Czy wiesz jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Szczotka do włosów jest narzędziem, po które sięgamy minimum dwa razy na dzień, a prawdopodobne, część z nam i to znacząca nawet częściej. Ale czy pamiętamy w ogóle, że skoro myjemy regularnie swoje włosy, to szczotkę także by należało myć? Wiele osób zaniedbuje tę właśnie czynności, co gorsza wiele osób w ogóle tego nie robi. Dowiedzmy się zatem jak wyczyścić szczotkę do włosów?

Z jakimi zagrożeniami można mieć problem z uwagi na brak higieny szczotki do włosów?

Zanim dowiemy się jak wyczyścić szczotkę do włosów, musimy zaznaczyć, że czyszczenie szczotki powinno zostać cotygodniowym rytuałem. Chyba znaczna większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że poza włosami, szczotki zbierają także kurz, łój, naskórek czy też pozostałości po stosowanych kosmetykach. Taki zestaw tworzy wręcz idealne siedlisko bakterii.

Musimy nadmienić, że naukowcy dowiedli, że w jednej szczotce się znajduje ponad 1300 bakterii (dla porównania, w odpływie naszego zlewu jest ich około tysiąca). Jest to chyba dostatecznie przekonujący argumenty, aby zadbać solidnie o szczotkę.

Jednak jeśli to nie przekonało nas wystarczająco, to dodajmy, że szczotki nieczyszczone mogą się przyczynić do chorób skóry naszej głowy. Mowa tutaj o łojotokowym zapaleniu skóry, grzybicy, alergii, łupieżu czy też zapaleniu skóry. Szczotkowanie włosów brudną szczotką się przyczynia do przetłuszczeniu włosów oraz także do utraty ich świeżości.

Skoro dbamy o higienę naszych pasemek, to również zadbajmy o narzędzie podstawowe, po które sięgamy codziennie w celu utrzymania kosmetyków w porządku oraz w ładzie.

Przejdźmy do czyszczenia szczotki

Wiemy już, jak ważne jest czyszczenie regularne szczotki do włosów – zarówno jeśli chodzi o nasze zdrowie, jak i także piękno naszych włosów. Najwyższy czas przejść jest do sedna sprawy, a mianowicie, jak w ogóle się zabrać do czyszczenia?

Czyszczenie szczotki zaczynamy od pozbycia się włosów w niej zalegających. Możemy użyć do tego patyczka higienicznego, grzebienia czy też wykałaczki. Możemy także pomóc sobie nożycami. Szczotkę do włosów należy czyścić szczoteczką do zębów. Użyjmy specjalnego roztworu – szklanka ciepłej wody, łyżeczka szamponu do włosów oraz łyżeczka sody oczyszczonej. Drugim sposobem jest zanurzenie szczotki w ciepłej wodzie z mydłem. Czyszczenie kończymy zawsze płukaniem pod bieżąca wodą. Następnie możemy poczekać, aż szczotka sama już wyschnie czy też możemy ją wysuszyć po prostu suszarką.

Jak widzimy na powyższym nie ma w tym niczego skomplikowane. Musimy po prostu o czyszczeniu pamiętać.