Jak wybrać odpowiedni system ogrzewania podłogowego?

Ogrzewanie podłogowe to system, który nie tylko zapewnia ciepło w pomieszczeniach, ale jest także wydajny i ekonomiczny. Jaki rodzaj wybrać?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe cieszy się tak dużą popularnością?

Ten system jest coraz częściej wybierany głównie ze względu na dużą efektywność, a także na komfort. Sam wybór odmiany, która zostanie zamontowana w domu, zależy głównie od systemu instalacji i jego specyfiki. Z tego powodu w niektórych przypadkach stosuje się odmianę elektryczną, a w innych wodną.

Dlatego warto się dowiedzieć, który system ogrzewania podłogowego będzie pasował w danym przypadku i wybrać najlepszą opcję, zapewniającą optymalną temperaturę w pomieszczeniach, a także oszczędność pieniędzy. 

Różne rodzaje ogrzewania podłogowego – jakie istnieją odmiany?

Jedną z największych zalet ogrzewania podłogowego jest to, że system wyróżnia się znacznie większą opłacalnością w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami, czyli grzejnikami. Jest o niemal 15% bardziej wydajny w połączeniu z nowoczesnym kotłem kondensacyjnym, a także o 40% tańszy w połączeniu z pompą ciepła. 

Istnieją dwie główne odmiany systemów ogrzewania podłogowego. Pierwszy z nich działa na ciepłą wodę, a drugi na energię elektryczną. Czym się charakteryzują i jaką opcję wybrać do swojego domu?

Ogrzewanie podłogowe – system wodny

Ogrzewanie podłogowe działające poprzez obieg ciepłej wody, wymaga zazwyczaj zakopania rur o średnicy 1,6 cm w wylewce podłogowej. Następnie jest to wykańczane wybranym pokryciem i działa za sprawą systemu strefowego, którym steruje się poprzez kolektor, który znajduje się zazwyczaj w szafce.

Zaletą działania ogrzewania podłogowego, któremu ciepło zapewnia woda o odpowiedniej temperaturze, jest to, że łatwo się nim steruje. Oprócz tego, zamiast poszczególnych grzejników, które są rozmieszczone w pewnych punktach, temperaturę podnosi cała płyta podłogowa, co zapewnia większą skuteczność. 

Ogrzewanie podłogowe – system elektryczny

Druga najpopularniejsza opcja, to ogrzewanie podłogowe działające za sprawą energii elektrycznej. Jej stosowanie nie wymaga od właściciela nieruchomości konieczności podnoszenia poziomu podłogi w istniejących pomieszczeniach. Odmiana jest najczęściej stosowana do ogrzewania pojedynczych pokoi. 

Konstrukcja jest dość prosta. Są to maty, na których kable łączą się z domowym obwodem elektrycznym. Ten model ogrzewania obsługuje się za sprawą termostatów. Elektryczne maty są smukłe, co sprawia, że można je układać klejem do płytek. Z tego względu stosuje się je także często w łazienkach. 

Jak wybrać firmę montującą ogrzewanie podłogowe?

Najważniejsze są opinie klientów. Warto zapoznać się z komentarzami na stronie usługodawcy, żeby dowiedzieć się, jak jego konsumenci oceniają usługi. Dobre ogrzewanie podłogowe montuje na przykład https://zamel.com/pl/matec-elektryczne-systemy-grzejne/elektryczne-ogrzewanie-podlogowe

Ogrzewanie podłogowe jest często elementem całego systemu, popularnie nazywanego inteligentnym domem. Jednak to nie jedyna część całej instalacji. Należą do niej również takie akcesoria, jak na przykład domofony – jaki domofon dobrze sprawdzi się w domu wielorodzinnym? Najlepszą opcją będzie produkt funkcjonalny i praktyczny, z łatwym w obsłudze interfejsem. Łącząc to wszystko z ogrzewaniem podłogowym, a także innymi systemami, można znacznie ułatwić sobie funkcjonowanie w domowej przestrzeni.