Czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo?

Z racji tego, że szczoteczki soniczne cieszą się ostatnimi czasy ogromną popularnością, warto zadać sobie pytanie o ich skuteczność. Wiele osób zastanawia się, czy szczoteczka soniczna niszczy szkliwo, a także – czy pozwala odpowiednio dbać o higienę jamy ustnej.

Szczoteczka soniczna a bezpieczeństwo szkliwa

Szczoteczka soniczna jest urządzeniem, które działa na zasadzie emisji fal dźwiękowych. Osiągają one bardzo wysoką częstotliwość drgań, co sprawia, że urządzenie doskonale radzi sobie z czyszczeniem nawet najbardziej ukrytych zakamarków jamy ustnej. Dla szczoteczki sonicznej nie jest żadnym problemem dokładne umycie zębów trzonowych, przestrzeni międzyzębowych, a także powierzchni zębów przy linii dziąseł. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe stosowanie szczoteczki sonicznej może przynieść więcej złego niż dobrego.

Częstotliwość drgań w najlepszych modelach szczoteczek sonicznych może wynosić nawet 90000 razy na minutę. Niemniej jednak urządzenie pracuje bardzo delikatnie i z założenia w żaden sposób nie szkodzi szkliwu. Najlepsi dentyści uważają, że szczoteczki soniczne są bardzo skuteczne i bezpieczne, polecając ten sprzęt w swoich gabinetach.

Odpowiednia technika mycia zębów przy pomocy szczoteczki sonicznej usuwa z zębów różnego rodzaju przebarwienia, nalot, osad czy też płytkę nazębną. Warto wspomnieć również o tym, że wysoka częstotliwość drgań znacznie spowalnia namnażanie bakterii w jamie ustnej, sprawiając że zęby są czystsze przez długi czas po myciu. Szczoteczki soniczne mają również właściwości masujące dziąsła, poprawiając ich ukrwienie. Efektem tego jest zapobieganie stanom zapalnym oraz różnego rodzaju chorobom przyzębia.

W jakiej sytuacji szczoteczka soniczna może uszkodzić szkliwo?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że szczoteczkę soniczną trzeba użytkować we właściwy sposób. Mycie zębów przy jej pomocy samo w sobie jest wyjątkowo bezpieczne – wystarczy delikatnie muskać szkliwo głowicą. To wystarczy, by utrzymać wysoki poziom czystości w jamie ustnej.

Jednak osoby, które dociskają włosie szczoteczki zbyt mocno, mogą doprowadzić do nadmiernego ścierania się szkliwa. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, warto poradzić się dentysty, który z pewnością doradzi właściwy sposób użytkowania szczoteczki.

Ponadto, częstym błędem popełnianym przez użytkowników szczoteczek sonicznych jest szczotkowanie zębów od razu po posiłku. Tymczasem prawda jest taka, że zaburza to równowagę pH w ustach. Zwłaszcza po zjedzeniu kwaśnych potraw, takich jak cytrusy czy też kiszonki, trzeba poczekać przynajmniej godzinę ze szczotkowaniem zębów.

W trosce o dobrą kondycję szkliwa warto również zwrócić uwagę na to, w jakim stanie znajduje się włosie głowicy szczoteczki sonicznej. Jeśli jest ono bardzo zużyte, może źle wpływać na kondycję szkliwa.

Negatywnie na wygląd szkliwa może wpływać także zbyt częste szczotkowanie, bądź też wydłużanie tego procesu. Nadmierna pielęgnacja jamy ustnej wcale nie jest tak dobra, jak mogłoby się wydawać. Aby zachować jamę ustną w dobrym stanie, wystarczy szorować zęby około 3 razy dziennie.