Czy OC to wystarczające zabezpieczenie pojazdu?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu. Jego brak może skutkować bardzo wysokimi karami finansowymi. Oprócz OC jednak warto zainwestować także w inne polisy – jakie? Zebraliśmy te, które są najbardziej przydatne.

Co zapewnia OC?

OC to inaczej ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które musi mieć opłacone każdy właściciel pojazdu. Obejmuje ono rekompensatę za szkody, które powstały w wyniku wypadku drogowego lub kolizji – zostanie ona wypłacona zarówno w przypadku uszkodzeń materialnych, jak i osobowych. Co istotne, przypisane jest ono nie do właściciela, ale do samego pojazdu.

Wybierając OC, warto przejrzeć różne oferty i zdecydować się na tą, która będzie najbardziej odpowiednia. Porównywarkę, dzięki której bez wychodzenia z domu sprawdzisz, co oferują towarzystwa ubezpieczeniowe, znajdziesz tu: https://najtaniejuagenta.pl/. Poniżej znajdziesz propozycje dodatkowych polis, które warto posiadać.

Ubezpieczenie AC – jakie daje korzyści?

Ubezpieczenie AC pozwala na uzyskanie odszkodowania nawet w takich sytuacjach jak cofanie na parkingu czy kolizje, których jesteś sprawcą. To jednak nie wszystko, gdyż polisa ta zadziała też gdy:

  • samochód zostanie uszkodzony w wyniku działania żywiołów (powodzi, pożaru itd.),
  • pojawią się awarie, wgniecenia lub otarcia karoserii, które zostały spowodowane przez wandali lub kierowcę,
  • ktoś ukradnie Twój pojazd, jego części lub wyposażenie,
  • nastąpi zderzenie z innym pojazdem, zwierzęciem, przedmiotem czy człowiekiem.
  • pojawi się problem z szybami lub wyposażeniem auta.

Autocasco nie jest obowiązkowe, jeśli jednak masz nowy, wartościowy samochód popularnej marki, a do tego często go użytkujesz i parkujesz w niestrzeżonych miejscach, warto się na nie zdecydować.

Assistance – dlaczego warto je mieć?

Polisa assistance sprawdzi się dla osób, które często podróżują samochodem lub wybierają się w długie trasy, także za granicę. Często podstawowy wymiar tego ubezpieczenia jest bezpłatnym dodatkiem do OC, jednak w takim wypadku nie można liczyć na wiele. Może to być np. tylko obłożone limitami odholowanie do najbliższego warsztatu.

Assistance, które zapewnia szeroki zakres ochrony, oferuje także naprawę pojazdu na miejscu zdarzenia, transport kierowcy i pasażerów, wynajem pojazdu zastępczego czy ekspresową pomoc w wymianie kół. Do tego można liczyć również na awaryjne otwarcie pojazdu, jeśli nie masz przy sobie kluczy czy dostarczenie paliwa.

Przed zdecydowaniem się na assistance, warto dokładnie sprawdzić OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia i upewnić się, na jaki zakres usług możesz liczyć w razie kłopotów. Pamiętaj, że droższe pakiety zapewnią Ci kompletne wsparcie także za granicą.

Co daje ubezpieczenie NNW komunikacyjne?

Do OC warto dodać także ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków. Polisa ta obejmuje ochroną zdrowie oraz życie kierowcy i pasażerów. Zadziała nie tylko w ruchu, ale też w trakcie wsiadania, wysiadania i postoju. Gwarantuje jednorazową wypłatę odszkodowania, jeśli dojdzie do trwałego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci kierowcy albo pasażerów. Do tego pokrywa też koszty leczenia, transportu czy rehabilitacji. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia, a także procentowego uszczerbku na zdrowiu. Warto pamiętać, że można posiadać kilka polis NNW.

Ochrona zniżek

Ochrona zniżek to gwarancja zachowania wypracowanych do tej pory rabatów za bezszkodową jazdę nawet wtedy, gdy spowodujesz stłuczkę lub wypadek. Może to być bardzo przydatna opcja w przypadku, gdy jedno auto ma dwóch współwłaścicieli. Jeśli jeden z nich wyrządzi szkodę, to druga osoba będzie nadal objęta ochroną. Warto się nad tym zastanowić, gdy jeden z kierowców nie jest zbyt doświadczony.

Ubezpieczenie auta na wyjazd za granicę

Obowiązkowe ubezpieczenie OC będzie działać na terenie krajów, które podpisały tzw. Porozumienie Wielostronne. Dotyczy to wszystkich krajów Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Serbii, Islandii, Andory i Czarnogóry. Jeśli wybierasz się do kraju, który nie ma podpisanego porozumienia, musisz wykupić dodatkowy pakiet, czyli Zieloną Kartę. Jest to potwierdzenie, iż posiadasz aktualną polisę OC. Zdecydowanie przyda się np. na wyjazd do Turcji, Mołdawii, Tunezji czy Albanii. Zieloną Kartę można wykupić w momencie podpisywania umowy oraz później.

W jakie jeszcze ubezpieczenie warto zainwestować?

Dodatkową opcją, którą można rozważyć, szczególnie jeśli nie masz zamiaru wykupić AC, jest ubezpieczenie szyb i opon. Jest ono tańsze niż autocasco, a może skutecznie zabezpieczyć na wypadek ewentualnych szkód. W końcu te elementy samochodu są na to najbardziej narażone.

Przy wykupie ubezpieczenia na opony, ma się gwarancję otrzymania doraźnej pomocy na drodze. Obejmuje ona naprawę i wymianę, a także, jeśli jest to niemożliwe, holowanie do wulkanizatora. Jeśli chodzi o szyby, obejmuje ono wyłącznie uszkodzenia zarówno przedniej, jak i bocznych. Ich wymiana pokrywana jest z ubezpieczenia, a naprawa odbywa się w wyspecjalizowanym warsztacie.

Artykuł sponsorowany