Praca opiekunki – Co zrobić, by dobrze wypaść na rozmowie rekrutacyjnej

Opieka nad dziećmi to wielka odpowiedzialność. Dlatego Twoi potencjalni pracodawcy na rozmowie mogą być naprawdę wymagający. Musisz nie tylko przedstawić swoje kompetencje. Kluczem jest to, aby zaprezentować się jako godna zaufania i profesjonalna, a zarazem empatyczna osoba. Jak to zrobić? W tym artykule podpowiemy Ci jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej, by wypaść na jak najlepiej.

Zadbaj o swój strój

Wygląd nie gra kluczowej roli, jednak zaniedbanie tej kwestii może zaważyć na decyzji Twojego potencjalnego pracodawcy. Praca z dziećmi wymaga odpowiedniego stroju. Powinien być on stonowany, schludny, a zarazem wygodny, ponieważ zajmowanie się maluchami to praca w ciągłym ruchu. Odpowiedni ubiór pokaże także Twój profesjonalizm i zaangażowanie. Co zatem założyć? Dobrze sprawdzą się proste spodnie, elegancka koszula i buty na płaskim obcasie.

Przygotuj odpowiednie dokumenty

Praca opiekunki to zawód wysokiego zaufania. Dlatego warto zaprezentować swoją wiarygodność na pierwszym spotkaniu i przygotować wszystkie dokumenty potwierdzające Twoje kompetencję. Mogą być to referencje z poprzedniej pracy, dyplom ukończenia studiów, zaświadczenie o odbytym kursie czy świadectwo pracy z poprzedniego miejsca zatrudnienia. Jeśli starasz się o pracę w żłobku, przyda Ci się również zaświadczenie o niekaralności. Jest to warunek konieczny do spełnienia w przypadku pracy z dziećmi.

Zastanów się, jakich warunków pracy oczekujesz

Aby współpraca układała się dobrze, już na samym początku warto wspomnieć o swoich preferencjach. Zastanów się, jaki wymiar godzin chcesz poświęcić na pracę oraz jakie są Twoje oczekiwania finansowe. Powinny być dopasowane do Twojego stażu pracy, doświadczenia oraz wykształcenia. Zastanów się także, jaki zakres obowiązków chcesz wykonywać. Niektórzy pracodawcy oczekują jedynie zabawy i spełniania podstawowych potrzeb pociech. Inny będą poszukiwali niani, która pomoże w lekcjach, zabierze je na spacer, odbierze z zajęć czy zajmie się przygotowaniem posiłków. Pamiętaj też, że praca w domu, żłobku oraz klubie dziecięcym ma zupełnie inną specyfikę, dlatego miej to na uwadze, już aplikując na dane stanowisko.

Spodziewaj się trudnych pytań

Rodzice chcą mieć pewność, że ich dziecko trafi pod jak najlepszą opiekę. Dlatego w trakcie rozmowy mogą zasypać Cię najróżniejszymi pytaniami. Mogą one dotyczyć podstawowych informacji, takich jak miejsce zamieszkania, wiek, wykształcenie czy stan cywilny. Jednak wiele z nich może dotyczyć trudnych sytuacji, które mogą spotkać Cię podczas wykonywania obowiązków niani. Rodzice chcą wiedzieć, jak zachowa się opiekunka, gdy dziecko nie będzie chciało wykonać jej polecenia, co sądzi o karach cielesnych lub czy potrafi udzielić pierwszej pomocy w razie potrzeby. Oprócz tego mogą paść pytania o Twoje mocne i słabe strony, a także o doświadczenie z poprzednich miejsc pracy. Co w przypadku, gdy starasz się o pierwszą posadę i nie masz jeszcze doświadczenia w pracy z maluchami? Dobrą opcją będzie kurs na opiekuna w żłobku online. Pozwoli Ci on zdobyć uprawnienia i wiedzę niezbędną do pracy z najmłodszymi. Kurs przyda się nie tylko, gdy planujesz pracę w żłobku, ale także szukasz zatrudnienia jako niania.