Na co zwrócić uwagę przy wyborze numerków na stół weselny?

Numerki na stół weselny przywędrowały do nas z krajów zachodnich, w których organizacja dużych, eleganckich przyjęć od wielu lat stoi na bardzo wysokim poziomie. Z biegiem lat i my zrozumieliśmy, że dużo wygodniej jest przypisać gościom określone miejsca przy stołach, niż obserwować, jak ciotki i wujkowie w popłochu starają się upolować najkorzystniejsze krzesła dla siebie i najbliższych, a „spóźnialskim” pozostaje kilka samotnych krzeseł rozsianych po kątach sali weselnej. 

Numerki na stół weselny: podstawowe zasady

Niezbędnymi akcesoriami do usadzenia weselników są winietki, plan stołów oraz numerki na stoły. Taki zestaw dekoracji umożliwi gościom sprawne i łatwe zajęcie swoich miejsc. Również obsługa wesela docenia praktyczne walory rozsadzenia gości według wcześniejszego planu – dzięki temu może na przykład lepiej skoordynować wydawanie posiłków dla osób na specjalnych dietach. A jak wybrać odpowiednie numerki na stoły? Zobacz, co ma do powiedzenia ekspert!

Pomysłów na numerki na stół weselny znajdziecie masę, od klasycznych papierowych wydruków po misterne konstrukcje z drewna, kwiatów, giętego metalu lub jeszcze innych materiałów. Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdziecie, pamiętajcie o naczelnej regule: numerki na stół muszą być widoczne i czytelne! Bez tego ani rusz – jeśli goście nie będą w stanie odszyfrować, jaka cyfra znajduje się na dekoracji, równie dobrze możecie pozbyć się planu stołów i dać wszystkim wolną rękę.

Zadbajcie o to, by numerki na stół nie pozostawiały żadnych wątpliwości – postawcie na czytelne czcionki i nieprzekombinowane formy. Numerków nie mogą też zasłaniać kwiaty i inne dekoracje albo półmiski z daniami (przynajmniej na początku wesela, gdy goście nie znają jeszcze swoich miejsc przy stołach).

Elegancki, z fakturowanego papieru wizytówkowego kwiatowy pomysł na numerek na stół weselny od artMA 

Numerki na stół weselny a aranżacje stołów – jak to pogodzić?

Współczesne wesela organizuje się w wielu stylach i klimatach, a pieczołowicie dobranej aranżacji podlegają także stoły weselne. Niektórzy stawiają na eleganckie, wysokie dekoracje, inni wolą niższe kompozycje. Pary młode coraz śmielej dobierają też kwiaty do przystrojenia stołów albo sięgają po nieszablonowe materiały do dekoracji. Jak pogodzić numerki na stół z innymi ozdobami w tej przestrzeni?

Numerki na stół muszą współgrać z resztą dekoracji stołu, ale przede wszystkim muszą być dobrze widoczne – radzi sklep artMa, w którym znajdziesz numerki na stół w różnych stylach. Warto zróżnicować wysokość ozdób i nie łączyć na przykład wysokich kompozycji kwiatowych z numerkami na szpilkach wbijanych w wazony – do tego typu numerków idealne będą niskie dekoracje. 

Czytelny numer na stół weselny ze złoceniem 

Jeśli stawiamy na numerki na stół w ramce albo w innej płaskiej formie, uwzględnijmy na nie miejsce w kompozycji, żeby nie sprawiały wrażenia dostawionych w ostatniej chwili i bez pomyślunku. Może zamiast tradycyjnego wazonu wybierzcie ozdoby w formie wieńców, a w środku umieścicie numerki na stół?

Styl wesela kontra numerki na stół

Wybierając numerki na stół, miejcie też na uwadze styl, kolorystykę i motyw przewodni Waszego wesela. Wiele firm zajmujących się dekoracjami i akcesoriami ślubnymi oferuje kompletne zestawy ozdób i papeterii ślubnej, od zaproszeń do winietek, numerków na stół i innych elementów wystroju sali. Dzięki temu rozwiązaniu łatwo będzie Wam stworzyć spójną aranżację, która będzie pięknie prezentować się na zdjęciach z przyjęcia.

Wolicie samemu dopracować każdy element wesela? Jeśli czujecie się na siłach – czemu nie! Zastanówcie się, jakie kolory i motywy dominują na już wybranych przez Was akcesoriach i dobierzcie do nich numerki na stół. Warto też pamiętać o Waszych strojach i dodatkach: złote numerki na stół świetnie dopasują się do sukni ślubnej w stylu glamour, a do bardziej zwiewnych, luźnych kreacji lepiej mogą pasować numerki rustykalne lub retro.