Jak wybrać najlepszego specjalistę do prowadzenia ciąży. Porady położnej

Ciąża to niezwykły czas w życiu każdej kobiety. Bez względu na to, czy ciężarna oczekuje narodzin pierwszego dziecka, czy może posiada już potomstwo, opieka w ciąży jest niezwykle ważną kwestią. Znalezienie dobrego lekarza jest nie lada wyzwaniem nawet w dużych miastach, gdzie wybór ginekologów jest spory, jednak nie zawsze lekarz spełnia wszystkie wymagania pacjentki.

Dobry ginekolog — na co zwrócić uwagę?

Ginekolog w Gdańsku, jak i w każdym innym mieście powinien posiadać określone cechy — wówczas można bezpiecznie wybrać go do prowadzenia ciąży. Oczywiście każdy przypadek jest inny, jednak kobieta powinna zwracać uwagę na jakość świadczonych usług. Ginekolog powinien posiadać odpowiednie podejście do pacjentki, musi wykazywać życzliwość i zrozumienie. Jako lekarz powinien być dociekliwy, musi dokładnie analizować objawy i zadawać pacjentce pytania odnośnie stanu zdrowia, oczekiwań pacjentki, możliwości medycznych.

Ginekolog Gdańsk musi wydawać skierowania na badania — w zależności od stopnia zaawansowania ciąży są to podstawowe badania laboratoryjne, analiza w kierunku wykrycia HIV, oznaczenie grupy krwi czy tzw. krzywa cukrowa. Lista badań jest długa, jednak ciężarna może bez problemu sprawdzić, jakie badania powinna wykonać w konkretnym trymestrze.

Wyposażenie gabinetu

Lekarz ginekolog przyjmuje pacjentki w ramach NFZ czy prywatnej praktyki — tak naprawdę nie powinno mieć to żadnego znaczenia dla przyjmowanych pacjentek. Na ogół jednak gabinety przyjmujące w ramach NFZ są gorzej wyposażone i mają przestarzały sprzęt — warto zwrócić uwagę na to, czy lekarz dysponuje możliwością wykonania USG podczas wizyty, a sam gabinet posiada umowę z placówkami wykonującymi badania laboratoryjne.

Oczywiście nawet świetnie wyposażony gabinet na nic się zda, jeśli lekarz niedokładnie wykonuje swoje obowiązki, jednak nowoczesny sprzęt może znacznie ułatwić mu pracę. W gabinetach prywatnych można liczyć na szybszy termin wizyty czy wykonanie nowoczesnych badań na miejscu — za wszystkie usługi pacjentka musi zapłacić, chociaż w „zwykłym” gabinecie badania może wykonać za darmo.

Czy lekarz prowadzący ciążę przyjmuje poród?

Wiele pacjentek chce, aby to lekarz prowadzący ciążę był obecny przy porodzie. W Polsce nie jest to powszechna praktyka, jednak najczęściej mogą z takiej „usługi” skorzystać pacjentki, które wybierają lekarzy z prywatną praktyką, a sam poród odbywa się poprzez cesarskie cięcie — wówczas można ustalić datę, a nawet godzinę porodu. W Polsce funkcjonują nieliczne szpitale, w których pacjentka może zgłosić się na poród z własnym lekarzem. Taka specjalna opieka w ciąży jest droga i nie każdą pacjentkę stać na dodatkowy wydatek.

Daty naturalnych porodów nie da się przewidzieć — każde dziecko przychodzi na świat we własnym tempie, nawet mimo orientacyjnego terminu ustalanego przez położnika. Lekarze mają swoje obowiązki, przyjmują pacjentki i nie mogą być na każde żądanie. Ciężarna w szpitalu położniczym otrzyma odpowiednią opiekę, bez względu na to, jaki lekarz akurat przebywa na dyżurze.