Za co jest odpowiedzialny Phenoxyethanol w kosmetykach?

Phenoxyethanol jest bardzo częstym składnikiem w kosmetykach pielęgnacyjnych. Czym jest Phenoxyethanol  w kosmetykach? Dowiedzmy się jakie konkretnie pełni funkcji oraz czy jest to substancja bezpieczna dla zdrowia naszej skóry, jak i także organizmu?

Czy to chemia w kosmetykach?

Phenoxyethanol  w kosmetykach jest substancją, która jest organicznym chemicznym związkiem, jak i także cieczą, która z natury ma zapach kwiatowy. Substancja pochodzi z grupy tak zwanych eterów. Świetnie się rozpuszcza w wodzie. Występuje także naturalne w zielonej herbacie. Jest chemicznym związkiem stosowanym w przeróżnych dziedzinach przemysłu. Bardzo często jest wykorzystywana właśnie w kosmetykach.

Funkcje oraz działanie

Phenoxyethanol  w kosmetykach głównie jest funkcją konserwującego składnika. Odpowiada za to, aby konkretny produkt, który aplikujemy na nasze ciało czy też na twarz, przez cały czas stosowani był zdatny do używania bezpiecznego. Kosmetyki, a głównie te, które się nakłada na skórę przy pomocy palców – narażone są na bardzo szybkie zepsucie, ponieważ podczas stosowania zwykłego z dużą łatwością mogą się do nich dostać różne bakterie oraz także mikroorganizmu. Phenoxyethanol  w kosmetykach zapobiega także dostaniu się, rozwojowi, a także przetrwaniu w produkcie drobnoustrojów. Ma bardzo szerokie spektrum przeciwdrobnoustrojowego działania oraz dodatnim, a także przeciwko drożdżom, natomiast jego wpływ na samą mikroflorę oraz mikrobom skóry jest niezmiernie słaby. Z tego właśnie powodu już od bardzo wielu lat jest stosowany w kosmetykach jako konserwant. Najczęściej w kremach do twarzy.

Musimy także wiedzieć, że zapewnia ochronę przed mikrobiologicznym skażeniem oraz kosmetykom zapewnia bardzo długą żywotność. Dodatkowo działaniem swoim wspiera funkcje innych konserwantów, które się znajdują w składzie kosmetyków. Składnik ten może być także rozpuszczalnikiem innych konserwantów, jak i także zapachowych substancji.

A czy Phenoxyethanol  w kosmetykach jest bezpieczny? Na pewno ma on właściwości pożyteczne i pełni niezmiernie ważne funkcje w kosmetykach, w których składzie znajduje się. Jako konserwant podlega bardzo surowym kryteriom oceny bezpieczeństwa. Mowa tutaj o liczbie i ilości środków konserwujących, które stosować można w kosmetykach, są bardzo ograniczone oraz regulowane ściśle przez naprawdę wiele przepisów międzynarodowych, a dane dotyczące ich bezpieczeństwa są często kolejny raz badane przez naukowych ekspertów międzynarodowych organów do spraw zdrowia, w celu uwzględnienia wszelkich najnowszych badań.