Czy wiesz jak wyprać buty w pralce?

Pranie butów nie jest taką prostą czynnością, jakby się mogło wydawać. Nie chodzi w końcu jedynie o pozbycie się plam oraz brudu. Bowiem równie ważne jest niezniszczenie naszego obuwia. Jedni z nas preferują ręczne pranie, twierdząc, że umieszczenie butów do pralki skończyć się może rozluźnieniem warstwy kleju. Inni z kolei bez obaw piorą buty w pralce oraz dochodzą do skutku, że jest to najwygodniejszy oraz najszybszy sposób na pozbycie się plam. Kto ma rację? Jak wyprać buty w pralce?

Jakie buty możemy prać w pralce?

To jak wyprać buty w pralce jest zależne głównie od rodzaju obuwia. Musimy wiedzieć, że nie wszystkie przystosowane są do szybkich obrotów bębna, jak i także styczności długotrwałej z wodą. Jednak nie trzeba się obawiać prania butów w pralce, ponieważ dużej części plam nie możemy po prostu wyprać w sposób ręczny.

W pralce możemy wyprać większość butów sportowych. Głównie mowa o butach szytych, a nie butach klejonych. Co więcej, pranie w pralce może się czasem okazać dla nich zbawienne. Zdarza się, że zacieki, które mogą się tworzyć na butach podczas prania ręcznego znikają niczym za dotknięciem różdżki, gdy tylko wrzucimy je do bębna.

Możemy także w pralce prać trampki oraz tenisówki. Tutaj zasada jest w zasadzie taka sama jak w przypadku sportowych butów. O ile sam tenisówki nie są klejone, to możemy je wrzucić ze spokojem do pralki. Warto jednak pamiętać, aby nie przesadzić z samą częstotliwością prania trampek w pralce. Jeśli będziemy je poddawać praniu mechanicznemu za często, to mogą stracić swój kształt.

Jakich butów nie wolno prać w pralce?

Do pralki nigdy nie wkładajmy obuwia skórzanego ani też zamszowego. To samo dotyczy materiałowych modeli z elementami wykonanymi z zamszu czy też skóry. Zbyt wysoka temperatura oraz duże obroty bębna wpłynąć mogą na zmianę rozmiaru obuwia, popękanie faktury butów, zmatowienie, a nawet ich zniszczenie całkowite.

Zdecydujmy się na ręczne pranie także w przypadku klejonych butów. Pod wpływem bardzo długiego przebywania w wodzie same spoiny kleju rozluźniają się, przez co na samej powierzchni obuwia powstać mogą nieestetyczne, z reguły zacieki w żółtym kolorze. Jednak jeśli wyglądu zewnętrznego butów nie da się w żadnym wypadku uratować podczas prania ręcznego, możemy zaryzykować praniem w pralce. Jednak warto, abyśmy wiedzieli, że w razie uszkodzenia obuwia dany producent może nie uznać naszego prawa do gwarancji.

W pralce w żadnym wypadku nie możemy prać także butów na obcasie, botków czy też obuwia z gumy oraz nubuku.