Jak wybrać najlepszy żel do higieny intymnej?

Dbanie o prawidłową higienę intymną to sprawa priorytetowa dla każdej kobiety niezależnie od jej wieku. Nie wiesz, co warto wykorzystywać do higieny intymnej? Zdecydowanie najlepiej sprawdzi się płyn lub żel. Tym razem jednak skupimy się na tym, jak wybrać najlepszy i najbezpieczniejszy żel do higieny intymnej.

Dlaczego potrzebujesz żel do higieny intymnej?

Stosowanie płynów lub żeli do higieny intymnej jest bardzo ważne, gdyż pozwala ochronić okolice narządów rodnych przed występowaniem infekcji intymnych. To bardzo ważne, aby proces mycia odbywał się przy wykorzystaniu odpowiednich preparatów. Dzięki temu możesz uchronić się przed groźnymi zakażeniami, a także przed grzybicą.

Żel do higieny intymnej ma za zadanie zapewnić utrzymanie naturalnej i prawidłowej flory bakteryjnej pochwy.

Jaki żel do higieny intymnej warto kupić?

Podczas kupowania odpowiedniego żelu do higieny intymnej niezbędne jest zwracanie uwagi na wiele kwestii. Najważniejszy jest oczywiście skład. W trakcie zakupów najlepiej upewnić się, czy w składzie znajduje się pantenol, czy też alantoina. Do tego kluczowe staje się to, aby upewnić się, czy kosmetyk zapewnia kwaśne pH w granicach 3,5-4,5. Dlaczego to takie ważne? Dzięki temu produkt zapobiegnie wysuszeniu śluzówki, a także występowaniu bardzo nieprzyjemnych podrażnień. Kolejną ważną kwestią, która ma znaczenie podczas kupowania żelu do higieny intymnej, będzie zwrócenie uwagi na zapach, jaki gwarantuje kosmetyk. Sporą popularnością cieszą się dziś też preparaty, zawierające wyciągi roślinne.

Oto w skrócie praktyczne wskazówki, jaki powinien być dobry żel do higieny intymnej:

  • Żel powinien zapewniać nieco kwaśne pH w granicach 3,5-4,5. Dzięki temu zmniejsza ryzyko infekcji.
  • Najlepiej wybrać żel bezzapachowy i bezbarwny. W ten sposób unikniesz ryzyka wystąpienia podrażnienia czy alergii na składniki, które odpowiedzialne są za nadanie kosmetykowi koloru lub zapachu.
  • Najbezpieczniejszym wyborem będą żele hipoalergiczne.
  • Koniecznie wybierz preparaty, które mają też właściwości regenerujące oraz pielęgnacyjne.

Jaki skład powinien mieć żel do higieny intymnej?

Skupmy się teraz na tym, jaki powinien być najlepszy możliwy skład żelu do higieny intymnej. W sklepach można znaleźć wiele różnych preparatów, ale Ty podczas kupowania najlepiej zwracaj uwagę na to, aby kosmetyk zawierał poniższe składniki, gdyż najlepiej ochronią tę delikatną strefę.

  • Kwas mlekowy – to jeden z ważniejszych składników, bo to właśnie on wpływa na obniżenie pH, czyli na zapobieganie powstawania drobnoustrojów.
  • Substancje nawilżające – dobrym wyborem będzie żel do higieny intymnej, który w swoim składzie będzie posiadał takie składniki jak glicerynę czy pantenol. Obecność tego ostatniego składniku sprawia przy okazji, że następuje szybsza regeneracja po wszelkiego rodzaju otarciach. 
  • Naturalne wyciągi roślinne – warto też postawić na żele, które w swoim składzie mają np. aloes. Zapewnia wtedy doskonałe działanie nawilżające, ale też regenerujące oraz łagodzące.

Oczywiście konieczne będzie też unikanie niektórych składników. Bądź czujna, bo niektóre preparaty nadal posiadają sztuczne barwniki, konserwanty, SLES czy też SLS i mydło. Wszystko to może zrobić więcej szkody niż pożytku, a w konsekwencji doprowadzić do powstania alergii, podrażnienia i wysuszenia.

Mamy nadzieję, że nasze wskazówki pomogą Ci w zakupie najlepszego dla Ciebie żelu do higieny intymnej. Zwróć uwagę szczególnie na skład preparatu jeszcze przed zakupem, aby mieć pewność, że będzie on naprawdę bezpieczny dla Twojego ciała.