Kurzajki na stopach u dzieci to problem, który tak naprawdę jest problemem dosyć powszechnym. Nierzadko się pojawia w wyniku zakażenia na basenie. Jak wyglądają kurzajki występujące u dzieci? Sprawdźmy.
Gdzie można się zarazić?
Kurzajka na stopach u dzieci jest łagodną zmianą skóry. Zwana jest także fachowo wirusową brodawką. Przyczyną kurzajek jest nic innego jak wirus ludzkiego brodawczaka. Chodzi o HPV. HPV powoduje tak naprawdę namnażanie się komórek skóry, co prowadzi do powstania brodawek. Wirus HPV jest rozpowszechniony szeroko w środowisku. Już zostało zidentyfikowanych ponad 100 jego typów. Za kurzajki występujące na stopach są odpowiedzialne jednak tylko niektóre z nich.
Musimy wiedzieć, że kurzajki na stopach jak najbardziej są zaraźliwe. Rozpowszechniają się dokładnie wszędzie tam, gdzie wiele osób chodzi boso. Możemy tutaj wymienić szatnie, publiczne łazienki, sale gimnastyczne czy też baseny. Szerzeniu się tego wirusa na pewno sprzyja wilgoć oraz ciepło. To one mają wpływ zmiękczający na naszą skórę. W takowych warunkach naskórek zakażony się złuszcza i wniknąć może w niewielkie urazy czy też przylgnąć do skóry zdrowych osób. Przyczyną kurzajek na stopach może być nawet samozakażenie, a więc przeniesienie brodawki z innego miejsca na ciele poprzez osobę, która już ją wcześniej miała.
Jak się pozbyć kurzajek na stopach?
W jaki sposób w ogóle odróżnić kurzajkę od odcisku na stopie naszego dziecka? Tak naprawdę to odcisk się pojawia w miejscu bezpośredniego ucisku. Zmiana jest gładka oraz płaska. Natomiast kurzajka ma bardzo szorstką powierzchnię „kalafiorowatą”. W niej obecnie są także krwawienia punkcikowate.
Wiemy doskonale (z wielu badań przeprowadzanych), że u czterdziestu procent osób kurzajki samoistnie ustępują w ciągu dwóch lat. W walce z kurzajkami na stopach do dyspozycji mamy zarówno domowe sposoby na kurzajki, jak i także na leczenie specjalistyczne. W przypadku kurzajki pojedynczej można zacząć od samego leczenia sposobami domowymi. Na pewno takiego postępowania nie poleca się u osób, które się zmagają z cukrzycą, zmniejszonym czuciem w stopach czy też zaburzeniami odporności. U nich sam początek leczenia powinien być bezpośrednio poprzedzony lekarską wizytą
Na pewno w przypadku dzieci musimy być jeszcze bardziej ostrożni. Poleca się zatem wizytę u lekarza najpierw w celu diagnozy kurzajki, a później w celu już samego leczenia. Nie zwlekajmy. Szczególnie nie wolno nam tego robić, gdy nie jesteśmy pewni, że mamy do czynienia ze stu procentową kurzajką.