Probiotyki dla dzieci i niemowląt: kiedy i po co się je stosuje?

Większość z nas kojarzy probiotyki ze specyfikami, które należy przyjmować w trakcie oraz po antybiotykoterapii. Preparaty probiotyczne oferują jednak znacznie więcej aniżeli jedynie funkcje osłonowe. Zapraszamy do lektury artykułu, w którym wyjaśniamy, czym są probiotyki dla dzieci i w jaki sposób wpływają na działanie organizmu.

Czym są probiotyki i dlaczego warto je stosować?

Wyniki badania zrealizowanego w maju 2018 roku przez Agencję SW Research w ramach kampanii edukacyjnej „Probiotyk – wybieram świadomie” pokazują, że termin „probiotyk” jest w Polsce powszechnie znany: spotkało się z nim blisko 91% respondentów. Jednocześnie aż 14 proc. badanych nie ma dostatecznej wiedzy na temat tych preparatów, ich właściwości oraz działania [1]. Probiotyki, inaczej tzw. dobre bakterie, to preparaty zawierające żywe mikroorganizmy przyczyniające się do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego. Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia, bakterie probiotyczne wywierają korzystne działanie na cały organizm człowieka. Ich głównym zadaniem jest dbanie o florę bakteryjną przewodu pokarmowego, a także zapobieganie zakażeniom na drodze bezpośredniej (przez przeciwdziałanie kolonizacji i namnażaniu „złych bakterii”) oraz pośredniej (poprzez utrzymanie odpowiedniego pH). Naturalnymi źródłami probiotyków są niektóre produkty spożywcze. Probiotyki są także dostępne w postaci suplementów diety. Szacuje się, że suplementację probiotykami stosuje blisko 57% Polaków [2].

Kiedy podawać probiotyk dla dzieci?

Choć organizmy probiotyczne występują fizjologicznie w mikroflorze przewodu pokarmowego, w pewnych przypadkach warto sięgnąć po dodatkową suplementację. Przyjmowanie probiotyków jest zalecane przede wszystkim osobom z obniżoną odpornością organizmu, prowadzącym stresujący tryb życia oraz mającym mało zróżnicowaną dietę. Probiotyki stanowią także obowiązkowe uzupełnienie każdej antybiotykoterapii. Każdy mikroorganizm, który został uznany za probiotyk, musi spełnić wiele wymagań, a przede wszystkim mieć udokumentowane działanie prozdrowotne [3]. Preparaty zawierające bakterie o właściwościach prozdrowotnych mogą wspomóc nie tylko dorosłych, lecz także dzieci. Podawanie probiotyku dla dziecka wspiera przede wszystkim naturalny rozwój flory jelit, może też zapobiec występowaniu kolki niemowlęcej – jednej z najczęstszych dolegliwości, z jaką można spotkać się na wczesnym etapie rozwoju niemowląt.

Jaki probiotyk dla dziecka wybrać?

Właściwości probiotyków są szczepozależne. (…) Przy wyborze konkretnego preparatu powinniśmy zwracać uwagę na jego udokumentowane działanie potwierdzone badaniami” [4] – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, której najważniejszymi kierunkami działalności naukowej są właśnie probiotyki i prebiotyki. Na rynku występuje mnóstwo rodzajów produktów probiotycznych zawierających dobroczynne szczepy bakterii. Decydując się na konkretny preparat warto uwzględnić indywidualne potrzeby organizmu. Poszczególne szczepy różnią się nieco mechanizmem działania. Najlepsze probiotyki dla dzieci to te mające w składzie bakterie z gatunku Limosilactobacillus reuteri. Liczne badania kliniczne z zastosowaniem L. reuteri prowadzone z udziałem wielu grup potwierdzają, że są one bezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Wybierając probiotyki dla dziecka warto sięgnąć po produkty w saszetkach lub kapsułkach. W przypadku niemowląt doskonale sprawdzą się łatwe do połknięcia probiotyki w kroplach. Krople dla dzieci można podać na łyżeczce bądź dodać do mleka lub wody.

Jak długo podawać probiotyki dla dziecka po antybiotykoterapii?

Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, jeśli w terapii jakiejś infekcji konieczne jest zastosowanie antybiotyku, w czasie i po leczeniu należy podawać dziecku probiotyk. Jak wiadomo, antybiotyki niszczą nie tylko mikroorganizmy patogenne, lecz także dobre bakterie z przewodu pokarmowego. Po zakończonej antybiotykoterapii wskazane jest więc wzmocnienie organizmu odpowiednim preparatem probiotycznym. W przypadku osób dorosłych zaleca się kontynuowanie podawania probiotyku przez minimum 2 tygodnie po ostatniej dawce antybiotyku. Nieco inaczej jest z organizmem dziecka, który do odzyskania równowagi potrzebować znacznie więcej czasu. Po antybiotykoterapii przewód pokarmowy dziecka jest wyjałowiony, dlatego kluczowe jest wzmocnienie osłabionej flory jelitowej. Dlatego wskazane jest, by kontynuować podawanie probiotyku dla dzieci jeszcze kilka tygodni po zakończeniu leczenia. Co ważne, preparatu nie należy podawać jednocześnie z antybiotykiem: wskazany jest co najmniej 2-godzinny odstęp.

Źródła:

  1. https://wybieramprobiotyk.pl/
  2. https://pulsmedycyny.pl/567-proc-polakow-stosuje-probiotyki-czy-wybieraja-je-swiadomie-932967
  3. https://www.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/zdrowe-odzywianie/probiotyk-wlasciwosci-lecznicze-rodzaje-i-zrodla-aa-1uRL-UjXi-beqk.html
  4. https://j-elita.org.pl/aktualnosci/probiotyki-biore-ale-nie-wiem-co/