Tak samo, jak w przypadku każdego nowoczesnego rozwiązania – tak samo teleporada od początku wzbudza nie tylko entuzjazm, ale także wątpliwości. Jest to tak naprawdę dobre podejście, bo musimy przecież zawsze troszczyć się o swój interes – a tutaj chodzi o zdrowie, więc tym bardziej nie powinniśmy dopuszczać do tego, aby ktoś utrudniał nam wizyty lekarskie. Teleporada nigdy jednak nie miała temu służyć – wręcz przeciwnie.
Na pewno wiele osób nieraz narzekało już na to, że musiało zwolnić się z pracy w ciągu dnia tylko po to, aby pojechać do gabinetu lekarskiego. Jeżeli jesteśmy chorzy to jest to oczywiście zrozumiałe i nie powinniśmy wtedy w ogóle jechać do naszego miejsca pracy – ale co w sytuacji, gdy potrzebne nam skierowanie lub recepta na stale przyjmowane leki? Przez długi czas to także wymagało od nas odbycia wizyty stacjonarnej – teleporada jest właśnie rozwiązaniem tego konkretnego problemu.
Mnóstwo zalet
Teleporada musiała tak naprawdę “wejść w życie”, aby dotarły do nas pozytywne strony takiej formy konsultacji. Nie można tutaj dziwić się pacjentom, którzy przez jakiś czas na to narzekali – jak już do czegoś się przyzwyczaimy to nie chcemy zmian. Oczywiste jest, że jeżeli na przykład starszy człowiek w ogóle na co dzień nie korzysta z telefonu to tym bardziej nie chce w ten sposób załatwiać ważnych spraw związanych ze zdrowiem. Nie musi jednak tego robić – to tylko opcja dla tych osób, które są tym faktycznie zainteresowane. Już samo to, że niektórzy z tego skorzystają – będzie ogromnym ułatwieniem dla lekarzy i całych przychodni.
Dzięki temu mniej osób będzie zarażać się na terenie przychodni, a na wizyty stacjonarne mogą przychodzić osoby, które bardziej tego potrzebują – wystawienie recepty podczas rozmowy telefonicznej trwa dużo krócej niż zwykła wizyta, więc lekarz przyjmuje więcej osób w ciągu dnia i dalej jest w stanie zapewnić im najwyższej jakości opiekę.
Wyjątki
Na pewno nie powinno się ignorować swoich objawów tylko dlatego, że wolimy odbyć teleporadę – pamiętajmy, że czasami lekarz po prostu musi zobaczyć nas w gabinecie. To rozwiązanie ma być ułatwieniem – ale nigdy nie zastąpi w 100% tradycyjnych wizyt lekarskich. Dalej musimy chodzić na badania krwi, robić prześwietlenia i USG – w sytuacjach, gdy jest to konieczne. Niech teleporada będzie dla nas rozszerzeniem opieki medycznej – a nie jedynym sposobem na to, aby od teraz ją uzyskać. Jeśli wszyscy będziemy załatwiać te najprostsze i najbardziej rutynowe sprawy poprzez teleporadę to będziemy mieć zdecydowanie więcej czasu na omawianie w gabinecie tych najbardziej istotnych kwestii. Sprawdź https://l4.pl