5 trybów szczotkowania szczoteczki sonicznej Smilesonic EX – kiedy je stosować?

Szczoteczki soniczne to urządzenia, które pomogą nam w skutecznym i zarazem delikatnym oczyszczaniu jamy ustnej. Wszystkie modele dostępne na rynku wyposażone są w kilka trybów pracy o różnym przeznaczeniu, spośród których każdy może wybrać ten właściwy dla siebie w danym momencie. Popularnym producentem szczoteczek sonicznych jest marka Smilesonic, która oferuje trzy modele dla dorosłych i jeden dla dzieci. Jednym z tych pierwszych jest szczoteczka Smilesonic EX, która wyposażona została w pięć trybów pracy: Clean, White, Polish, Gum Care i Sensitive. Przekonaj się, kiedy i w jakich okolicznościach należy je stosować.

Szczoteczka Smilesonic EX oferuje 5 zaawansowanych trybów pracy przeznaczonych do różnego rodzaju pielęgnacji jamy ustnej. Poniżen prezentujemy właściwości i możliwości wykorzystania poszczególnych programów mycia.

1. Tryb Clean

Tryb Clean to podstawowy program szczoteczki sonicznej Smilesonic EX. Pozwala na codzienną higienę jamy ustnej, czyli na usuwanie płytki nazębnej, bakterii, osadów i resztek pokarmowych, które każdego dnia gromadzą się na powierzchni naszych zębów. Urządzenie porusza się wówczas z prędkością 31 000 ruchów wymiatających, czyli 62 000 ruchów sonicznych w trakcie minuty pracy. Jeśli nie będziemy regularnie pozbywać się nieczystości z jamy ustnej, możemy przyczynić się do tworzenia się kamienia nazębnego, który w konsekwencji może doprowadzić do wielu dolegliwości, np. do paradontozy. W trybie Clean warto korzystać z końcówki wymiennej DailyCare o średniej twardości włóknach.

2. Tryb White

Tryb White, jak sama nazwa wskazuje, to tryb wybielający. Jego użycie pozwala na usunięcie osadów odpowiedzialnych za przebarwienia powierzchniowe po spożyciu kawy, herbaty, czerwonego wina czy po paleniu papierosów. Dedykowany jest tym osobom, którym zależy na przywróceniu naturalnej barwy swoim zębom. W trybie White szczoteczka soniczna Smilesonic EX wykonuje maksymalną liczbę drgań na minutę pracy, czyli aż 96 000 (48 000 ruchów wymiatających)! Decydując się na szczotkowanie zębów w ten sposób, używaj końcówki ShinyWhite, która wyróżnia się twardymi włóknami.

3. Tryb Polish

Jeśli zależy Ci na wypolerowaniu szkliwa i efekcie lśniących zębów, tryb Polish będzie odpowiedni dla Ciebie. W tym przypadku główka szczoteczki wykonuje 70 000 drgań na minutę pracy, czyli 35 000 ruchów wymiatających. Tryb polerujący trwa jedną minutę. Dzięki niemu Twoje zęby staną się gładkie i błyszczące.

4. Tryb Gum Care

W tym trybie szczoteczka soniczna Smilesonic EX nie tylko oczyszcza zęby z bakterii, ale również pielęgnuje dziąsła poprzez ich subtelny masaż, co jednocześnie poprawia ich ukrwienie. Tryb Gum Care przeznaczony jest dla osób z delikatnymi i wrażliwymi dziąsłami. Urządzenie generuje wtedy 31 000 ruchów wymiatających, co daje liczbę 62 000 drgań sonicznych.

5. Tryb Sensitive

Ostatni oferowany przez szczoteczkę soniczną Smilesonic EX tryb pracy rekomendowany jest osobom z nadwrażliwościami jamy ustnej, a także tym, którzy nie posiadają doświadczenia w korzystaniu z tego typu przyrządów. Tryb Sensitive pozwala na delikatne wyczyszczenie zębów i dziąseł. Szczoteczka pracuje w nim z prędkością 62 000 drgań na minutę, czyli 31 000 ruchów wymiatających. Tryb delikatny warto stosować wraz z końcówką SensiTouch.

Czym różnią się końcówki wymienne do Smilesonic EX?

Po pierwsze i najważniejsze – końcówki do szczoteczek sonicznych różnią się kształtem. Urządzenia soniczne posiadają podłużne główki, a urządzenia rotacyjne – okrągłe. Wybór końcówki wymiennej do szczoteczki powinien być uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Najczęściej zależy nam na pozbyciu się problemu nadwrażliwości zębów i usunięciu przebarwień, płytki nazębnej oraz kamienia. Możemy wymienić następujące rodzaje końcówek czyszczących:

  • przeciwko przebarwieniom – końcówki z twardymi włóknami, które pomagają pozbyć się plam po spożyciu kawy, herbaty czy silnie barwiących produktów spożywczych, np. jagód
  • uniwersalne – do codziennego oczyszczania jamy ustnej, posiadają włókna o średniej twardości, są idealnym wyborem dla osób bez problemów z dziąsłami czy kolorem zębów
  • dla osób z nadwrażliwością zębów i problemami z dziąsłami – końcówki o miękkim włosiu i odpowiednim kształcie, przynoszą ulgę przy nadwrażliwości zębów i dziąseł
  • ortodontyczne – delikatne i miękkie włókna, które skutecznie czyszczą trudno dostępne miejsca w przypadku posiadania aparatów ortodontycznych, licówek, koron czy mostów
  • do czyszczenia języka – pozbywają się licznych bakterii, resztek pożywienia
    i drobnoustrojów zalegających w jamie ustnej
  • dla dzieci – powinny być wyposażone w miękkie włosie, można czyścić za ich pomocą zęby mleczne.

Po jakim czasie wymienić końcówki?

Regularna wymiana końcówek czyszczących jest bardzo ważna w kontekście zachowania zdrowia jamy ustnej, gdyż po czasie niszczą się i tracą one swoje właściwości. Producenci rekomendują wymianę po trzech miesiącach użytkowania. Nowoczesne modele szczoteczek sonicznych same informują nas o konieczności wymiany końcówki dzięki zmieniającemu się kolorowi włókien.

Jak dbać o końcówki wymienne?

Jeśli zadaniem końcówki wymiennej ma być skuteczne oczyszczanie jamy ustnej, powinniśmy zwrócić uwagę na jej dezynfekcję. Po każdorazowym użyciu należy umyć końcówkę, a następnie umieścić ją w sterylnym, bezpiecznym pojemniku, aby uchronić ją przed bakteriami i pyłami znajdującymi się chociażby w powietrzu.