Martwy ciąg – najlepsze ćwiczenie dla każdego

Zbudowanie wymarzonej sylwetki wymaga czasu i dużej samodyscypliny. Istnieje szereg ćwiczeń, które pomogą szybciej osiągnąć wymarzony cel, a jednym z najskuteczniejszych jest martwy ciąg. O tym, jak go prawidłowo wykonywać, oraz jakie niesie ze sobą korzyści, dowiesz się z poniższego artykułu.

Trening siłowy jest kluczowym etapem w procesie budowania masy mięśniowej oraz dbania o ogólny wygląd naszego ciała. Pomaga zachować jego jędrność oraz wzmocnić takie struktury jak kości lub ścięgna. Większość ekspertów oraz trenerów personalnych jest tego samego zdania, że najlepszym ćwiczeniem budującym siłę oraz sprawność fizyczną jest martwy ciąg. To legendarne ćwiczenie jest uznawane za króla wszystkich ćwiczeń, ponieważ angażuje do pracy mięśnie nóg, pośladków, brzucha oraz pleców. Prawidłowo wykonywane niesie ze sobą szereg korzyści, dlatego warto potraktować je jako obowiązkowy element każdego treningu siłowego. 

Prawidłowa technika kluczem do sukcesu

Żadne ćwiczenie nie zapewni Ci wymarzonych rezultatów, jeśli nie będzie wykonywane prawidłowo. Odpowiednia technika i dobrane do nas obciążenie to pierwszy krok do regularnego wykonywania martwego ciągu. Ćwiczenie to nie wymaga specjalnego urządzenia – wystarczy jedynie sztanga i ewentualne dodatkowe obciążniki, dlatego śmiało można je wykonywać nie tylko na siłowni, ale też w domu. To z pozoru proste ćwiczenie często jest tym najczęściej źle wykonywanym. Osoby początkujące powinny zaczynać od jak najmniejszego ciężaru, aby w głównej mierze skupić się na technice. Z czasem ciężar ten należy zwiększać, aby osiągnąć efekty. Jednym z najczęściej popełnianych błędów w martwym ciągu jest zaokrąglanie pleców, które może doprowadzić do poważnej kontuzji. Prawidłowa pozycja przy tym ćwiczeniu to proste plecy oraz wciągnięty pępek, który dodatkowo angażuje mięśnie brzucha, a te z kolei chronią kręgosłup przed urazami. Każdemu poleca się zacząć przygodę z martwym ciągiem pod okiem trenera na siłowni, aby mieć pewność, że wszystkie elementy są wykonywane poprawnie.

Jakie korzyści może przynieść prawidłowo wykonywany martwy ciąg?

Podczas wykonywania martwego ciągu, w naszym ciele pracuje ponad 20 różnych mięśni. To ćwiczenie jest doceniane nie tylko przez mężczyzn, ale coraz częściej również przez kobiety, którym zależy na zbudowaniu wymarzonych pośladków. Poza zwiększeniem masy mięśniowej oraz poprawieniem ogólnej sprawności fizycznej organizmu niesie ze sobą jeszcze szereg innych korzyści, takich jak:

  • zwiększenie siły całego ciała,
  • zachowanie prawidłowej postawy, dzięki angażowaniu głębokich mięśni stabilizujących,
  • ustanie bólu pleców, zwłaszcza w dolnych partiach kręgosłupa,
  • zminimalizowanie szansy na kontuzje przy codziennych obowiązkach,
  • osiąganie lepszych wyników w sporcie,
  • poczucie satysfakcji z osiąganych rezultatów.

Martwy ciąg to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń, pod warunkiem, że jest wykonywane z odpowiednim obciążeniem oraz poprawnie technicznie. W przeciwnym wypadku może skutkować nie tylko brakiem wymarzonych rezultatów, ale również niebezpieczną kontuzją.