Jak ekonomicznie ogrzać salon – praktyczne wskazówki

W salonie każdego dnia spędzamy sporo czasu na wypoczynku, zabawie z dziećmi lub spotkaniach ze znajomymi. Dlatego też musi być on optymalnie zaplanowany pod względem wyposażenia i wszystkich instalacji, które do niego trafią. Dotyczy to również właściwego ogrzewania, dostarczającego komfort cieplny wszystkim użytkownikom. Co zrobić, by ogrzewanie salonu było zarazem praktyczne i nie nadwyrężało nadmiernie domowego budżetu? Kilka praktycznych wskazówek przekażemy w dalszej części tekstu.

Jakie powinno być ogrzewanie w salonie?

Co zrobić, by salon był naprawdę wygodny? Trzeba zadbać choćby o zapewnienie w nim odpowiedniej temperatury. Jakie warunki są najlepsze? Przyjęło się, że w mieszkalnych przestrzeniach rekreacyjnych powinno się utrzymywać temperaturę na poziomie ok. 20-22 stopni Celsjusza.

Niekiedy pojawiają się pewne odstępstwa od tej zasady, zwłaszcza gdy w salonach przebywają przez dłuższy czas niemowlęta. Wówczas można ustawić po prostu wyższą temperaturę na termostacie lub zastosować dodatkowe źródła ciepła, jak choćby elektryczne grzejniki od: Econovli.pl.

Najpopularniejsze rozwiązania grzewcze do salonu – co wybrać?

Jakich produktów grzewczych używać w salonie? Zazwyczaj pokoje dzienne są podłączone do kompleksowego systemu grzewczego. Do najpopularniejszych rozwiązań zaliczają się rozwiązania:

  • konwektorowe,
  • ogrzewanie podłogowe (wodne lub elektryczne).

Każde z nich wyróżnia się nieco innymi parametrami i specyfiką. Instalacje z grzejnikami podłączonymi do centralnego pieca są zazwyczaj nieco tańsze w eksploatacji i prostsze w montażu, równocześnie jednak ogrzanie wnętrza zajmuje nieco czasu, a przy tym dochodzi do sztucznej cyrkulacji powietrza oraz unoszenia się kurzu i roztoczy. Ogrzewanie podłogowe odznacza się dużą bezwładnością cieplną – długo się nagrzewa, ale też dłużej oddaje ciepło po wyłączeniu urządzenia. Daje jednak komfort ciepłej podłogi, optymalny rozkład temperatur i brak zjawiska konwekcji.

Dodatkowe wsparcie dla systemu – jak obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie?

Czy da się jakość obniżyć koszty ogrzewania w domu? Wszystko zależy oczywiście od wybranej instalacji. W wielu przypadkach da się jednak zainwestować w konkretne rozwiązania, dzięki którym utrzymuje się optymalny komfort, a przy tym optymalizuje się rachunki.

Świetną opcją są domowe pompy ciepła, które potrzebują niewielką ilość energii do działania, a pozwalają na uzyskanie ciepła do ogrzewania domu z gruntu, powietrza lub wody. Wiele osób do takiej instalacji wprowadza również rekuperatory, umożliwiające odzysk ciepła z powietrza usuwanego przez wentylację z domowych pomieszczeń.

Posiadacze ogrzewania elektrycznego chętnie łączą je natomiast z instalacjami fotowoltaicznymi, dzięki którym wytwarza się energię elektryczną z promieni słonecznych w specjalnych panelach, montowanych na przykład na dachu. Dzięki temu można zasilić dom w darmową energię – choćby do ogrzewania budynku.

Właściciele domów jednorodzinnych mają jeszcze jedną opcję. Mogą zdecydować się na wzniesienie kominka, który potrafi nie tylko ogrzać pomieszczenie kominkowe, ale też rozprowadzić ciepło do innych wnętrz (modele z płaszczem wodnym lub systemem DGP). Taki kominek to źródło ciepła oraz ważny element modnej aranżacji. Sporo inspiracji na włączenie go do wnętrza można znaleźć na: piekny-dom.com.pl.

Skuteczne i niedrogie ogrzewanie do salonu

Zapewnienie właściwej temperatury w salonie to podstawa do tego, by przebywanie w nim było naprawdę przyjemne i komfortowe. Spore zróżnicowanie dostępnych produktów grzewczych oraz szereg dodatkowych urządzeń sprawiają, że da się w każdym pomieszczeniu osiągnąć optymalne warunki i obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Warto z tego skorzystać, by cieszyć się idealnym salonem bez względu na porę roku i pogodę.