Lyocell co to za materiał? Co powinniśmy o nim wiedzieć?

Lyocell co to za materiał jest pytaniem często pojawiającym się. Spieszymy się z odpowiedzią. Lyocell jest tkaniną, która przypomina nieco wiskozę oraz bawełnę. Materiał sam w sobie jest elastyczny, bardzo wytrzymały oraz także higieniczny. Bardzo ważne jest to, że włókna lyocellu są miękkie oraz mają właściwości oddychające wręcz rewelacyjne. W związku z tym wykonane z niego ubrania nadają się doskonale na lato oraz mogą noszone być także przez alergików. Za chwilę udzielimy odpowiedzi na pytania, które najczęściej się pojawiają.

Cóż to za tkanina?

Wiem już, że lyocell co to za materiał jest pytaniem, które pojawia się niezwykle często. Lyocell jest także określany jako tencel. Można powiedzieć, że jest to forma jedwabiu sztucznego. Wykonywany jest z włókien naturalnych, które są otrzymywane z celulozowej masy, ale sztucznie przetwarzany poprzez przędzenie bezpośrednio na mokro. Z tego właśnie powodu tencel, bardzo podobnie jak wiskoza, należy do celulozowych oraz naturalnych włókien. Warto także wskazać, że celulozowe włókna do produkcji lyocellu pochodzą z drewna azjatyckiego eukaliptusowego. Technika otrzymywania opracowana została w roku 1972 w Ameryce. Tencel ma bardzo wiele wspólnych właściwości z innymi celulozowymi włóknami, takimi jak bawełna, len czy też sztuczny jedwab. Lyoceell jest materiałem, który się dobrze układa na ciele oraz imitować może przeróżne tekstury. Mowa tutaj o skórze, zamszu czy też jedwabiu. Z tego właśnie powodu lyocell zyskuje popularność coraz większą we włókienniczym przemyśle. Są z niego produkowane zarówno bluzki, spódnice spodnie, jak i także sukienki czy też koszule.

Pytanie, które równie często się pojawia to kwestia tego czy lyocell się gniecie? Tencel jest tkaniną, która ma bardzo wiele zalet. Jedną z nich jest na pewno fakt, że materiał jest bardzo odporny na zagniecenia. Dlatego też wykonane z nich ubrania – spodnie, spódnice, sukienki, koszule oraz bluzki się w ogóle nie gniotą. Bardzo nas to cieszy. Dzięki temu będziemy mogli przez cały dzień się cieszyć schludnym oraz estetycznym wyglądem.

Kolejne pytanie to kwestia tego czy lyocell jest w ogóle elastyczny? Lyocell jest tkaniną, która jest bardzo elastyczna. Dlatego też układa się przepięknie na naszym ciele. Poza tym tencel ma wszelkie zalety wiskozy oraz bawełny. Co to w praktyce oznacza? Lyocell jest niesamowicie wytrzymały. Na pewno się nie rozciąga oraz nie kurczy w wodzie. W związku z tym przy odpowiedniej pielęgnacji, przez długi czas będziemy mogli się cieszyć ubraniami, które są wykonane z tencelu.

Jak poprawnie prać ubrania, które są wykonane z lyocellu?

Pranie lyocellu jest naprawdę proste. Tkanina nie wymaga pielęgnacji szczególnej. Miękki oraz delikatny materiał możemy prać ręcznie, ale okazuje się, że nie tylko. Tencel bez obaw o zniszczenie możemy prać w pralce oraz także suszyć w bębnowej suszarce. Jeśli nie ma innych zaleceń na metce, to ubrania wykonane z tego materiału możemy prać oraz suszyć w bębnowej suszarce. Jeśli nie ma innych zaleceń na metce, to ubrania wykonane z lyocellu możemy prać w temperaturze do sześćdziesięciu stopni Celsjusza. Z uwagi na to, że tencel można bez wahania suszyć w suszarce, jego konserwacja oraz czyszczenie jest niesamowicie łatwe, co się przekłada na zainteresowanie coraz większe tkaniną.

W jaki sposób prasować lyocell?

Lyocell jest tkaniną, która zawiera nierzadko domieszki innego rodzaju włókien. Tencel jest bardzo często łączony z bawełną. Dzięki temu ubrania są znacznie delikatniejsze, a poza tym znacznie mniej się gniotą oraz można je łatwiej pracować. Dlatego też pracowanie ubrań, które są wykonane z tencelu jest niesamowicie łatwe. Wystarczy tak naprawdę, że materiał przeciągniemy kilka razy nagrzanym żelazkiem do temperatury najniższej. Tkaninę możemy prasować na lewej stronie oraz także stosować dociskową szmatkę pomiędzy materiałem a żelazkiem. Tutaj musimy jednak uważać. Prasowanie tkaniny żelazkiem za gorącym spowodować może spalenie celulozowych włókien oraz zniszczeniu materiału. Za nazwą niepozorną materiału kryje się wytrzymała, nowoczesna, odporna na plamy, jak i także przyjemna w dotyku tkanina. Charakteryzuje się ona bardzo łatwą pielęgnacją. Zatem trudno się dziwić, że materiał się cieszy popularnością coraz większą.

Lyocell jest tkaniną w stu procentach biodegradowalną, a zatem przyjazną w środowisku. Na pewno to ucieszy zwolenniczki mody ekologicznej. Jednak to nie tylko same zalety tencelu. Tencel jest gładką oraz miękką tkaniną, która zapewnia kontakt przyjemny ze skórą. Materiał dodatkowo reguluje samą temperaturę ciała, jest antyalergiczny, pochłania wilgoć oraz także wyjątkowo trwały oraz wytrzymały nawet wówczas, gdy materiał zmoknie. Lyocell jest tkaniną oddychającą, dlatego też ubrania z tejże tkaniny są wręcz idealne na lato. Jedyną wadą materiały jest cena stosunkowo wysoka, która to wynika z kosztu wyższego produkcji w porównaniu do właściwości zbliżonej wiskoz czy też bawełny.

Jak widzimy na powyższym warto sięgnąć po ubrania wykonane z tego materiału. Nie będziemy żałować tego wyboru.