Jak urządzić przytulną sypialnię w stylu loft?

Sypialnia to przede wszystkim miejsce naszego codziennego odpoczynku i relaksu. Jej najważniejszym i zarazem dominującym elementem aranżacyjnym jest łóżko. Nie oznacza to jednak, że wyposażenie tego wnętrza kończy się wyłącznie na tym jednym meblu. Również to wnętrze może być stylowe, ciekawe, przyciągające wzrok, ale nadal komfortowe i praktyczne. Dowiedz się, jak stworzyć wyjątkową i przytulną sypialnię, która odpowiadać będzie cechom charakterystycznym dla popularnego współcześnie stylu loft.

Styl loft – czym się charakteryzuje?

Styl loft, inaczej styl industrialny, to prawdziwy hit w urządzaniu wnętrz. Warto jednak wiedzieć, że jego popularność nie dotyczy jedynie czasów współczesnych, a początki datuje się na lata 50. XX wieku. Loft narodził się w Stanach Zjednoczonych jako pozostałość po amerykańskich fabrykach przemysłowych. To właśnie dawne magazyny zostały zaadoptowane na przestrzeń mieszkalną.

Główną zasadą stylu loftowego jest zachowanie minimalizmu w aranżacji. Równie ważna jest surowość we wnętrzu, którą możemy osiągnąć między innymi poprzez właściwy dobór kolorystyki ścian i podłóg. Nie musi to oczywiście oznaczać, że nasze mieszkanie ma przypominać salę muzealną. Przytulnego charakteru nadadzą mu zwłaszcza dodatki, a także światło.

Dawniej wnętrza industrialne królowały w domach i apartamentach o pokaźnym metrażu i najlepiej o otwartej przestrzeni i wysokich sufitach. Natomiast współcześnie loft odnajduje się równie dobrze w mniejszych mieszkaniach. Co ważne, nie musimy wykańczać wszystkich pokojów w zgodzie z tym stylem. Warto postawić na wybrane pomieszczenia. Najczęściej loft króluje w salonach oraz w sypialniach. Natomiast ze względu na minimalizm, który dotyczy liczby mebli, a także na niebezpieczne elementy ze stali i szkła, wnętrza loftowe nie są polecane dla rodzin z małymi dziećmi.

Jakie meble do loftowej sypialni?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, najpopularniejszym rozwiązaniem aranżacyjnym w industrialnych wnętrzach jest zakup mebli wykonanych z drewna. Wynika to z tego, że drewno to surowiec naturalny, uniwersalny i wysokiej jakości, a ciepła barwa desek przełamuje surowość. Warto zwłaszcza zwrócić uwagę na to, aby meble były wyposażone w stalowe elementy, zwłaszcza w czarne, metalowe nóżki czy uchwyty. W zasady stylu industrialnego wpisuje się na przykład kolekcja mebli Kula wykonana z litego drewna i dopełniona stalowymi nóżkami.

W przestrzeni loftowej sypialni nie powinno zabraknąć oczywiście najważniejszego mebla, czyli wygodnego łóżka. Zwłaszcza w sytuacji, gdy dysponujemy niewielkim metrażem, zwróćmy uwagę na to, aby łóżko składało się z dodatkowych, wysuwanych schowków lub ze skrzyni. To właśnie tam pomieścimy pościel, a nawet ubrania czy bibeloty.

Pamiętajmy o tym, że industrialna sypialnia powinna być zgodna z minimalizmem, czyli im mniej w niej mebli, tym lepiej. Jakie elementy wyposażenia powinny znaleźć się w tym pokoju prócz łóżka? Postawmy na przykład na: większą, ale niską komodę (może również odgrywać rolę szafki rtv lub toaletki), pojemne szafki nocne, mały, okrągły stolik kawowy.

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), default quality

Materiały typowe dla loftu

Najczęściej stosowanymi materiałami w stylu loftowym są: beton architektoniczny, cegła dekoracyjna, metal, stal, szkło. Natomiast meble wykonywane są z naturalnego drewna, ze szkła, lub ze skóry – przy czym popularnym rozwiązaniem jest łączenie tych materiałów z dodatkami wykonanymi ze stali.

Ściany i podłogi w loftowej sypialni

Sypialnia to pokój przede wszystkim przeznaczony do odpoczynku i relaksu. Kolor ścian nie powinien więc zdominować tego wnętrza. Odradzamy więc typowe dla industrialu i zarazem modne barwy, takie jak butelkowa zieleń i granat. Na ścianach najlepiej sprawdzą się odcienie bieli oraz szarości. Nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby wykorzystać również charakterystyczne dla loftu elementy, czyli cegłę dekoracyjną i beton architektoniczny.

Na podłodze najlepiej zastosować naturalne drewno lub panele imitujące ten surowiec. Zwróćmy uwagę zwłaszcza na występowanie usłojenia oraz przebarwień – nadadzą one oryginalności.

Jakie dodatki do sypialni w stylu loft?

Również w kwestii dodatków warto postawić na minimalizm oraz na jakość materiałów. Unikajmy zwłaszcza niepotrzebnych bibelotów, elementów z plastiku oraz żywych, pastelowych i cukierkowych barw.

Loftowe dodatki wykonane są z jak najbardziej naturalnych surowców: z drewna, kamienia, szkła, bawełny, lnu, wełny. Klasycznym i sprawdzonym rozwiązaniem będzie ich neutralna kolorystyka, czyli beże, brązy, szarości. W industrialu króluje również czerń, jednak musimy zwrócić uwagę na to, czy ta barwa nie sprawi, że nasza sypialnia utraci swój przytulny charakter.

Wśród dodatków w sypialni nie może zabraknąć:

  • dywanu (na przykład typu shaggy lub w geometryczne wzory),
  • koców, pledów, narzutek na łóżko,
  • dekoracyjnych poduszek,
  • zdjęć w czarnych lub metalowych ramach,
  • plakatów powieszonych na ścianach,
  • żywych roślin w kamiennych doniczkach.

Uwaga: W loftowej przestrzeni możemy ustawić dodatki lub meble retro/vintage. Wówczas odrobinę przełamiemy jej surowość.

Oświetlenie do sypialni

Ważnymi elementami w sypialni loftowej są źródła światła. To właśnie oświetlenie tworzy właściwy klimat. Wybierajmy zwłaszcza żarówki o ciepłych barwach.

W sypialni możemy postawić na:

  • żarówki wiszące na kablach,
  • lampy w metalowych kloszach,
  • lampy w kloszach o geometrycznych wzorach,
  • lampy typu pająk,
  • ścienne kinkiety.