Kim jest Maja Hyży?

Maja Hyży to polska piosenkarka i celebrytka, szerzej znana jako uczestniczka programu X Factor, w którym zajęła czwarte miejsce. Chociaż od jej udziału w telewizyjnym show minęło już kilka lat, kobieta chętnie pojawia się w telewizji i udziela wywiadów. Kim jest Maja Hyży i jak potoczyła się jej kariera?

Maja Hyży — kariera muzyczna

Maja Hyży (z domu Krygier) urodziła się 3 grudnia 1988 roku w Kołobrzegu. Ma siostrę Kaję, z którą jest bardzo zżyta. Od małego przejawiała talent muzyczny, a pasją do śpiewania zarazili dziewczynkę dziadkowie. Zarówno ci ze strony mamy, jak i taty, śpiewali w chórach i zespołach ludowych. Dziadek wciąż jest chórzystą, a babcia występowała w Zespole Pieśni i Tańca Mazowsze. To ona dostrzegła talent wnuczki i namówiła ją na lekcje śpiewu. Jako nastolatka, Maja uczęszczała na zajęcia do Studia Wokalnego przy Klubie Garnizonowym.

Jak Maja zaśpiewała, to ja zdębiałam. To „la” w tej małej dziewczynie zabrzmiało tak potężnie, że od razu mówię: Maja musi do nas należeć i Maja musi się u nas uczyć w klubie – przyznała jej pierwsza instruktorka wokalna, Jolanta Wójcik-Oszmaniec.

W wieku 14 lat dzięki interpretacji utworu Ireny Santor Powrócisz tu, Maja Hyży zajęła pierwsze miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Trzebiatowie.

W 2013 roku wspólnie ze swoim ówczesnym mężem – Grzegorzem Hyżym, wzięła udział w trzeciej edycji popularnego talent show X Factor. Zajęła czwarte miejsce w odcinku półfinałowym. Jej mąż zajął drugą pozycję, co dało mu przepustkę do muzycznej kariery.

Zaledwie dwa lata później, 24 marca 2015 roku, wytwórnia muzyczna QL City wydała jej debiutancki album zatytułowany W chmurach. Maja mówiła, że jest to „słodko-gorzka historia, z którą każda kobieta może się utożsamić”, chociaż „na płycie przeważa radość, pozytywna energia i siła do dalszego działania”. Artystka nie ukrywała, że do nagrania płyty wiodła długa i dosyć kręta droga. Piosenką promującą album był hit Będę kochać, do którego teledysk wyreżyserował Michał Kwiatek. Artystka zaśpiewała ją na koncercie SuperPremier na 52. Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Choć debiutancki krążek przyniósł piosenkarce duży rozgłos, był to jej pierwszy i ostatni album. Mimo to kontynuowała ona wydawanie pojedynczych singli, z których większość okazała się hitami:

  • Zgadnij (2013)
  • Bluza (2014)
  • Kawa (2015)
  • Będę kochać (2015)
  • Huragan (2015)
  • Kiedy do mnie wracasz (2016)
  • Błysk/Skin (2018)
  • Chcę odkrywać (2020)

W 2018 roku jej piosenka Błysk/Skin zakwalifikowała się do finału krajowych eliminacji do 63. Konkursu Piosenki Eurowizji. Singiel zajął 7 miejsce podczas finałowych rozgrywek.

Maja Hyży po raz kolejny spróbowała swoich sił jako reprezentantka Polski na Eurowizji w 2020 roku, kiedy to wzięła udział w programie Szansa na sukces. Eurowizja 2020. Niestety również tym razem nie udało jej się pojechać na konkurs. Kolejnym osiągnięciem na koncie piosenkarki był finał popularnego programu telewizyjnego Twoja twarz brzmi znajomo, gdzie zajęła 4 miejsce w finale czternastej edycji show.

Maja Hyży — dzieci, partner

27 sierpnia 2011 roku Maja wzięła ślub z Grzegorzem Hyżym, wokalistą i autorem tekstów. Para wspólnie wystąpiła w programie X Factor, ale tylko mężczyźnie udało się dojść do finału. Ich małżeństwo nie trwało jednak długo. Para rozwiodła się w lipcu 2013 roku, mimo dwójki wspólnych dzieci, bliźniaków Wiktora i Aleksandra. Po rozwodzie dzieci zostały z Mają.

File:Grzegorz Hyży w Rumi.JPG - Wikimedia Commons
Grzegorz Hyży

Po pewnym czasie w życiu piosenkarki pojawił się nowy partner, Mateusz Wesołowski. Jednak związek ten nie utrzymał się zbyt długo.

Od 2020 roku Maja Hyży związana jest z Konradem Kozakiem. W wywiadzie dla portalu Jastrząb Post, przyznała, że uczucie, jakie się między nimi narodziło, było miłością od pierwszego wejrzenia:

Mieszkaliśmy bardzo blisko siebie. Na tym samym osiedlu. Powiedzieliśmy do siebie tylko „dzień dobry” i od tego się zaczęło. Jesteśmy teraz w tym miejscu, w którym jesteśmy. Poszliśmy na kawę i Amor strzelił.

Para ma dwie córki: Antoninę (2020) oraz Zosię (2022).

Maja Hyży — operacje

Maja Hyży na co dzień jest wulkanem energii na scenie, dlatego mało kto zdaje sobie sprawę, że artystka od lat mierzy się z ogromnymi problemami zdrowotnymi. W wywiadzie dla portalu Jastrząb Post zdradziła, że jako dziecko przeszła prawdziwe piekło – miała problemy z biodrami i groził jej wózek inwalidzki. Przez dwa lata leżała w łóżku, w gipsie od pasa w dół, z szyną pomiędzy nogami. Przeszła też kilka operacji, po których musiała na nowo uczyć się chodzić.

Fakt operacji nie jest niczym pozytywnym. Ból, rehabilitacja, stawianie pierwszych kroków, to brzmi śmiesznie, ale jak miałam 17 lat, to musiałam się na nowo uczyć chodzić, tyle leżałam w łóżku.

Wokalistka ma za sobą liczne operacje i niestety, kolejne zabiegi jeszcze przed nią. Mimo to nie zamierza się poddawać. Mówi wprost:

Rzeczywiście jestem po kilku operacjach. Jest ich już siedem. (…) Kolejne jeszcze mnie czekają, natomiast ja jestem cały czas uśmiechnięta, mam w sobie siłę do działania, do stawiania sobie celów i osiągania marzeń.

Stąd też jest ta energia, żeby jednak pokazać, iż takie sytuacje, które spotkały mnie w moim młodym życiu, nie sprawiły, że poszłam w dół, tylko cały czas się podnoszę, pnę się do góry w swoim tempie i mam tę siłę do działania i do walki.

W rozmowie z TVN Maja Hyży przyznała, że ma dwie blizny na nodze – jedną z nich zakrywa tatuażem. Nie wstydzi się ich jednak, bo jak mówi, są dla niej symbolem zwycięstwa nad trudem i cierpieniem. Wszystkie kolejne trudności, jakie ją spotkały są niczym, w porównaniu z tamtym doświadczeniem. Dziś wie, że gdyby wtedy się poddała, sama byłaby ciężarem dla innych, a tak może czerpać radość z życia i cieszyć się, że nic dobrego jej nie omija.

Maja Hyży — Instagram

Maja Hyży prowadzi konto na Instagrmie pod nazwą @majahyzy. Artystkę obserwuje w sieci bardzo duża społeczność – aktualnie 193 tysiące osób.