Jak wybrać stół do jadalni?

Stół to centrum każdej jadalni. Choć jego wybór może wydawać się prosty, pod uwagę należy wziąć szereg czynników. Przemyślany zakup sprawi, że spożywanie posiłku, a także po prostu spędzanie czasu w jadalni będzie przyjemne i komfortowe.

Rozmiar

Rozmiar jest pierwszą i najważniejszą cechą, jaką należy wziąć pod uwagę podczas zakupu stołu do jadalni. Dyktowany jest on przede wszystkim ilością dostępnego miejsca. Należy pamiętać, że w pomieszczeniu należy zachować odpowiednią przestrzeń do poruszania się oraz wygodnego korzystania z mebla. Aby komfortowo przejść obok wyposażenia, potrzebne jest około 70-80 cm. Do tego należy doliczyć przestrzeń, która pozwoli na wygodne odsunięcie i przysunięcie krzesła, a także zajęcie miejsca za stołem. Powinno to także być około 70 cm. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć metraż pomieszczenia. W niewielkiej jadalni nie zmieści się zbyt duży stół. Warto jednak pamiętać, że duże znaczenie ma także kształt. Czasem okrągły lub owalny mebel o podobnych wymiarach będzie wygodniejszy niż model prostokątny.

Kształt

Kształt stołu ma wpływ nie tylko na komfort korzystania czy odpowiednie zaplanowanie pomieszczenia, ale też na kwestie wizualne. Czym więc się kierować, by podjąć właściwą decyzję? Pierwszym czynnikiem jest oczywiście wygoda. Okrągłe i owalne stoły często oferują więcej miejsc siedzących przy podobnych wymiarach co ich prostokątne odpowiedniki. Jednak mogą nie sprawdzać się najlepiej w sytuacji, gdy trzeba wykorzystać naturalne kąty pomieszczenia. Pod kątem designu brak ostrych krawędzi pozwala uzyskać lekkość i delikatność. Wiele jednak zależy od pozostałych elementów stołu – nie można zapominać, żeby wziąć je pod uwagę podczas wyboru. Okrągły stół pozwala także każdej osobie przy nim siedzącej na wygodne korzystanie, gdyż pozwala zachować równe odległości od pozostałych, a także dań ustawionych na stole.

Stół rozkładany czy bez tej możliwości?

Stół rozkładany pozwala na dostosowanie go do konkretnych potrzeb. Doskonale sprawdzi się w mieszkaniach i domach osób, które cenią sobie elastyczność, a także na co dzień nie potrzebują zbyt dużego mebla. Warto jednak pamiętać, że takie modele wyróżniają się zazwyczaj wyższą ceną. Podczas ich zakupu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania, która pozwoli na wygodne korzystanie i stabilność takiego mebla. Warto zakupić tego typu mebel u sprawdzonego producenta, takiego jak Dobrodzień Meble. Jednak stół rozkładany nie jest jedyną opcją. Model bez tej możliwości może sprawić się równie dobrze. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb oraz ilości miejsca do dyspozycji. Warto jednak dobrze zastanowić się nad każdą opcją i znaleźć coś odpowiedniego dla siebie, mieszkańców i stylu życia domowników.

Kolory i styl

Nie można jednak zapomnieć o tym, że meble – w tym stół w jadalni – jest elementem tworzącym aranżację. Warto więc zwrócić również uwagę na kwestie wizualne. Jednym z ważniejszych jest kolor. Powinien być on dobrany do pozostałych elementów. Dotyczy to również stylu. Warto nie bać się także odważnych rozwiązań. Przykładowo, szklany stół na metalowych nogach doskonale uzupełni aranżację nowoczesną. Należy pamiętać jednak, żeby patrzeć całościowo. Odpowiednio dobrane niuanse w designie poszczególnych mebli pozwolą dodać charakteru i stworzyć atrakcyjne wizualnie wnętrze. Należy jednak pamiętać, że zbyt ciężka bryła mebla lub za dużo ozdobników może przytłoczyć niewielkie wnętrza. W takiej sytuacji lepiej jest trzymać się eleganckiego minimalizmu i postawić przede wszystkim na funkcjonalność, a aranżację urozmaicić ciekawymi dodatkami.