Wynajem nowych instrumentów przez szkoły muzyczne – dlaczego warto?

Zakup instrumentów jest jedną z najważniejszych inwestycji w kontekście prowadzenia szkoły muzycznej. Dostęp do profesjonalnego sprzętu jest jednym z argumentów, dla których uczniowie i kursanci tym chętniej wybierają daną placówkę. Wyjątkowo korzystną alternatywą dla zakupu sprzętu jest nawiązanie stałej współpracy z wypożyczalnią.  Omawiamy warunki takiej kooperacji oraz wyjaśniamy, jakie korzyści daje wynajem nowych instrumentów przez szkoły muzyczne.

Zakup czy wynajem nowych instrumentów – co jest bardziej ekonomiczne dla szkoły muzycznej?

Szkoły muzyczne i inne placówki świadczące usługi związane z nauczaniem gry na instrumentach w większości przypadków oferują uczniom/kursantom dostęp do potrzebnego sprzętu. Sam fakt możliwości korzystania ze sprzętu muzycznego jest bowiem często decydującym czynnikiem przy wyborze zajęć. Nowe Instrumenty dobrej jakości są kosztowne, dlatego osoby opłacające kurs chętnie korzystają z możliwości – dzięki niej mogą ograniczyć całkowite koszty edukacji.

Zakup nowych instrumentów jest ważną inwestycją, przyczyniającą się do rozwoju szkoły muzycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że nie jest jednorazowym wydatkiem. O sprzęt muzyczny trzeba regularnie dbać, konserwując go, serwisując i w razie potrzeby naprawiając. Szczególnie dotyczy to sprzętu wyeksploatowanego, mającego wiele lat. Adepci są zazwyczaj osobami niedoświadczonymi, co przekłada się na intentywniejszą eksploatację instrumentów oraz większe ryzyko usterek. W praktyce skompletowanie wyposażenia wiąże się z dużą odpowiedzialnością oraz dodatkowymi kosztami. Z tego względu coraz więcej szkół muzycznych decyduje się na wynajem nowego sprzętu muzycznego.

Jak szkoła muzyczna może współpracować z wypożyczalnią instrumentów?

Wybrane wypożyczalnie instrumentów muzycznych obsługują nie tylko klientów indywidualnych. W tym przypadku szkoła muzyczna może wynająć dowolny sprzęt w ramach przystępnego cenowo abonamentu. Po zakończeniu minimalnego okresu najmu można oddać sprzęt albo wymienić go na nowy. Umowa dodatkowo daje opcję wykupu instrumentu w dowolnym momencie jej trwania – jeśli szkoła lub uczeń wyrazi takie zainteresowanie, ma szansę zdobyć sprzęt na własność po z góry ustalonej cenie.

Szkoła może wynająć i udostępniać konkretne modele w ramach zajęć albo stworzyć dla uczniów dedykowaną podstronę, na której prezentowany będzie wybór polecanych sprzętów muzycznych. W ten sposób korzystają obie strony – wypożyczalnia zyskuje stałego klienta (szkołę) lub bazę stałych klientów (uczniowie), zaś placówka ma szansę trafić do szerszej grupy odbiorców, ponieważ przy okazji promuje swoją działalność na witrynie wyświetlanej przez osoby zainteresowane muzyką i nauką gry.

W ramach takiej współpracy wypożyczalnia może również oferować swoim klientom kursy partnerskiej szkoły muzycznej, np. zajęcia online. Dzięki temu da się dotrzeć do potencjalnych kursantów z całej Polski i znacznie rozszerzyć zasięg działalności.

Jakie są korzyści z wynajmu nowych instrumentów przez szkołę muzyczną?

Wypożyczanie nowych instrumentów przez szkołę muzyczną daje wiele wymiernych korzyści. Warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ wynajem:

  • nie wymaga procedur zamówień publicznych – cała transakcja jest łatwiejsza, przebiega sprawniej i wiąże się z mniejszą ilością formalności;
  • pozwala w ramach rocznego budżetu pozyskać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt nowych instrumentów od znanych marek – w miejsce zakupu kilku sztuk sprzętu, w tej samej cenie można zapewnić uczniom i nauczycielom dostęp do wielu różnych modeli;
  • jest bardziej elastyczny i pozwala optymalizować wydatki – jeśli budżet zakupowy szkoły w kolejnym roku okaże się być mniejszy, wówczas można zwrócić część wynajętych instrumentów, pozostawiając najpotrzebniejsze. Odprzedaż używanych sprzętów jest trudniejsza, a w dodatku gwarantuje jedynie niewielki zwrot;
  • w ramach wynajmu można dodatkowo wykupić pakiet ubezpieczenia instrumentów
  • umożliwia częstszą rotację instrumentów, zmniejszającą stopień ich eksploatacji – wynajem daje uczniom/kursantom stały dostęp do nowego, zadbanego, profesjonalnego sprzętu;
  • daje opcję wykupu sprzętu w dowolnym momencie trwania wynajmu, przy czym wykup nie jest obowiązkowy, to szkoła decyduje czy chce wykupić sprzęt, czy też zwrócić go po upływie minimalnego okresu najmu.
  • nie naraża na nieudane transakcje – jeśli wypożyczony instrument nie spełnia oczekiwań, można go zwrócić lub wymienić;
  • daje możliwość pozyskania wszystkich niezbędnych akcesoriów – w cenie abonamentu można dobrać do instrumentów potrzebny osprzęt, m.in. futerały, stojaki, paski.

Proces wynajmu sprzętu muzycznego może w pełni odbyć się online – wszystkie formalności dopełnia się zdalnie, poprzez proste, przejrzyste formularze. Instrumenty zostają przygotowane do odbioru w wybranym partnerskim sklepie muzycznym albo dostrczone do szkoły kurierem. Mogą trafić do placówki szkoły muzycznej albo bezpośrednio do kursantów (w przypadku kursów on-line).

Zakup nowych instrumentów na użytek uczniów szkoły muzycznej to kosztowne, czasochłonne zobowiązanie. Zdecyduj się na wygodniejsze, łatwiejsze i bardziej rentowne rozwiązanie – wybierz współpracę z profesjonalną wypożyczalnią sprzętu muzycznego. Zapewnij swoim kursantom dostęp do markowych instrumentów wysokiej jakości, by mogli w pełni rozwijać swoje umiejętności!