Magia świateł: pomysły na świąteczne dekoracje okienne

Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, szczególnie lubiany przez wszystkich miłośników dekorowania domu. Mogą się bowiem wtedy wykazać kreatywnością i pomysłowością w ozdabianiu każdego pomieszczenia. Szczególnie pięknie prezentują się dekoracje w oknach – uzupełnione światełkami, bombkami, gałązkami sprawiają, że dom jest elegancki, przytulny i urokliwy. Poznaj kilka sposobów na ciekawe dekoracje okienne!

Dekoracje okienne minimalistyczne

Choć sklepy kuszą ogromną ilością różnokolorowych dekoracji, czasem najpiękniejsza jest prostota. Umiar w dekorowaniu to także synonim elegancji i szyku. Jak udekorować okno w sposób minimalistyczny, ale wciąż odświętny?

  • Wieniec

Jedną z najpiękniejszych bożonarodzeniowych dekoracji są wieńce. Zwykle wiesza się je na drzwiach albo nad kominkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby taka ozdoba pojawiła się również w oknie. Możesz zawiesić ją na nitce, którą zawiążesz na karniszu (jeśli marzy Ci się duży wieniec, upewnij się, że Twój karnisz wytrzyma jego obciążenie). Do wnętrz minimalistycznych idealnie będzie pasował wieniec upleciony ze świeżych gałęzi, opleciony jedynie światełkami. Jeśli ma on być główną dekoracją wnętrza, dołóż do niego suszone plastry pomarańczy, szyszki i bombki.

  • Papierowe gwiazdy

Papierowe gwiazdy w różnych rozmiarach, powieszone na różnych wysokościach to kolejne, niezwykle piękne dekoracje okienne. Tak jak w przypadku wieńców, najlepiej jest powiesić je na cieniutkich niteczkach na karniszu. Aby okno miało jeszcze większy urok, warto włożyć do środka lampki led. Taka dekoracja pięknie wygląda również z zewnątrz!

Dekoracje pełne przytulności – okno w objęciach świątecznych zasłon

Na świąteczny czas można również pokusić się o całkowitą zmianę wystroju okna, czyli zdjąć dotychczasowe zasłony i firanki, a na ich miejsce powiesić świąteczną alternatywę. Nie chodzi oczywiście o kiczowate zasłony w choinki czy Mikołaje!

Prawdziwą elegancję i przytulny nastrój wprowadzą do Twojego salonu zasłony z atłasu: bordowe, ciemnozielone albo ecru. Dla podkreślenia świątecznego nastroju możesz opleść lampkami karnisz albo na tle zasłony umieścić ażurową gwiazdę z lampkami wewnątrz. Świąteczna zmiana dekoracji okiennych to także dobry moment, aby zrewidować, w jakim stanie są karnisze – być może przyda im się wymiana. Zarówno klasyczne, jak i nowoczesne modele znajdziesz na przykład w sklepie karnisze.com.

Dekoracje stojące na parapecie

Dekoracja okienna nie musi oznaczać tylko wieszania ozdób w oknie. Równie pięknie wyglądają dekoracje stojące na parapecie. Co prezentuje się najpiękniej?

  • Ceramiczne domki ze świeczką typu tealight w środku – ustaw kilka (a na dużym parapecie nawet kilkanaście) sztuk. Będą wyglądały jak miasteczko!
  • Wazon z zielonymi gałązkami – gałązki świerku czy sosny ozdobione lampkami i niedużymi bombkami to klasyczna, pasująca do każdego wnętrza dekoracja.
  • Bożonarodzeniowe kwiaty – niektóre gatunki roślin cebulowych kwitną również w grudniu i szczególnie pięknie komponują się ze świątecznym wystrojem domu. Należą do nich na przykład Hippeastrum oraz narcyzy bożonarodzeniowe.

Planujesz świąteczne dekoracje? Nie zapomnij o oknach! Migoczące w nich lampki czy świeczniki nadadzą mieszkaniu uroku i ciepła.