Najczystsze jeziora w Polsce. 5 kierunków na wypoczynek nie tylko latem, ale i poza sezonem

Footbridge made from fallen tree. August tranquil landscape. Elckie Lake, Masuria, Poland.

Marzysz o urlopie nad krystalicznie czystym jeziorem z widoczną taflą piasku? Takich miejsc w Polsce jest sporo, jednak większość z nich leży w obszarach ochrony rezerwatowej, co oznacza, że nie można się w nich kąpać. Mamy jednak dobra wiadomość! Poniżej znajdziesz zestawienie Najczystsze jeziora w Polsce, w których można legalnie pływać oraz uprawiać na nich inne sporty wodne. Jeśli jesteś ciekaw, gdzie znajdują się te akweny, zapraszamy do lektury!

Najczystsze jeziora w Polsce. 5 kierunków na wypoczynek nie tylko latem, ale i poza sezonem

Z badań czystości wód prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska wynika, że stan wód w Polsce stale się poprawia. Polskie jeziora, także te, w których można pływać lub uprawiać na nich inne sporty wodne, są coraz bardziej przejrzyste, a co za tym idzie, pobyt nad nimi jest coraz przyjemniejszy. Poniżej znajduje się zestawienie, które przedstawia 5 czystych jezior w Polsce.

Jezioro Pikłakno na Mazurach

Jezioro Pikłakno leży na terenie Pojezierza Mrągowskiego, w dorzeczu rzeki Krutyni. Jest to najpiękniejszy szlak kajakowy w Polsce. Wyróżnia się również na tle tras europejskich.

Obowiązuje tutaj zakaz pływania łodziami silnikowymi, ponieważ akwen został objęty strefą ciszy. Jezioro Pikłakno należy do najgłębszych na pojezierzu. Jest bardzo czyste, a jego przejrzystość latem dochodzi do dziesięciu metrów. Można tu spotkać wielu wędkarzy oraz nurków, którzy chętnie wypuszczają się do stanowisk archeologicznych – na dnie jeziora można zobaczyć zatopioną osadę z wczesnej epoki żelaza.

Na brzegach Jeziora Pikłakna utworzono ptasi rezerwat „Piłaki”, który chroni między innymi noclegowiska żurawi podczas ich dorocznych wędrówek.

Jezioro Jasne na Mazurach

Już sama nazwa jeziora wskazuje, czego można się po nim spodziewać. Jezioro Jasne, nazywane również Jeziorem Czystym, ma tak przejrzyste wody, że światło dociera tam na głębokość nawet piętnastu metrów. Akwen znajduje się niedaleko Iławy i objęty jest ochroną rezerwatową, dlatego nie można się w nim kąpać. Zdecydowanie lepszym pomysłem będzie spacer wyznaczonymi trasami.

Z uwagi na wysoką kwasowość wody, fauna w Jeziorze Jasnym nie jest zbyt bogata. Dobrze czują się tutaj za to okonie, a w wodzie praktycznie nie ma glonów ani sinic. Po powierzchni jeziora pływają za to gągoły (gatunek kaczki ocalony przed wyginięciem) składające jaja w dziuplach spróchniałych drzew, znajdujących się na wysokości przynajmniej dwóch metrów.


Jezioro Kłodno na Kaszubach

Na Kaszubach znajduje się wiele wspaniałych jezior, a na szczególną rekomendację zasługuje Jezioro Kłodno, które leży na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Mimo że corocznie wypoczywa tu wielu turystów, jego wody określane są jako jedne z czystszych.

Jezioro Kłodno to prawdziwy raj dla kajakarzy bowiem łączy się ono wąskimi kanałami z jeziorami Białym, Raduńskim Dolnym i Brodno Małe. Jest to bardzo ciekawa trasa. Z kolei na brzegu jeziora znajduje się piaszczysta plaża oraz wiele ośrodków wypoczynków z rozwiniętą infrastrukturą turystyczną.

Jezioro Powidzkie na Pojezierzu Gnieźnieńskim

Jezioro Powidzkie ma pierwszą klasę czystości i jeszcze do niedawna jego wody określane były jako pitne. Przejrzystość jest tak duża, że widać pływające ryby oraz spacerujące po dnie raki. Akwen otoczony jest lasem, który zapewnia ciszę i jest doskonałym miejscem do biwakowania. Na Jeziorze Powidzkim panują świetnie warunki do uprawiania sportów wodnych dlatego można tu spotkać wielu żeglarzy oraz nurków. Z uwagi na strefę ciszy, którą zostało objęte jezioro, nie wolno tutaj jedynie pływać łodziami silnikowymi.

Ulubioną miejscowością turystów nad Jeziorem Powidzkim jest Powidz. Kąpieliska są tutaj płytkie i bardzo bezpieczne.

Jezioro Dominickie na Pojezierzu Wielkopolskim

Jezioro Dominickie uważane jest za najczystsze w regionie. Znajduje się bogata baza noclegowa oraz rekreacyjna, a najpopularniejszym miejscem jest urokliwa miejscowość Boszkowo. Działa tam bezpieczne kąpielisko oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Popularne jest również nurkowanie oraz kajakarstwo. Zresztą przez Jezioro Dominickie przebiega Konwaliowy Szlak Kajakowy, który łączy je z innymi akwenami regionu. Trasa liczy 40 km i jest dość łatwa, dlatego to dobry pomysł na jednodniowy spływ kajakowy.