Mała, kwadratowa łazienka może wydawać się aranżacyjnym wyzwaniem. Jak wykorzystać zmniejszoną ilość miejsca, by wszystko się w niej zmieściło? Jak dobrać meble, sanitariaty i kolory dodatków, żeby nie mieć wrażenia przytłaczania przestrzeni i nie obijać się o szafki? Jest na to kilka sprawdzonych metod!
Mała łazienka 2m2 aranżacja – od czego zacząć?
Pierwszym krokiem do dobrego urządzenia nawet najmniejszej powierzchni jest odpowiednie jej zaplanowanie. Nie kupuj absolutnie niczego, dopóki nie rozpiszesz sobie całości! Dlaczego? Cóż, to proste: im więcej rzeczy kupisz do łazienki, nie myśląc o tym co jeszcze się w niej znajdzie, tym bardziej zagracisz przestrzeń i stracisz okazję do uzyskania naprawdę dobrze przemyślanej całości. A łazienka 2m2 aranżacja może być naprawdę kreatywna! Z pomocą przychodzą tu architekci wnętrz i zapaleni blogerzy, na których stronach możesz znaleźć dziesiątki inspiracji i wskazówek.
Ważne kroki:
- Jasne kolory i ciepłe wykończenie – to pozwoli na optyczne powiększenie pomieszczenia i sprawi, że będzie się ono wydawało przestronniejsze niż wskazuje na to metraż. Nie wybieraj mebli ciemnych, nawet jeśli Ci się bardzo podobają.
- Specjalna ceramika i sanitariaty do małych łazienek – nowocześni producenci podsuwają dziś takie produkty łazienkowe, które nie są standardem, a w odpowiedni sposób je zminiaturyzowano. Czasem jest to ledwie kilka cm różnicy, które w łazience dwa na dwa ma ogromne znaczenie! Mogą to być muszle toaletowe, umywalki, bidety a nawet „przycięte” rozmiarowo wanny czy kabiny prysznicowe.
- Prysznic vs wanna – zastanów się czy tak bardzo lubisz wannę, że nie możesz z niej zrezygnować na rzecz praktycznego i zajmującego mniej miejsca prysznica? Do niewielkich łazienek zdecydowanie zaleca się kabiny walk-in, które otwierają przestrzeń i nie zabierają powierzchni. Jeśli nie możesz zrezygnować z wanny – wybierz jej zminiaturyzowaną wersję.
- Zabudowane szafki łazienkowe, wnęki itd. Im mniej rzeczy stoi w małej łazience na widoku, tym sprawia ona wrażenie przestronniejszej. Dobrze jest odpuścić sobie otwarte czy półotwarte regały i postawić na szafki całkowicie zabudowane
- Rozważ podwieszane meble – jeśli zapełnią całą ścianę lub znajdą się tuż pod stropem, zostawią więcej swobody do poruszania się.
- Pralka w wersji slim – to opcja przygotowana wprost do małych łazienek. Rozmiar pralki jest węższy, wiec można ją swobodnie zmieścić w pomieszczeniu, nie tracąc cennej przestrzeni
Dobrze jest też pamiętać o lustrach i elementach błyszczących. Szkło i dodatki polerowane mają wyjątkową zdolność do powiększania powierzchni.