Jaki laktator wybrać? Dowiedz się, czym się kierować przy jego zakupie

Kompletując wyprawkę, zapewne zadajesz sobie szereg pytań odnośnie tego, co faktycznie będzie Ci potrzebne po porodzie. Pieluszki, ubranka, butelki – ilość dziecięcego asortymentu może przyprawić o zawrót głowy. Rozważasz zakup laktatora i zastanawiasz się, czy jest niezbędny? Okazuje się, że to bardzo przydatny sprzęt, którego zalety odkrywa wiele kobiet podczas karmienia piersią. Jaki jednak wybrać? Czytaj dalej i poznaj nasze wskazówki.

Kiedy warto sięgnąć po laktator?

Pokarm naturalny jest dla dziecka zdecydowanie najlepszy i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Bywa jednak, że kobiety nie chcą karmić piersią, ale nie wykluczają podawania pociechom swojego mleka. Niektóre maluchy z różnych względów nie mogą też pić bezpośrednio z piersi. Może się to zdarzyć np. w przypadku wcześniaków. Czasem młode mamy muszą szybko po porodzie wrócić do pracy zawodowej, co oznacza, że obowiązki związane z karmieniem malucha będzie musiał przejąć inny członek rodziny lub niania. Kobiety mogą borykać się z nadmiarem pokarmu lub wręcz przeciwnie – laktacja może nie rozkręcać się wystarczająco szybko. We wszystkich tych przypadkach swoje zastosowanie znajdzie właśnie laktator. To niewielkie urządzenie może w znacznym stopniu pozytywnie wpłynąć na cały proces karmienia dziecka naturalnym pokarmem.

Jaki laktator wybrać?

Młode mamy mają do dyspozycji kilka rodzajów laktatorów, a każdy z nich sprawdzi się w nieco innych sytuacjach. Najogólniej można je podzielić na elektryczne i ręczne. Wyboru należy dokonać na podstawie potencjalnej częstotliwości odciągania pokarmu.

Jeśli zamierzasz regularnie korzystać z tego sprzętu, to powinnaś zdecydowanie zainwestować w laktator elektryczny. Nie wymaga użycia rąk. Potrzebujesz jedynie źródła zasilania. Jest też prosty w obsłudze – przyniesie ulgę w przypadku dużej ilości pokarmu, a jednocześnie pozwoli Ci zgromadzić solidny zapas mleka dla malucha.

Jeżeli laktator potrzebny Ci jest jedynie do odciągania pokarmu raz na jakiś czas, to wystarczający będzie model ręczny. Jego największą zaletą jest to, że podczas używania nie jesteś zależna od obecności źródła zasilania. Cicha praca, ergonomiczny kształ i banalna obsługa sprawiają, że nadal jest chętnie wybierany przez panie. 

Laktatory, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających, młodych mam, dostępne są również online. Dobrymi opiniami zadowolonych użytkowniczek cieszy się np. e-sklep https://asplaneta.pl/laktatory – na pewno więc znajdziesz w nim odpowiedni dla siebie model. 

Co musisz wiedzieć o odciąganiu pokarmu?

Pamiętaj, że dopasowanie odpowiedniego laktatora w dużej mierze zależy także od etapu Twojej laktacji. Wyróżnia się trzy jej etapy: inicjację, rozwinięcie i utrzymanie. Niezależnie od tego, jakiego wyboru dokonasz, weź pod uwagę to, że przydadzą Ci się też dodatkowe akcesoria, np. torebki do przechowywania pokarmu. Ogromne znaczenie przy udanym odciąganiu mleka ma również Twoje nastawienie – pamiętaj, by nie wywierać na siebie presji! Szczęśliwa mama to szczęśliwy bobas, niezależnie od tego, czy jest karmiony naturalnie, czy nie.