Czy wiesz jak prać kurtkę z pierzem?

Pranie odzieży z puchu oraz z pierza w domu bez błędów jest możliwe. Musimy jednak wiedzieć jak prać kurtkę z pierzem? Poniżej znajdziemy najcenniejsze porady.

Nie zapomnijmy o wietrzeniu odzieży

Odzież puchowa koniecznie powinna być często wietrzona, nawet przez kilka dni. Jednak nigdy nie róbmy tego w pełnym słońcu. Jeśli chodzi o pranie, to róbmy to możliwie najrzadziej. Chodzi o to, że przy każdym praniu pierze traci troszkę tłuszczu, puszystości oraz także odzież już nie jest taka ciepła. Odzieży puchowej także nie powinniśmy nosić każdego dnia. Niestety szybko się przeciera. Nawet używana często nie powinna być prana częściej niż dwa razy w zimowym sezonie. Plamy świeże zetrzyjmy czystą ściereczką wilgotną z detergentem odpowiednich, a zaschłe wyczeszmy szczotką miękką.

O tym czy odzież puchową wyprać w domu czy też lepiej ją oddać do czyszczenia decyduje oczywiście rodzaj wykorzystanych materiałów przez producenta. O tym dowiemy się z informacji, które podane na etykiecie.

Czasami pranie puchowej kurtki w domu może niestety ją zniszczyć. Do chemicznej pralni trzeba oddać odzież z impregnacją ochronną pierza lub też podpinką z futerka, której nie możemy w żaden sposób odpiąć.

O czym musimy pamiętać?

Jak prać kurtkę z pierzem? Na pewno przed praniem musimy wyjąć pasek, odpiąć kołnierz, kaptur oraz podpinkę, która może niestety w praniu farbować. Wszelkie miejsca uszkodzone należy naprawić czy też zszyć, aby odzież nie rozerwała się podczas prania. Miejsca mocno zaplamione, mankiety, kołnierz oraz brzegi kieszenie przetrzeć gąbką miękką z galasowym mydłem. Zasunąć zamki, rozpiąć guziki oraz rzepy, poluzować sznurki, a odzież przełóżmy na lewą stronę.

Duża kurtka puchowa, płaszcz puchowy czy też puchowy śpiwór wchłonąć mogą nawet dziesięć kilogramów wody, dlatego należy je prać w pralce z dużym bębnem oraz przystosowanej do prania rzeczy ciężkich. Odzież się rozkłada w bębnie luźno – na pewno nie powinna być zgnieciona. Rzeczy puchowe należy prać pojedynczo, ponieważ potrzebują sporo miejsca oraz bardzo dużo wody podczas prania. Trzeba je prać w automatycznej pralce w temperaturze między 30-40 stopniu Celsjusza. Koniecznie musimy używać programu dla tkanin delikatnych. Nie powinniśmy stosować zmiękczającego płynu, który skleja pierze ani też proszku do rzeczy kolorowych, po którym odzież znacznie traci elastyczność. Odzież puchową najlepiej wyprać z płynem do prania pierza, który łatwo można wypłukać lub też z płynem do prania wełny z efektem samego natłuszczenia.