Czy wiesz jak zrobić ocet jabłkowy z obierek? Przekonajmy się

Co można zrobić z obierkami? Jednym ze sposobów jest zrobienie z nich octu z obierek. Możemy go zrobić samodzielnie w domu i to korzystając z tego co właściwie mamy pod ręką. Mowa o obierkach, wodzie oraz cukru. Tak właśnie przygotowany ocet ze skórek ma znacznie więcej zastosowań od octu winnego. Głównie dzięki leczniczym właściwościom. Przekonajmy się jak zrobić ocet jabłkowy z obierek?

Co musimy przygotować?

Aby powstał ocet jabłkowy, tak samo jak winny ocet oraz także każda inna odmiana owocowego octu musi zajść proces fermentacyjny. Za nią są odpowiedzialne bakterie Acetobacter. Należy im stworzyć warunki odpowiednie rozwoju. Jeśli wiemy, czego im potrzeba do fermentacji, to wiemy już jak zrobić ocet jabłkowy z obierek.

Musimy na pewno przygotować słoik. Sama pojemność jest zależna od ilości obierek. Słoik zawsze musi być troszkę większy niż ilość wody, którą w nim umieścimy. Fermentacja wymaga oczywiście miejsca. Wodę dodajemy w proporcja jednego litra na jeden kilogram jabłek. Cukier w proporcji cztery do pięć łyżek na jeden litr wody. Skórki razem szykujemy z nasiennymi koszyczkami. Tak naprawdę ocet robimy nie tylko ze skórek, ponieważ w ogryzkach jest zawsze bardzo dużo niezmiernie ważnych składników, które tylko wzbogacają jego smak.

Na co konkretnie należy zwrócić uwagę?

Musimy wiedzieć na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę przy wykonaniu octu jabłkowego z obierek? Woda do fermentacji jabłek czy też obierek powinna być na pewno odchlorowana. Nie musi być nawet gotowana, ale jednak nie powinna zawierać bezpośrednio chloru.

Podczas samej fermentacji powinno zaglądać się do słoika oraz przynajmniej jeden raz dziennie mieszać tenże zaczyn. Pozwoli to dotlenić równomiernie dotlenić cały nasz ocet. Bardzo ważne jest to, że jeśli nie mamy ciepłego oraz ciemnego miejsca w naszym domu, to alternatywą dobrą będzie strych kompletnie suchy. Innym sposobem jest przygotowanie skrzynki czy też pudełka, który wyłożymy sianem, szmatkami czy też trocinami. Zapewni to zarówno temperaturę stałą, ochronę przed samym potrąceniem oraz na przykład przed kotem ciekawskim, jak i także potrzebne zaciemnienie.

Jak widzimy na powyższym obrazku możemy w bardzo łatwy sposób wykonać ocet jabłkowy. Warto zapoznać się z powyższymi instrukcjami i działać. Jeśli należy do osób, które nie lubią wyrzucać resztek, to przepis powyższy jest wręcz idealny dla Ciebie. Nie ma w tym naprawdę niczego skomplikowanego. Jak widać instrukcja powyższa jest naprawdę czytelna i zrozumiała. Nie musimy mieć także nie wiadomo jakich zdolności kulinarnych.