6 porad, jak prawidłowo prowadzić kalendarz ciąży

Karta ciąży to oficjalny dokument, w którym lekarz zapisuje najważniejsze informacje na temat rozwoju maluszka. Czym innym jest kalendarz ciąży, który możesz prowadzić samodzielnie i traktować jak pamiętnik. Jak prawidłowo prowadzić kalendarz ciąży?

Czym różni się karta ciąży od kalendarza ciąży?

Karta ciąży to oficjalny imienny dokument, który zakłada lekarz ginekolog w trakcie wizyty, potwierdzając Twój stan błogosławiony. Zapisuje w nim najważniejsze informacje o przebiegu ciąży i rozwoju maluszka. Jeżeli w trakcie ciąży konieczna jest konsultacja z lekarzami innych specjalizacji, kartę ciąży powinnaś mieć zawsze przy sobie. Znajdują się tam informacje o terminie każdej wizyty u ginekologa, Twoim ciśnieniu i wadze, a także wszystkie inne wiadomości, które lekarz uznał za ważne, np. wyniki badania krwi.

Z kolei kalendarz ciąży możesz prowadzić sama i traktować go nawet jak pamiętnik z tych wyjątkowych dni. Zamieszczaj w nim wszystko, co uznasz za ważne. Zapisuj informacje usłyszane od lekarza, przechowuj zdjęcia USG, twórz też własne notatki… Jakie jedzenie Cię odrzuca, czy masz zgagę i po jakich posiłkach odczuwasz ją najmocniej, kiedy dziecko się porusza, ile godzin przespałaś w nocy, a ile w ciągu dnia itd.

Poza tym dbaj o zdrowie z wyprzedzeniem. Badania prenatalne, USG połówkowe, okresowe badania krwi, test obciążenie glukozą, wydruki z EEG itd. możesz wraz z datami zapisać w kalendarzu ciąży.

Cropped photo of a pregnant lady sitting cross legged on the sofa with a calendar in her hands and using a pen while making notes

Jak prowadzić kalendarz ciąży?

Twoje własne zapiski i informacje od ginekologa, np. przybliżona waga i wielkość dziecka określone w trakcie badania USG, same mogą Ci niewiele powiedzieć, dlatego warto odszukać bazę wiedzy o konkretnych tygodniach ciąży. Świetnym przykładem wyczerpującego opisu jest kalendarz z podziałem na każdy z 40 tygodni ciąży, który znajdziesz pod adresem: https://www.rodzice.pl/ciaza/kalendarz-ciazy/.

Jak dobrze prowadzić kalendarz ciąży?

  1. Uzupełniaj go systematycznie. Pamięć ludzka jest zawodna, a w ciąży z Twoim organizmem dzieje się tak wiele, że mnóstwo detali może z niej ulecieć, zanim zdążysz je spisać.
  2. Zapisuj wszystkie swoje przemyślenia. Nie zastanawiaj się długo, czy coś jest warte umieszczenia w kalendarzu, czy nie. Zdaj się na swoją intuicję. Pisz o wynikach badań, swoim samopoczuciu, ulubionych aktywnościach czy zakupach dla dziecka, które jeszcze przed Tobą.
  3. Potraktuj kalendarz jak doskonałe uzupełnienie karty ciąży. Idea oficjalnego dokumentu jest taka, aby w skrócie przedstawić najważniejsze informacje o ciąży. Do kalendarza możesz wpisać wszystkie wskazówki, które usłyszałaś od lekarza w gabinecie, np. na temat diety lub ćwiczeń w ciąży. Przydatne będą też rady zaprzyjaźnionych mam, np. te dotyczące przydatnych książek o ciąży i opiece nad niemowlakiem.
  4. Porównuj swoje zapiski z rzetelnie opracowanym kalendarzem ciąży (link powyżej). Zastanawiasz się, czy dziecko rozwija się prawidłowo? Jeżeli masz jakieś wątpliwości, nie panikuj, ale skontaktuj się z lekarzem prowadzącym Twoją ciążę.
  5. Zastanów się, czy łatwiej będzie Ci prowadzić kalendarz w formie papierowej, czy elektronicznej.
  6. Koniecznie podziel go na trymestry, a dalej na tygodnie. To ułatwi Ci odnalezienie się w notatkach.

Jeżeli przygotowujesz się do zajścia w ciążę albo czekasz już, aż Twój maluszek pojawi się na świecie, wiele cennych informacji znajdziesz w rzetelnych serwisach parentingowych, takich jak Rodzice.pl. Przeczytasz nie tylko o tym, czym jest karta ciąży i kalendarz ciąży, lecz także dokładny opis przebiegu każdego wyjątkowego tygodnia.