Dezynfekcja ubrań – dlaczego jest ważna?

Young Beautiful Smiling Woman holds Clean Clothes. Closeup of Happy Beautiful Girl holding Fresh Clothing just after Laundry. Young Attractive Woman doing Housework. House laundry

Czyste pranie ma znacznie nie tylko w kontekście estetyki noszonej odzieży, ale również ze względu na bezpieczeństwo wrażliwych organizmów dzieci i alergików. Pościel czy ubrania mają bezpośredni kontakt ze skórą, stanowią więc idealne miejsce do rozwoju groźnych roztoczy, bakterii i grzybów. Te mogą z kolei wywoływać reakcje alergiczne, dlatego tak ważne jest regularne pranie odzieży i innych tekstyliów z otoczenia alergików, dzieci i niemowląt. Samo pranie może jednak nie wystarczyć. Dlaczego?

Zwykłe pranie nie dezynfekuje 

Podczas prania w zalecanych temperaturach oraz przy użyciu zwykłych proszków, płynów czy kapsułek, tekstylia mogą zostać odświeżone i oczyszczone. Tradycyjne pranie usuwa przykre zapachy i plamy, ale nie pozwala pozbyć się z włókien drobnoustrojów, takich jak roztocza, bakterie i grzyby. Właśnie dlatego dezynfekcja ubrań ma tak duże znaczenie. Jeśli odzież lub pościel nie zostaną oczyszczone ze wszystkich alergenów, mogą powodować występowanie takich objawów jak katar, kichanie, łzawiące oczy, pokrzywka, swędząca skóra czy problemy z węchem. 

Metody dezynfekcji prania

Wiemy już, że dezynfekowanie prania jest ważne zwłaszcza w przypadku tekstyliów dla alergików, małych dzieci i niemowląt, których organizm jest niezwykle wrażliwy na kontakt z alergenami. Dezynfekcję odzieży i pościeli można przeprowadzić na dwa sposoby:

– piorąc w bardzo wysokiej temperaturze – około 90 stopni Celsjusza,

– stosując specjalne środki piorące, które usuwają bakterie, grzyby i roztocza w niskich temperaturach. 

Pierwsza metoda dezynfekcji jest skuteczna, jednak ma wiele efektów ubocznych – zwłaszcza dla samego prania. Wysokie temperatury niszczą włókna, przez co odzież szybko traci swój atrakcyjny wygląd, a jakość materiałów wyraźnie się pogarsza. Pranie w bardzo gorącej wodzie bywa wręcz niedopuszczalne w przypadku delikatnych tkanin. Poza tym, taki zabieg jest czasochłonny i nieekonomiczny – cykl prania w wysokiej temperaturze trwa bardzo długo, co przekłada się na większe zużycie energii. 

Znacznie lepszym rozwiązaniem są więc środki dezynfekujące do prania, zawierające substancje, które usuwają drobnoustroje wywołujące alergie już w 20 stopniach Celsjusza. Pozwala to obniżyć koszty związane ze zużyciem energii, oszczędzić czas i zadbać o utrzymanie ubrań w dobrej kondycji. Chemia tego typu nie może zawierać jednak podrażniających składników, bowiem jej stosowanie mijałoby się z celem. Czy istnieją więc hipoalergiczne, dezynfekujące środki do prania?

Proekologiczne, hipoalergiczne i w pełni skuteczne

O higieniczną czystość prania możemy zadbać poprzez zastosowanie odpowiednich środków piorących. Na rynku dostępne są produkty, które skutecznie usuwają z włókien wszelkie szkodliwe drobnoustroje i są przy tym w pełni bezpieczne. Nie zawierają żadnych substancji uczulających ani podrażniających skórę. Są nawet proekologiczne, ponieważ nie ma w ich składzie fosforanów ani zeolitów. A co ze skutecznością prania? Odpowiednio dobrane formuły pozwalają usunąć plamy nawet w tak niskiej temperaturze jak 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo, proszki i płyny do dezynfekowania ubrań mogą dbać o zachowanie kolorów odzieży i rozjaśniać białą garderobę. 

Płyny do prania dla alergików Mr. ZIGGI

Warto wybierać to, co polskie

Jedną z marek specjalizujących się w produkcji środków piorących do dezynfekcji ubrań jest Mr. ZIGGI. Producent płynów i proszków pod tym logo – Clovin SA – działa w Polsce, a swoją siedzibę ma w Czyżewie na Podlasiu. Jego chemia piorąca jest jednocześnie delikatna dla skóry i bezwzględna dla wszelkich alergenów. Płyny i proszki usuwają z tkanin roztocza, grzyby i bakterie, nadając praniu higieniczną czystość. Nie zawierają jednak groźnych związków chemicznych, nie powodują podrażnień skórnych i są neutralne dla środowiska. Poza tym, cechują je także inne walory praktyczne. Środki piorące aktywują się już w 20 stopniach Celsjusza i bardzo dobrze wypłukują się z materiałów, co pozwala oszczędzić energię, wodę i czas. Dbają również o jakość tkanin, promują śnieżną biel i zachowują kolory ubrań. Producent skupia się także na ekologii. Jego opakowania środków piorących nadają się do recyklingu, a same formuły wytwarza się tak zwaną metodą suchą, która pozwala zmniejszyć zużycie energii nawet o 70%. Poza tym, zakład Clovin SA czerpie połowę potrzebnej do produkcji energii z paneli fotowoltaicznych. 

Idealnie czyste pranie to postawa w domach alergików i rodzin z małymi dziećmi. Warto pamiętać jednak, że czyste nie oznacza zdezynfekowane, a alergeny usuwa wyłącznie temperatura sięgająca 90 stopni Celsjusza lub odpowiedni środek chemiczny.