Terapia online: czy jest równie skuteczna jak ta stacjonarna?

Woman sitting at home on the couch in the kitchen, using a laptop for a video call, talking to friends remotely

W wyniku pandemii koronawirusa wiele działań i zawodów przeniosło się do świata online. Jedną z usług, z których można skorzystać w ten sposób, jest terapia. Mnóstwo pacjentów zastanawia się, czy taka metoda jest skuteczna. Jak to wygląda w praktyce?

Jakie są wady i zalety terapii online?

Zaletą terapii online jest oszczędność czasu, który trzeba byłoby poświęcać na dojazdy do gabinetu. Ponadto w domu nierzadko pacjent czuje się najbezpieczniej i opowiadanie o sobie w znanym środowisku może być dla niego bardziej komfortowe niż w gabinecie, którego nie zna. Dla niektórych rozmowa online jest prostsza i łatwiej jest im się otworzyć przed terapeutą w ten sposób.

Dzięki możliwości takich sesji ludzie mogą korzystać z usług terapeutów rozmieszczonych po całej Polsce (szczególnie polecamy terapautę z Legnicy), nawet wtedy, gdy mieszkają poza granicami kraju. Rozmowy online mają też kilka wad. Przede wszystkim nie każdy może zapewnić sobie w domu prywatność i samotność, aby nikt z domowników nie słyszał prowadzonej rozmowy.

Ponadto czasami w trakcie takich terapii mogą wystąpić różne problemy technologiczne, np. może dojść do przerwania dostępu do internetu. To bardzo rozprasza zarówno pacjenta, jak i terapeutę. W niektórych przypadkach specjaliście łatwiej jest ocenić stan rozmówcy, gdy widzi jego zachowanie na żywo i dostrzega m.in. tiki nerwowe czy ciężki oddech.

Terapia online – skuteczność

Jeśli u pacjenta nie ma żadnych przeciwwskazań do terapii online i nie wymaga on koniecznych spotkań stacjonarnych, to wizyty internetowe mogą przynieść taki sam skutek jak te w gabinecie. Najważniejsza w terapii jest rozmowa, przepracowywanie konkretnych spraw i poszukiwanie rozwiązań. Osobom bardzo nieśmiałym, które nie czują się najlepiej w spotkaniach na żywo, taka terapia może dać nawet więcej korzyści i łatwiej będzie im ją przejść.

Nie można zatem stwierdzić, że sesje online są w jakimkolwiek stopniu gorsze od tych w gabinecie terapeuty. Decyzja o formie terapii powinna należeć do pacjenta, ponieważ najważniejszy jest sam fakt uczestnictwa w niej i chęć zmiany swojego życia na lepsze.

Czy warto udać się na terapię online?

Każdy, kto czuje potrzebę udania się na terapię, powinien wybrać sposób, który mu odpowiada. Jeśli pacjent czuje, że chce spotykać się ze specjalistą online, to powinien to zrobić. Takimi rozmowami można osiągnąć równie wiele, co podczas wizyt stacjonarnych. Warto zatem korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które umożliwiają dziś technologia i sami specjaliści.