Jak wybrać odpowiednią odzież medyczną?

Odzież medyczna jest użytkowana w specyficznym środowisku i narażona na silne zabrudzenia oraz działanie środków odkażających. Dlatego pracownikom placówek związanych z medycyną zaleca się wybór odzieży roboczej, która sprosta wymaganiom pracy w takim warunkach i nie ulegnie uszkodzeniu. Jak wybrać ubrania medyczne, które sprawdza się w pracy?

Warto zastanowić się, na jakie czynniki pracownik może być narażony i jakich funkcjonalności będzie potrzebował w codziennym wykonywaniu obowiązków. Oprócz tego ważnym aspektem jest także schludny wygląd i łatwość utrzymania w czystości. Dlatego wybierając sklep z odzieżą medyczną, warto zadać sobie kilka pytań dotyczących przeznaczenia, funkcjonalności i estetyki takich ubrań.

Jaki jest charakter pracy w danym miejscu?

Rodzaj wykonywanej pracy i typ placówki mają duże znaczenie przy wyborze odzieży medycznej. W miejscach, gdzie występuje ryzyko kontaktu z materiałem silnie zakaźnym, konieczne jest postępowanie zgodne z zaleceniami dotyczącymi dezynfekcji i sterylizacji. W praktyce oznacza to, że ubrania personelu medycznego muszą być prane w preparatach biobójczych, z wykorzystaniem wysokich temperatur. Ważna jest także regularność takiego prania, gdyż na wilgotnej, zabrudzonej odzieży pracowników mogą namnażać się różne bakterie – w tym groźne patogeny, np. MRSA. To bardzo istotne zarówno w kontekście bezpieczeństwa pracowników, jak i zdrowia pacjentów takiej placówki. Dlatego odzież medyczna powinna być wykonana z tkanin, które będą odporne na procesy dezynfekcyjne.

Wygodny, czyli jaki?

Strój do pracy powinien być też wygodny i funkcjonalny. Ważny jest odpowiedni dobór rozmiaru i to aby ubranie nie krępowało ruchów. Dobrym rozwiązaniem są też ubrania posiadające regulację – np. w formie pasków, guzików czy wiązań, ułatwi to dopasowanie do konkretnej sylwetki.Istotny w kontekście wygody jest też rodzaj zastosowanej tkaniny. Powinna być ona miękka i przyjazna dla skóry – wszak często jest noszona przez wiele godzin. Dobrze też, aby była przewiewna i nie powodowała nadmiernego pocenia się. 

Czego potrzebują pracownicy ochrony zdrowia?

Kolejną kwestią jest funkcjonalność ubrań. Ubrania należy dobrać do charakteru wykonywanej pracy i preferencji pracownika. Aspektem na który warto zwrócić uwagę, jest obecność praktycznych kieszeni, dzięki którym można mieć zawsze przy sobie niezbędne drobiazgi – np. kartę dostępu, służbowy telefon czy długopis.

Czy wygląd jest ważny?

Estetyczny, czysty uniform jest niezbędny w każdej pracy, gdyż świadczy o profesjonalizmie i podejściu do klienta.  W przypadku placówek medycznych higiena miejsca i personelu jest też jedną z pierwszych rzeczy, na które pacjent zwraca uwagę. Dlatego tak ważne jest, aby odzież medyczna wyglądała czysto i schludnie. Najczęściej wybierane są ubrania białe lub w jasnych, pastelowych kolorach. Popularne są także ciemniejsze odcienie niebieskiego czy zieleni. Niektórzy pracownicy wybierają też kolorową odzież z nadrukami, co może pomagać np. w pracy z dziećmi i młodzieżą. Ze względu na walory estetyczne dobrze jest, jeśli pracownicy placówki posiadają spójne uniformy.