Jaki płaszcz damski wybrać na jesień?

Fashion photo of young woman. Girl posing. Studio photo

Płaszcz podczas jesieni spełnia funkcję odzienia wierzchniego, a więc powinien cechować się dobrym ociepleniem, a także atrakcyjnym wyglądem. Warto dobrać go także do naszego typu sylwetki, co może wpłynąć na ogólny wygląd naszej stylizacji. Na co warto zwrócić uwagę podczas wyboru płaszczy na tegoroczną jesień? Podpowiadamy.

Jaki powinien być płaszcz damski?

Jeśli chodzi o płaszcze damskie na jesień, zwracajmy uwagę na kilka konkretnych cech i funkcji, które powinny spełniać. Przede wszystkim powinien być elegancki, a także dopasowany do sylwetki, świetnie skrojony i wykonany z dobrej jakości materiału. W ciągu tych kilku chłodniejszych miesięcy będzie naszym podstawowym okryciem wierzchnim, więc musi prezentować się z ładnie i z klasą. Jesień jest dość kapryśną porą roku i oprócz niskich temperatur, serwuje także deszcz i chłodny wiatr. Musimy być na to przygotowani, dlatego sprawdźmy, czy konkretny model zabezpieczy nas przed zmienną aurą i zimnem.

Płaszcz damski – na co zwracać szczególną uwagę?

Pierwszym kryterium przy wyborze odpowiedniego płaszcza powinien być materiał. Ma on do spełnienia określone funkcje. Zalicza się do nich ochrona przed zimnem i deszczem oraz zapewnienie komfortu noszenia. Po drugie – materiał musi być odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Płaszcz jest inwestycją na więcej niż jeden sezon, dlatego materiał i sposób wykonania jest kluczowy, aby cieszyć się nim przez długi czas.

Wybierając konkretne modele, czytajmy również skład podany na metce wszytej na dole płaszcza. To na niej podane są informacje, które powinny interesować Cię najbardziej. Umieszczone są tam szczegółowe dane dotyczące zawartości poszczególnych tkanin i właściwej pielęgnacji. Najlepszą inwestycją jest wełniany płaszcz z niewielkim dodatkiem syntetyków. Wełna zapewnia ciepło, jest wytrzymała i cechuje się wysoką higroskopijnością, bowiem skutecznie pochłania wilgoć. Z kolei obecność składników syntetycznych zwiększa odporność płaszcza i zapobiega jego gnieceniu.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest fason. Musimy dobrać go do wyglądu naszej sylwetki. Do wyboru mamy kroje pudełkowe, wiązane w talii, pikowane czy klasyczne trencze. Jeśli szukamy czegoś zupełnie innego to możemy rozważyć pelerynę bądź nawet wełnianą narzutkę. Z kolei długość płaszcza powinna być dostosowana do właścicielki. Jeśli jesteśmy wysokie to spokojnie możemy pozwolić sobie na dłuższe modele. Dla niższych kobiet lepiej sprawdzą się krótsze warianty.