Jak poradzić sobie z bólem mięśni?

Osoby narażone na bóle mięśniowe to nie tylko seniorzy. Równie dobrze problem ten może dotyczyć osób zawodowo uprawiających sport oraz aktywnych fizycznie. Drobne bóle mogą też być związane z siedzącym stylem życia. Jak można poradzić sobie z tego typu dolegliwościami? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w treści niniejszego artykułu.

Skąd się biorą bóle mięśni?

Ból mięśni to naturalne następstwo wyczerpującego treningu albo nietypowej aktywności fizycznej. Przyczyn tego typu dolegliwości jest jednak znacznie więcej. Za ich wystąpienie może odpowiadać również:

  • uraz mięśni podczas uprawiania sportu,
  • skurcze mięśni związane z niedoborem magnezu,
  • zła postawa,
  • długotrwałe napięcie mięśniowe,
  • choroby,
  • niedobór witamin i minerały.

Oczywiście, sporadyczny ból mięśni nie powinien być powodem do niepokoju. Jednak jeśli ten nie ustaje samoistnie przez kilka tygodni, należy skonsultować się z lekarzem.

Leki bez recepty na bóle mięśniowe

Uczucie dyskomfortu z powodu bóli mięśniowych można zniwelować przy użyciu preparatów bez recepty. Które z nich są warte stosowania? Na pierwszym miejscu warto wspomnieć o kremie Dolgit, który można kupić w większości aptek stacjonarnych i internetowych: https://www.i-apteka.pl/product-pol-61870-DOLGIT-krem-100g.html. Preparat doskonale radzi sobie z redukowaniem miejscowego bólu mięśni i stawów. Wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Może być stosowany do niwelowania bólu spowodowanego intensywnym wysiłkiem fizycznym, obrzękiem lub skręceniem.

Kolejny produkt warty polecenia to Voltaren Express Forte dostępny w formie kapsułek. Produkt na bazie diklofenaku potasowego może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 14. roku życia. Voltaren stosuje się w przypadku bólu mięśni i stawów. Sprawdzi się też do uśmierzania bólów reumatycznych, okolicy lędźwiowo-krzyżowej i dyskomfortu w okolicy jamy ustnej.

Domowe sposoby na bóle mięśni

Chwilowy ból mięśni można zniwelować nie tylko lekami bez recepty. Równie dobrym rozwiązaniem mogą okazać się dodatkowe sposoby. Jednym z nich jest masaż połączony z aplikacją olejku rozgrzewającego. To idealny sposób na zmniejszenie dolegliwości oraz jednoczesny relaks. U wielu osób sprawdza się również gorąca kąpiel w wannie lub ciepły prysznic. Rozgrzane mięśnie bolą zdecydowanie mniej.