Czy wiesz ile żyją wszy na pościeli?

A mother using a comb to look for head lice

Tak naprawdę obecność na pościeli wszy jest konsekwencją naturalną wszawicy. Wszy bytują na naszej głowie czy też na ciele człowieka. Stamtąd trafiają na inne przedmioty. Możemy wymienić ręczniki, pościel, jak i także ubrania. Sprawdźmy, ile żyją wszy na pościeli?

Spory problem

Jakby nie było wszy na pościeli to problem, który jest bez wątpienia krępujący, a do tego budzi skojarzenia z brakiem samej higieny. W rzeczywiści to nie ma niczego z nią wspólnego. Wszawicą zarazić się może każdy, kto przebywa w sporych skupiskach.

Problem dotyczy najczęściej jednak dzieci. Wszy w szkołach, przedszkolach czy też na wakacyjnych obozach to wciąż powszechny problem. Na całe szczęście wszy można łatwo oraz także szybko się pozbyć. Poza głową, jak i także innymi częściami ciała nie są w stanie zbyt długo przetrwać. A ile żyją wszy na pościeli?

Wszy są niewielkimi owadami, które wywołują chorobę pasożytniczą. Jest ona nazywana wszawicą. Rozmnażają się w sposób błyskawiczny oraz bytują na człowieku, poprzez żywienie się jego krwią. Wyróżnia się kilka rodzajów wszy. Są to wszy odzieżowe, łonowe oraz głowowe.

Najczęściej spotyka się wszy głowowe. Bytują one na skórze owłosionej głowy. Zaś te łonowe znajdują się w miejscach intymnych także owłosionych, ale nie tylko. Pojawiają się także na brzuchu, pod pachami czy też nawet na rzęsach.

Z kolei wszy odzieżowe bytują oraz rozmnażają się w ubraniach, a do tego żywią się ludzką krwią. Może jednak się zdarzyć, że na pościeli czy też na ubraniach osoby mającej wszawicę także się pojawią wszy głowowe. Jest to normalne. Bowiem pasożyty przechodzą na poduszkę ze skóry.

Czy wszami z pościeli możemy się zarazić?

Wszawicą się można zarazić w niezmiernie prosty sposób. Wystarczy tak naprawdę kontakt z nosicielem. Najczęściej do zarażenia dochodzi poprzez używanie takich samych przedmiotów. Mogą to być ręczniki czy też chociażby szczotki do włosów. Dlatego też wszawica jest taka powszechna wśród dzieci, które często, jak i także chętnie się wymieniają oraz także dzielą przedmiotami.

Wszami zarazić się można także śpiąc w jednym łóżku z osobą, która cierpi już na wszawicę. Niestety, poprzez pocieranie o poduszkę głową czy też jej nakrywanie kołdrą wszy również się mogą znaleźć na pościeli. Dlatego też wymieniajmy regularnie poście, ponieważ wszy mogą na niej naprawdę długo żyć.

Musimy o te zasady zadbać, ponieważ w innym razie nie pozbędziemy się tych gnid tak szybko. Nie ukrywamy, że chcemy się możliwie najszybciej pozbyć tego uciążliwego i wstydliwego problemu.