystywane w domach i mieszkaniach, ale jest to praktyka dość rzadko spotykana. 

Oświetlenie hermetyczne wpływa bezpośrednio na jakość pracy oraz wydajność pracowników. Pozwala im też zachować precyzję i nie męczy wzroku nawet po wielu godzinach majsterkowania. W warsztatach samochodowych czy piwnicach często stosuje się np. oprawy hermetyczne liniowe, które jeszcze lepiej radzą sobie z wilgocią oraz pyłem. 

Warto tutaj dodać, że w przypadku domowych warsztatów o niedużej powierzchni, gdzie nie ma wilgoci, wystarczą zwykłe żarówki typu LED. Ważne jednak, aby były one zainstalowane w odpowiednich miejscach, aby zapewnić równomierne oświetlenie.

Lampy do warsztatu — co jeszcze warto wiedzieć? 

W przypadku pracy w warsztacie nie ma obecnie lepszego rozwiązania w kontekście oświetlenia niż oprawy hermetyczne. Gwarantują one niskie zużycie energii i maksymalną wydajność. Ponadto są bezpieczne i mogą posiadać oznaczenie IP65 świadczące o wyjątkowej trwałości i wytrzymałości. Oprawy hermetyczne łatwo też zamontować (najczęściej na wysokości do 5 metrów), a ze względu na fakt, że brakuje w nich szklanych elementów, nie trzeba się martwić ewentualnymi wstrząsami czy drobnymi uszkodzeniami. Oświetlenie tego typu mogą być też poddane recyklingowi.