Brak satysfakcji ze stosunku – oto 6 najczęstszych przyczyn!

Na temat kobiecej seksualności narosło wiele mitów. Często powtarza się, że ta płeć trudniej osiąga satysfakcję ze zbliżeń. Nie jest to jednak prawda, wiele kobiet potrafi czerpać z życia seksualnego radość. Aby to osiągnąć, warto wsłuchać się w swoje ciało, potrzeby oraz przyjrzeć relacjom. Jakie czynniki sprawiają, że seks przestaje być przyjemnością?

Udane życie seksualne jest jednym z czynników wpływających na zdrowie, dobre samopoczucie i nawiązywanie głębszych relacji. Dlatego warto dbać o tę sferę i czerpać z niej satysfakcję. Jednak czasami, w życiu intymnym pojawiają się problemy. Co zrobić, kiedy przestajesz odczuwać przyjemność?

1.      Problemy z potencją u partnera

U mężczyzn mogą pojawiać się różne problemy z potencją. Czasami pomocne okazują się  tabletki na dłuższy stosunek, innym razem przyczyna tkwi w sferze emocjonalnej lub zdrowotnej. Niezależnie od genezy problemu, warto wówczas zdobyć się na szczerą rozmowę i okazać partnerowi wsparcie. Nie należy jednak nadmiernie roztrząsać jego problemu – męskie ego jest w tej kwestii bardzo wrażliwe. Nie warto też rozpatrywać zaburzeń erekcji w kontekście własnej atrakcyjności, w taki sposób można nabawić się jedynie kompleksów.

  • Zaniedbywanie potrzeb

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na satysfakcję z życia erotycznego, jest niedostateczna realizacja własnych potrzeb. Warto zdecydować się na szczerą rozmowę z partnerem i opisanie swoich oczekiwań. Jeśli jest zaangażowany w ten związek, to z pewnością ucieszy go instruktaż jak sprawić Ci przyjemność. Warto jednak uważnie dobierać słowa i podejść do omawianych kwestii z wyczuciem.

3.      Problemy zdrowotne

Istnieje wiele problemów chorób i dolegliwości, które mogą powodować pogorszenie życia seksualnego. Mogą to być np.:

  • problemy hormonalne, które prowadzą do osłabienia libido,
  • schorzenia powodujące ból i dyskomfort podczas stosunku,
  • zaburzenia emocjonalne, które mogą hamować popęd seksualny.

Takie objawy warto skonsultować ze swoim ginekologiem, który pomoże ustalić przyczynę i zaleci leczenie lub dalszą diagnostykę.

4.      Konflikt w związku

Rozczarowanie życiem seksualnym może też być spowodowane specyfiką relacji. Możesz mieć problem z osiągnięciem satysfakcji, jeśli jesteś na partnera zdenerwowana. Temperaturę w łóżku skutecznie chłodzi zawiedzione zaufanie, zranienie czy miganie się od obowiązków. W takim przypadku należy najpierw naprawić problem w relacji – wtedy sfera seksualna również ulegnie poprawie.

5.      Stres

Żyjemy w czasach, w których niemal wszystkim towarzyszy nieustanny stres. To uczucie potrafi skutecznie zrujnować zadowolenie z życia, również seksualnego. Aby czerpać satysfakcję ze zbliżeń trzeba pozwolić sobie na zapomnienie o codziennych problemach. Jeśli masz wrażenie, że stres, który odczuwasz, jest szczególnie destrukcyjny, to dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się ze specjalistą – psychologiem lub psychiatrą.

6.      Brak samoakceptacji

Radość ze stosunku skutecznie popsuć mogą kompleksy. Szczególnie jeśli porównujesz swoje ciało z wyglądem instagramowych modelek. Nauka samoakceptacji to niełatwy i długotrwały proces, jednak warto podjąć ten wysiłek, ponieważ procentuje on w wielu dziedzinach życia.