Diastema – jak sobie z nią poradzić?

Diastema to nic innego, jak tylko bardzo charakterystyczna przerwa między zębami, którą posiada mnóstwo osób – zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Niektórzy nie mają z tym żadnego problemu, a jak przyjrzymy się dobrze modelkom z okładek to zobaczymy, że wiele z nich wykorzystało tą cechę swoich zębów w celu wyróżnienia się. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że dla zdecydowanej większości osób jest to jednak cecha niepożądana i robimy wszystko, aby się jej pozbyć. 

A czy jest to w ogóle możliwe? Na szczęście tak – jeżeli tylko chcemy to jesteśmy w stanie bardzo szybko poradzić sobie z diastemą. Kto nam w tym pomoże? Ortodonta lub dentysta. Zanim jednak jeszcze się na coś zdecydujemy – warto sobie to na pewno kilka razy przemyśleć. W młodym wieku lepiej jednak nie ingerować w swoje uzębienie, jeżeli nie ma takiej potrzeby – specjalista najpewniej również tak nam to przedstawi. Jest to jednak nasza decyzja – albo decyzja naszych rodziców. Dobrze po prostu podejść do tego odpowiedzialnie.

Założenie aparatu na zęby

Jeżeli mamy diastemę to na pewno warto skonsultować sobie jej usunięcie z ortodontą. Musimy jednak tutaj zdawać sobie sprawę z tego, że taki proces trwa – a po jego zakończeniu może się niestety również okazać, że diastema powróci i zęby znowu trochę się rozejdą. To właśnie dlatego ludzie raczej rzadko kiedy decydują się założyć aparat tylko w tym celu.

Jeżeli diastema jest już leczona ortodontycznie to robimy to “przy okazji”. Tak czy inaczej ortodonta doradził nam założenie aparatu, więc nie szukamy już innego sposobu na pozbycie się przerwy między zębami i mamy nadzieję, że po zakończeniu leczenia będziemy mieć już spokój. 

Pomoc dentysty

Natychmiastową pomoc z diastemą może nam zaoferować dentysta. Co nam on zaproponuje? Najczęściej w takiej sytuacji na przednie zęby zakładane są licówki. Mamy do dyspozycji na przykład licówki porcelanowe, które są drogie – ale wytrzymują przez wiele lat i są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia. Bardzo trudno je też odróżnić od naszego naturalnego zęba. Mamy też licówki kompozytowe, które wytrzymują zwykle 2-3 lata – ale są dużo tańsze i stanowią po prostu rozsądne rozwiązanie tymczasowe. Jeżeli dentysta dobierze odpowiedni kolor to także taka licówka powinna być podobna do pozostałych zębów.

To Ty musisz samodzielnie zdecydować, co chcesz zrobić ze swoją diastemą. Na szczęście masz wybór, a to już dużo. Weź pod uwagę wszelkie za i przeciw – diastema nie jest problemem zdrowotnym, więc nie musisz się tutaj przesadnie spieszyć. Jeżeli potrzebny Ci zaufany i dobry dentysta Bielany to miejsce, gdzie znajdziesz takich wielu.