Kącik jadalniany w kawalerce – musisz o tym pamiętać!

Kawalerkę charakteryzuje niewielka przestrzeń — jej powierzchnia wynosi maksymalnie do 35 m2. Dlatego wydzielenie w takim mieszkaniu kilku pomieszczeń, jak na przykład sypialnia, kuchnia czy też jadalnia, jest zazwyczaj problematyczne. Istnieją jednak na to sposoby. Jednym z nich jest wyznaczenie specjalnych stref w głównym pokoju.

Jak zaaranżować kącik jadalniany w kawalerce?

Jadalnia nazywana jest sercem domu. To właśnie w tym miejscu, przy stole, spotykamy się na wspólne posiłki, rozmawiamy i cieszymy się chwilami spędzonymi w rodzinnej atmosferze. Wbrew pozorom, kącik jadalniany przyda się nawet osobom, które zwykle jadają na mieście. Stół, nawet najmniejszy oraz dwa krzesła nadadzą ciepła pomieszczeniu, a także poprawą komfort codziennego życia.

Dawniej jadalnia była osobnym pomieszczeniem, dzisiaj najczęściej ulokowana jest gdzieś między salonem a kuchnią. W kawalerce z wiadomych względów nie jest to możliwe. Pomieszczenie jadalniane w tak małym mieszkaniu wymaga zatem zastosowania szeregu ergonomicznych rozwiązań.

Stół do kącika jadalnianego

W kawalerce najlepiej sprawdzi się stół w kształcie kwadratu lub prostokąta, ponieważ można go postawić pod ścianą, bądź wcisnąć w róg, dzięki czemu zajmie mniej miejsca. Okrągłe lub owalne stoliki z uwagi na to, że nie przylegają do ściany, zajmują go znacznie więcej. Ciekawym rozwiązaniem, które także sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu, jest stół rozkładany. Jego podstawową zaletą jest niewielki rozmiar, natomiast gdy odwiedzą nas goście, wystarczy w szybki i prosty sposób rozłożyć blat i tym samym powiększyć liczbę miejsc.

Gdy w naszym mieszkaniu ciężko jest wygospodarować miejsce na choćby mały stół jadalniany, można pokusić się o wybór innych form, które pozwolą nam na komfortowe spożywanie posiłków. Może to być stół wysuwany z komody lub biurka. Innym pomysłem może być zaaranżowanie kącika jadalnianego w kuchni, który uzyskamy, stawiając blat lub bar oddzielający część roboczą w kuchni od salonu, a przy nim ustawienie hokerów.

Krzesła do kącika jadalnianego

Dobór krzeseł do kącika jadalnianego w kawalerce nie jest łatwy. Muszą one być przede wszystkim lekkie i posiadać niewielkie gabaryty. Oczywiście bardzo ważna jest także wygoda. Należy także pamiętać, aby na każde krzesło przeznaczyć minimum 75 cm od ściany — taka odległość pozwoli nam swobodnie zajmować i opuszczać miejsce przy stole.

Najlepiej, aby krzesła miały niskie siedzisko oraz oparcie, łatwo wtedy wejdą pod stół, a my zaoszczędzimy sporą ilość miejsca. Z kolei drewniana rama oraz miękkie obicie sprawią, że siedzenie przy stole będzie bardzo komfortowe. Zdecydowanie należy unikać dużych, ciężkich foteli, które zajmują dużo powierzchni i przytłoczą wystrój małego pomieszczenia.

Dekoracje, które wprowadzą klimat

Wydzielenie różnych przestrzeni w kawalerce, tak aby całość nie zlała się w zbieraninę różnych mebli, to nie lada wyzwanie. Nie jest to jednak niemożliwe. Kącik jadalniany można na przykład wydzielić za pomocą tapet lub dodatków. Patera z owocami, ciekawy obrus, czy podkładki na stół sprawią, że zrobi nam się przyjemniej, a każda chwila spędzona przy posiłkach będzie niezwykle miła i komfortowa. Dobrym pomysłem jest także zamontowanie lampy sufitowej nad centralną częścią stołu, aby doświetlić powierzchnię blatu.

Jeśli szukacie pomysłu na kreatywne urządzenie kawalerki sprawdźcie ofertę internetowego sklepu Restilo. Znajdziecie tu szeroki wybór mebli oraz akcesoriów dekoracyjnych, dzięki którym Wasze wnętrze spełniać będzie wszystkie te funkcje, co kilkupokojowe mieszkanie.