Czy autoklawy kosmetyczne i medyczne są niezbędne w gabinecie medycyny estetycznej?

Autoklawy kosmetyczne i medyczne to urządzenia, których zadaniem jest skuteczna i efektywna sterylizacja urządzeń, które mają bezpośredni kontakt ze skórą. Jeżeli podczas używania narzędzi mogą one prowadzić do przerwania ciągłości naszej skóry, konieczna jest ich regularna i systematyczna sterylizacja. W takich przypadkach nie wystarczy zwykła dezynfekcja, ponieważ nie jest ona w stanie pozbyć się wszystkich drobnoustrojów prowadzących do rozwoju poważnych chorób lub zakażeń.

Autoklawy kosmetyczne i medyczne – dlaczego są tak ważne?

Sterylizatory używane w medycynie oraz gabinetach kosmetologicznych mają różne pojemności. Dla tych drugich zazwyczaj optymalne będzie 8 l. Pozwala on na jednoczesną dezynfekcję i sterylizację wielu pakietów kosmetycznych. Narzędzia, które należy każdorazowo sterylizować to przede wszystkim końcówki frezarek czy pęsety kosmetyczne, które mogą spowodować zranienie podczas zabiegu. Poprzez nacięcie na skórze lub krew mogą dostać się do organizmu różne drobnoustroje, dlatego tak ważne jest, aby narzędzia były jałowe.

Warto odbyć szkolenie z używania autoklawu. Mimo że jest on prosty w obsłudze, sterylizacja narzędzi kosmetycznych i medycznych to bardzo odpowiedzialne zadanie. Każdy błąd lub brak wiedzy może kosztować naszego pacjenta zdrowie, lub w najgorszym przypadku nawet życie. Aby mieć pewność, że nasz sprzęt jest w pełni bezpieczny dla klienta, powinniśmy prowadzić ewidencję sterylizacji i każdorazowo odnotowywać proces dla konkretnych przyrządów.

Najlepszej jakości są autoklawy klasy B. Są to głównie autoklawy medyczne, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich w gabinetach kosmetycznych. Są przystosowane zarówno do gładkich, jak i porowatych narzędzi, dzięki czemu wysterylizujemy w nich każdy rodzaj przyrządów. Działają one na zasadzie frakcyjności, poprzez którą wytwarzana jest próżnia. W takich warunkach sterylizacja kończy się lepszymi efektami. Urządzenia tego typu dostępne są na https://cosmed24.pl/dezynfekcje-i-sterylizacja/autoklawy-kosmetyczne-medyczne/.

Jak działają autoklawy kosmetyczne i medyczne?

Działanie autoklawów jest bardzo proste a sam proces sterylizacji dość szybki. Produkowana w nich para wodna o wysokiej temperaturze zabija wszelkie organizmy, które mogą powodować rozwój chorób. Dzieje się tak, ponieważ gorące, wilgotne powietrze powoduje zniszczenie białek drobnoustrojów, dzięki czemu stają się zupełnie nieszkodliwe. Sama dezynfekcja może powodować jedynie ich chwilowe unieszkodliwienie, natomiast autoklawy kosmetyczne i medyczne niszczą problem bezpowrotnie.

Autoklawy są całkowicie bezpieczne dla narzędzi wykorzystywanych zarówno w medycynie, jak i w kosmetyce. Nie niszczą ich wierzchniej warstwy i nie tępią ostrych przedmiotów. Czyszczenie odbywa się bez udziału środków chemicznych, które mogłyby mieć negatywny wpływ na zewnętrzną powłokę przedmiotów. Jest to również dobra wiadomość dla alergików – narzędzia wyczyszczone w autoklawach nie powodują reakcji alergicznych i są całkowicie bezpieczne dla naszej skóry. Aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami braku sterylizacji w salonie kosmetycznym, warto zainwestować w dobrej jakości maszyny do niszczenia szkodliwych mikroorganizmów.