Badanie USG

Ultrasonografia jamy brzusznej stanowi szczególnie popularną technikę obrazowania tkanek, z powodzeniem wykorzystywaną w medycynie od lat 60. XX wieku. Badanie USG odznacza się wysoką dokładnością, dzięki czemu swoje zastosowanie odnajduje zarówno w diagnostyce płodu, jak również w szeregu innych specjalizacji, takich jak neurologia, ortopedia i kardiologia. Poznaj wskazania do przeprowadzenia ultrasonografii, a także pełen opis procedury tego szczególnego badania!

Wskazania i przygotowanie

Badanie USG stanowi jedną z podstawowych technik obrazowania, umożliwiającą ocenę wielkości i kształtu poszczególnych narządów wewnętrznych, a także płodu w trakcie ciąży. Ultrasonografia pozwala również na wykrycie zmian nowotworowych i innych patologii w obrębie poszczególnych narządów. Wskazaniami do przeprowadzenia badania są m.in.:

  • dolegliwości bólowe brzucha
  • bezpodstawna utrata masy ciała
  • uszkodzenie wątroby
  • podejrzenie kamicy nerkowej

USG brzucha, wykonywane m.in. w klinice REX MEDICA Warszawa, stanowi również szczególnie istotne badanie w trakcie ciąży, pozwalając tym samym na konsekwentne monitorowanie stanu zdrowia dziecka i rozwoju poszczególnych narządów. Standardowo wykonywane są 3 ultrasonografie w tym okresie, jednak w szczególnych przypadkach lekarz prowadzący zlecić może dodatkową diagnostykę.

Przed przystąpieniem do badania USG należy powstrzymać się od spożywania pokarmów, ze względu na fakt, iż połknięte powietrze stanowić będzie przeszkodę dla docierających ultradźwięków. Ponad to bezwzględnym warunkiem jest wypełnienie pęcherza moczowego, który w momencie obrazowania pełni funkcję tzw. okna ultrasonograficznego. Przed badaniem należy się również powstrzymać od żucia gumy i palenia papierosów.

Przebieg badania USG

USG jamy brzusznej polega na bezbolesnym przesuwaniu głowicą po skórze badanego oraz dociskaniu jej, w celu dokładniejszej diagnostyki. Działanie aparatu ultrasonograficznego oparte jest o emiter i odbiornik fali ultradźwiękowej. Wysłana fala rozchodzi się w badanej tkance, odbija się na granicy ośrodka, aby w następnym kroku powrócić do ośrodka. Proces ten jest dodatkowo wspomagany specjalistycznym żelem o określonej gęstości. Dowiedz się więcej na rexmedica.pl/badania/usg/usg-jamy-brzusznej.

Powracająca fala ultradźwiękowa przetwarzana jest w impulsy elektryczne, wykorzystując w tym celu przetworniki piezoelektryczne, tworząc tym samym obraz o rozdzielczości czasowej od 9 do ponad 30 obrazów na sekundę. Całe badanie trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut, po czym pacjent może wytrzeć skórę ręcznikiem papierowym i odebrać wynik.

Badanie USG – przeciwwskazania

USG jamy brzusznej stanowi jedno z najbezpieczniejszych badań, nierzadko stanowiące część tzw. standardu procedury postępowania po szeregu urazów tego obszaru. Z tego względu ta metoda obrazowania jest z powodzeniem wykorzystywana także u kobiet w ciąży, nie narażając płodu na późniejsze powikłania.

Przeciwwskazaniami badania USG są miejsca szczególnie wrażliwe na ból, takie jak otwarte rany, złamania, zwichnięcia i świeże oparzenia.