Lampy wiszące w stylu etno – jak wybrać model idealny?

Marzysz o wnętrzu pełnym egzotycznych akcentów, które przeniesie Cię w odległe zakątki świata? Lampy wiszące w stylu etno to doskonały sposób na wprowadzenie niezwykłej atmosfery do Twojego domu. W tym artykule odkryjesz główne wyróżniki tego stylu oraz znajdziesz idealne modele do salonu, jadalni czy sypialni inspirowanych Afryką, Ameryką Łacińską i Dalekim Wschodem.

Styl etno: korzenie i charakterystyka

Styl etno czerpie inspiracje z tradycyjnych motywów kulturowych z całego świata, wprowadzając do wnętrz egzotykę typową dla danej nacji. Wyróżnia się bogactwem wzorów, kolorów i materiałów naturalnie występujących w określonym środowisku. 

Kojarzysz „Pożegnanie z Afryką” – film oparty na wspomnieniach Karen Blixen, który opowiada o życiu pisarki w Kenii? Wnętrza jej domu oraz inne budynki w filmie oddają kolonialny styl epoki z wyraźnie zaznaczonymi wpływami afrykańskimi. A „Jedz, módl się, kochaj” z Julią Roberts w roli głównej? Wnętrza balijskiego lokum charakteryzuje istny kalejdoskop kolorów. 

To właśnie taki nastrój można uzyskać, zapraszając do wnętrza styl etniczny. W kolejnych akapitach poznasz idealne wiszące lampy nad stół, do salonu czy sypialni etno.

Lampy wiszące inspirowane Afryką

Jeśli pragniesz, aby Twoje wnętrze nabrało afrykańskiego charakteru, postaw na oświetlenie nawiązujące designem do tego kontynentu. Wybierz modele wykonane z naturalnych materiałów takich jak rattan, wiklina czy trawa morska. Kolory powinny odwoływać się do barw natury: przykładowo złota lampa wisząca może kojarzyć się z palącym słońcem nad pustynią, a miedziana z – z ziemią spaloną od żaru słońca. 

Charakteru Twojemu wnętrzu dodadzą również geometryczne wzory, zwłaszcza te przypominające afrykańskie plemienne tkaniny. Warto również zwrócić uwagę na kształty: sprawdzą się przede wszystkim wszelkie duże, kuliste formy kojarzące się z afrykańskim słońcem. Nie zapominaj też o detalach takich jak frędzle czy pompony.

Rattanowy model boho z czarnym abażurem – na zdjęciu lampa wisząca z agatameble.pl

Lampy wiszące w klimatach Dalekiego Wschodu 

Styl etno potrafi też przenieść nas na Daleki Wschód. Lampy wiszące inspirowane wystrojem Japonii, Chin, Tajlandii czy Indonezji wprowadzą odrobinę orientalnego uroku pełnego mistycyzmu i spokoju typowego dla filozofii zen czy szkół buddyzmu. 

Kolory w klimacie Dalekiego Wschodu obejmują głównie odcienie zieleni, czerwieni, złota oraz stonowane beże. Warto wybierać modele wykonane z materiałów takich jak bambus, drewno czy papier. Szczególną uwagę zwróć na subtelne zdobienia, takie jak malowane kwiaty czy delikatne wzory botaniczne, np. prezentujące pędy bambusa. Możesz również pokusić się o lampę w finezyjnych kształtach nawiązujących do japońskiej sztuki origami lub bogato zdobioną lampę z ażurowym kloszem przypominającą sztukę mehendi. W tego typu modelu światło będzie promieniowało dookoła, subtelnie przenikając przez drobne perforacje i tworząc na ścianach prawdziwy spektakl światła i cienia. 

Lampa wisząca w stylu zen

Meksykańskie akcenty – lampy wiszące inspirowane gorącym temperamentem mieszkańców Ameryki Łacińskiej 

Innym fascynującym nurtem w stylu etno są meksykańskie wpływy, które wprowadzają do wnętrz żywe barwy, egzotyczne wzory i całe bogactwo kultury tego kraju. Lampy wiszące inspirowane Meksykiem często wykorzystują materiały takie jak drewno, metal, szkło czy ceramika, wzbogacone o tradycyjne zdobienia i kolorowe motywy. 

Szukasz lampy wiszącej do sypialni inspirowanej słynnym Casa Azul? Sztuka Fridy Kahlo była kolorowa, folkowa i surrealistyczna. Postaw na lampy o wyrazistych kształtach, zdobione mozaikami czy plemiennymi  wzorami. Szczególnie charakterystyczne są odważne połączenia kolorów, jak czerwień, turkus czy żółć, które przypominają o słońcu, morzu i pikantnych meksykańskich potrawach, ale równie dobrze sprawdzi się tutaj ich zupełne przeciwieństwo: absolutna prostota naturalnych materiałów jak drewno, rattan czy wiklina. Wprowadzenie tych materiałów doda Twojemu wnętrzu energii, ciepła, lekkości i autentyczności.

Lampa wisząca z wiklinowej plecionki – idealna do wnętrz etno

Podsumowując, lampy wiszące w stylu etno to doskonały sposób na wprowadzenie do wnętrza odrobiny egzotyki. Baw się kształtami, eksperymentuj z różnymi formami i materiałami, a na pewno stworzysz wnętrze pełne osobowości i oryginalności.