Szybkozłączki pneumatyczne – funkcjonalność na najwyższym poziomie

Prowadząc firmę trzeba szukać rozwiązań, które zapewnią efektywność prac, ale i bezpieczeństwo. Wszędzie tam, gdzie stosuje się pneumatyczne układy, świetnie sprawdzają się szybkozłączki pneumatyczne. Warto na ich temat dowiedzieć się więcej, a także poznać najlepsze mdele.

Szybkozłączka pneumatyczna – co warto wiedzieć na jej temat?

Szybkozłączka pneumatyczna ma zastosowanie w pneumatycznych układach zasilania. Świetnym tego przykładem jest szybkozłączka żeńska. Stosuje się ją w kompresorach, ale może być też elementem instalacji pneumatycznej. Szybkozłączki pneumatyczne zapewniają niewątpliwie wygodę w pracy. Dzięki nim można szybko podłączyć, ale i rozłączyć przewód pod ciśnieniem. Już sama nazwa wskazuje, iż cała praca odbywa się niezwykle szybko i nie trzeba przy tym stosować żadnych narzędzi. Warto jeszcze wiedzieć, że podczas odłączania szybkozłączki pneumatycznej następuje automatyczne zamknięcie gniazda, a dzięki temu dana część układu nadal pozostaje od ciśnieniem. 

Szybkozłącza pneumatyczne – rodzaje, które przydają się w wielu pracach

Szybkozłączki zawsze należy dobierać pod kątem danej pracy. Wyróżniamy tutaj szybkozłącze do powietrza pod wąż, która nadaje się do połączenia z uniwersalnymi wężami pneumatycznymi. Stosuje się je na szeroką skalę w pneumatyce. Dostępna jest także szybkozłączka do sprężonego powietrza z gwintem zewnętrznym czy też wewnętrznym, a także szybkozłączka powietrza pod przewód kalibrowany. Nie można też zapominać, jak duży wpływ na rodzaj szybkozłączki do powietrza ma sam montaż.

Wyróżniamy więc złączki wtykowe oraz złączki wkręcane, a także zawory kulowe. Nie można zapominać, że szybkozłączka pneumatyczna może być wykorzystywana do tego, aby rozprowadzać sprężone powietrze do kilku przewodów. W zależności od pracy należy dobrać właściwą szybkozłączkę pneumatyczną. Np. podłączając przewód z kompresorem, najlepiej wybierać szybkozłączki proste, które posiadają jeden wlot i jeden wylot. Z kolei przy rozprowadzaniu powietrza sprawdzą się trójniki wyposażone w jeden wlot i dwa wyloty. Wśród typów szybkozłączek pneumatycznych możemy wyróżnić także specjalistyczne listwy rozdzielające. Wśród szybkozłączek pneumatycznych przeznaczonych do rozdzielenia sprężonego powietrza wyróżnia się rozdzielacze. 

Z jakiego materiału powinny być wykonane szybkozłącza pneumatyczne?

Szybkozłączki pneumatyczne mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Jednak nie każdy jest tak samo dobry, dlatego wybierając szybkozłączkę pneumatyczną, trzeba pamiętać, że musi sprawdzić się w określonych warunkach pracy. Można tutaj wymienić szybkozłącze do powietrza z tworzywa sztucznego. Tego typu modele są tanie. Niestety nie są mocne i nie mogą być wykorzystywane tam, gdzie występują trudne warunki. Łatwo ulegają uszkodzeniom mechanicznym.

Niewiele droższe, za to zdecydowanie lepsze są te z mosiądzu. Są one zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, jednak w naprawdę trudnych warunkach także i one mogą się nie sprawdzić. W tym przypadku trzeba wybrać szybkozłączki pneumatyczne ze wzmocnionego tworzywa. Oczywiście nie można zapominać o tym, że wszędzie tam, gdzie wykorzystuje się medium sprężonego powietrza występuje wilgoć i z tego powodu szybkozłączki powinny być odporne na korodowanie.

Można pokusić się więc o stwierdzenie, że szybkozłączki pneumatyczne można stosować wszędzie tam, gdzie korzysta się z nowoczesnych urządzeń pneumatycznych. Jeżeli szukacie wysokiej jakości szybkozłączek pneumatycznych, to zachęcamy do zapoznania się z ofertą na stronie: pneumatig.eu/zlacza-pneumatyczne/szybkozlaczki-pneumatyczne.html

Szybkozłączki pneumatyczne wykorzystuje się więc w dużych zakładach produkcyjnych, w magazynach, branży samochodowej czy górnictwie. Przy wyborze zwróćcie uwagę na to, jaki zakres temperatur posiada dana złączka. Ważnym parametrem jest maksymalne ciśnienie robocze, rodzaj materiału, z jakiego jest wykonana oraz rodzaj gwintu i średnicy złączy. 

Najbardziej popularną szybkozłączką pneumatyczną jest ta typu 26. Jest ona stosowana niemal w każdym dziale przemysłu. Dzięki niej można szybko łączyć przewody. Zapewnia przy tym szczelność i oczywiście bezpieczeństwo. Kolejną zaletą jest niska cena, a także fakt, że można ją szybko połączyć z każdym urządzeniem. Dobrze sprawdzą się szybkozłącza mosiężne, choć jeżeli zależy Wam na naprawdę dobrym materiale, postawcie na takie z utwardzanej stali.